• 113
  --- alıntı ---

  28 haziran 1988’de yapılan ilk tff başkanlık seçimlerinde beklendiği gibi erdenay oflas 89 oy alarak başkan seçildi. başbakan özal’ın adayı coşkun özarı 50 oy almıştı.

  başbakan özal’ın desteklediği adayın kazanamaması her şeyi altüst etti. özal, delegelerin oyuyla seçilen oflas'ın atamasını yapmadı. bunun üzerine gençlik ve spor bakanı hasan celal güzel başbakan turgut özal’a sert bir yazı yazarak oflas’ın atanmasını istedi. ama özal cevap bile vermedi.

  daha fazla tepki çekmemek için özal’ın talimatıyla ekibindeki delegelerden biri genel kurul’un iptali için dava açtı. baskı altına alınan mahkeme, kongrenin iptaline karar verdi. bununla yetinmeyen özal, bir kararnameyle futbol federasyonu’nu milli eğitim bakanlığı’ndan alarak spordan sorumlu devlet bakanlığıyla kendine bağladı. futbola darbe üstüne darbe vuran özal, tek maddelik bir kanun çıkartarak özerkliği dondurdu. federasyon başkanlığı ’na ise coşkun özarı atandı. ama özarı, onurlu bir davranış sergileyerek seçimde kaybettiği gerekçesiyle atamayı reddetti.

  --- alıntı ---

  ecevit kılıç'ın "politik goller" adlı kitabından.. en azından ''adaylar'' varmış dimi? federasyon başkanlığı seçimi bu kadar göstermelik değilmiş ve coşkun özarı gibi ahlaklı ve erdemli adamlar varmış!