• 54
  2019 fiba dünya basketbol kupası'nda buram buram 2002 dünya basketbol şampiyonası, 2004 atina olimpiyatları ve/veya 2006 fiba dünya basketbol şampiyonası kokan bir kadroyla yer alacak olan basketbolun zirvesi. mevcut oyuncu grubu a team değil zaten de b team olup olmadığı konusu bile şüpheli.

  bet'lerde sırbistan milli basketbol takımı ile kafa kafaya durumdalar şu an. hazırlık maçlarını takip etme fırsatım oldu, hem abd'nin hem de sırbistan'ın. şu an bahislerde eş bir öngörü söz konusu ise bunun sebebi abd'nin ismidir, nba'dir. oynanan oyun, setler, hücum çeşitliliği (sayı potansiyeli değil), savunma sertliği vb. her detayda sırplar bir adım önde gibi. özellikle pivot rotasyonunda çok avantajlılar abd'ye göre; brook lopez, mason plumlee ve myles turner üçlüsüne karşı nikola jokic tek başına bile ağır basıyor. jokic'e ek olarak insan görünümlü dev boban marjanovic, miroslav raduljica ve nikola milutinov da var. sırplar'ın abd'ye karşı bir başka avantajı da şu; mevcut sırbistan kadrosundaki oyuncular minimum 7 yıldır aynı veya farklı kategorilerde hep bir arada oynayan isimler, çok iyi tanıyorlar birbirlerini ki maçlarda bu uyumu gözlemleyebiliyorsunuz. örnek:

  https://twitter.com/.../1165036433217863680

  şu set oyunundaki akışkanlık <3 birleşik amerikalı oyuncuların bu noktada büyük bir handikapı var. mevcut oyuncu grubunun daha önce bir arada oynama fırsatı olmamıştı hiç. zaten bu kopukluk hazırlık maçlarında koç gregg popovich'in de üstünde durduğu bir konu oldu.

  birleşik amerika aleyhine bir diğer detay; iletişim dilinin ingilizce oluşu. setleriniz kusursuzsa lisan sorun yaratmaz fakat bu kadar yeni ve konuşmaya muhtaç bir ekibin set içi dilinin anlaşılmaya son derece açık oluşu küçük de olsa bir problem.

  bu takımın ilk 5'i şu olmalıydı: curry, davis, durant, james, leonard
  şu an sahip olunan ilk 5: barnes, middleton, mitchell, smart, turner (pop genelde bu 5'i tercih ediyor, yoksa kemba walker?)

  sırbistan'la ön turlarda karşılaşmazlar ise finale kadar yürüyecekler büyük olasılıkla. ispanya'yla yunanistan sorun çıkarabilir kendilerine sırplar haricinde ki daha önce olan bir şey bu. abd'nin hiç mi avantajı yok peki? var elbette; sayı potansiyeli yine yüksek, atletizm konusunda en iyiler ve mevcut oyuncu grubu özellikle kendi ülkelerinde fazlaca küçük görülüyor olmalarından dolayı bilenmiş durumda*. benzer hava 2010'da da vardı lakin o kadroda kevin durant gibi bir süper yıldız mevcuttu. şu an böyle bir isim bulunmuyor.

  entry'i depoda tutmuştum. az önce basketbol haberleri arasında dolanırken avustralya'nın abd'yi yendiğini gördüm: https://twitter.com/.../1165155036948770817 tarihte ilkmiş bu, kangurular ilk kez mağlup etmiş abd'yi. bunlar hep done.