• 1
  son iki afrobasket'te de final oynayan; afrobasket 2015'te şampiyon, tunus'la senegal'in ev sahipliği yaptığı afrobasket 2017'de finalde ev sahibi tunus'a kaybedip ikinci olan afrika temsilcisi.

  2019 fiba basketbol dünya kupası'nın başlamasına sayılı günler kala 12 kişilik kadrolar netleşmeye başladı. nijerya da 12 kişilik oyuncu grubunu fiba'ya bildiren ekiplerden biri. tarihlerinde ilk kez bu kadar güçlü bir takımla kendilerine yer bulacaklar herhangi bir turnuvada.

  çok iyi bir uzun rotasyonuna sahipler an itibarıyla. ligimizden tanıdığımız ekpe udoh ve bu sezon baskonia forması giyecek olan michael eric ikilisi pivot rotasyonunu oluşturuyor. ekpe başlı başına bir silah zaten, kalitesini sorgulamaya gerek yok. michael'ın gününde olduğu zaman nasıl durdurulması güç bir oyuncu olduğunu da kendisini takip edenler iyi bilir (efes'in tibor pleiss yerine seçmesi gereken adam -en azından tarz olarak- michael'dı bana kalırsa, iş işten geçti tabii). uzun forvete gelirsek; chimezie metu'ya sahipler. henüz 22 yaşında olan san antonio spurs (g-league'e, austin spurs'e gönderildi bir süreliğine) oyuncusu nijerya basketbolunun gelecek vadeden en önemli isimlerinden biri olarak görülüyor imiş. 2018 nba draft'ında ilk tur 20. sıradan seçilen şutör guard josh okogie ise takımın esas skoreri (oldukça beğendim takip edebildiğim hazırlık maçlarında). son olarak al-farouq aminu da kadroda, orlando magic'in 28 yaşında kısa buçuk forveti.

  udoh
  metu
  aminu
  okogie
  ?

  *ilk 5'lerindeki tek eksik oyun kurucu pozisyonunda. diğer noktalarda oldukça iyiler fakat oyunu yönlendirecek oyuncu eksikliği sebebiyle problem yaşamaları olası. bu avrupa basketboluna (düzen basketboluna) aşina kadronun nba atletleriyle harmanlanmış hali oldukça heyecan verici fakat oyun kurucu verimi hayati önem taşıyacak nijerya adına.

  her turnuva benliğinde bu tip tatlı sürprizleri barındırır. örneğin, eurobasket 2017'de letonya ve slovenya (şampiyon olmuşlardı) gibi çok leziz iki çilekli magnolia vardı. nijerya da bana kalırsa dünya kupasının fırında sütlacı olacak. çeyrek final ya da yarı final falan beklemiyorum tabii ki ancak göze hoş gelen bir basketbol oynayacaklarını, izleyene keyifli dakikalar geçirteceklerini düşünüyorum.

  finiş kısmı: nijerya kadın milli basketbol takımının afrika'da turnuvalara ambargo koyduğunu belirteyim. bayağı bayağı basketbol ülkesi yani.

  https://twitter.com/nbbfonline