• 22
    satılan cihaz adedi olarak en tepede bulunan apple ve samsung'un belirledikleri abartılı fiyatları ve ülkemizin ekonomik durumu göz önüne alındığında akıllı telefon alacak olanlar için mükemmel bir alternatiftir. 2000 lira altı hatta 3000 lira civarı fiyata sahip cihazları aynı fiyatlardaki diğer popüler markalardan samsung ile huawei'ye göre performans ve özellik olarak çok daha mantıklı birer tercih olarak durmaktadır. bahsettiğim fiyatlarda yeni model bir mi cihazı olmasa da bu yıl kendisinden ayırıp bir alt marka haline getirdiği redmi* harika cihazlar üretiyor.

    çok muhterem milletimiz gösterişi çok sevdiğinden, kendilerine ait "ayağını yorganına göre uzat" atasözünün aksine, esas ihtiyacının ötesinde cihazlar tercih etmektedir. son birkaç ay içerisinde her cihaz için kdv'li fiyatı üzerinden yüzde 25 olarak uygulanmakta olan ötv oranı, cihazın yurda giriş fiyatı üzerinden yüzde 25,40 ve 50 oranlarında yeniden düzenlendi. bununla birlikte imei kayıt harcı 1500 liraya çıkarılıp, klonlanmış imei numarasına sahip cihazlarında kullanım dışı bırakılması kararı alındı ki cihazlar kaçak olarak yurda sokulmasın, insanlar üst düzey cihazları dışarıdan satın almasın. devlet, ekonomideki yarayı vergilerle kapatmaya devam ediyor. kimileri de bunun yerli markalara teşvik için yapıldığını söylemektedir. geçmişte general mobile, vestel, reeder gibi markalar çok kötü malzeme kalitesi ve berbat garanti hizmetleri yüzünden yoğun eleştiri aldı. "yerli" diye adlandırılan bu cihazlardaki parçaların hemen hemen hepsi yabancı markaların da temin ettiği yerlerden alınmakta, çoğunlukla sadece cihazların dış görünüşlerine emek harcanmaktadır. hatta bazıları daha da hazırcı davranıp, bazı irili ufaklı yabancı markaların kendi tasarladığı cihazları olduğu gibi alıp üzerine kendi logolarını bastıktan sonra içlerine türkçe rom atarak bizlere itelemiştir. daha önce bizzat kullandığım gm discovery'de bu işi yaptılar. iddialara göre reeder da yapıyormuş. hal böyle olunca xiaomi, redmi, oppo gibi markalar öne çıkıyor.

    güncel olarak 2000 lira seviyesinde olan redmi note 7 ile 3000 lira seviyesinde olan mi 9t* şu anda bu markaya ait en popüler cihazlardır ve türkiye'deki pek çok kullanıcıya yeterli gelebilecek özelliklere sahiptir. henüz satışa çıkmamış olan mi 9t pro versiyonunda mi 9t'ye göre daha iyi bir ana kamera sensörü ile en üst düzey android cihazlarda kullanılan snapdragon 855 işlemcisi olacağını göz önüne alırsak, iphone, samsung galaxy serisi veya bunlara rakip huawei cihazlarına güçlü alternatif olabilir.* ayrıca son çıkan modellerinde samsung isocell ve sony exmor kamera sensörleri tercih etmekteler. xiaomi ve redmi'nin güncelleme ve yazılım desteği de çok hoştur.* huawei'nin emui arayüzü gibi kendilerine has miui arayüzü de gayet fonksiyoneldir. burada bahsedilmesi gereken bir nokta var. çoğu iphone hayranı insan -haklı olarak- ihone cihazlarının androidlere göre daha çok özelliğe sahip olduğunu savunur. bu yüzden "android çöp" deyip geçerler. halbuki google denen şirket, diğer üreticilere bu işletim sistemini sunarken biraz "çıplak" olarak sunuyor. üreticiler de istedikleri düzenlemeleri yaparak cihazlarında kullanıyorlar. işte emui*, miui*, samsung experience gibi arayüzler eksik olan özellikleri tamamlayıcıdır. bu yüzden de saf android arayüzlü veya dandik romlara sahip yerli şirketlerden cihaz alan birisi çıkıp da android çöptür demesin. uzatmamak için miui ile ilgili tek bir örnek vereceğim. iphone'lardaki imessage uygulaması ile wifi veya hücresel veri üzerinde diğer ios ve macos cihazlarına ücretsiz sms atılabilmektedir. bunun aynısı miui içindeki mi message ile mi cihazları arasında yapılabilmektedir.

    markanın türkiye'deki potansiyelini tek cümle ile geçiştirmek yerine üç paragraf yazdım ki belki yeni cihaz almayı düşünenlere bir faydası dokunur. esas konuya gelirsek, sanırım bundan 5 yıl kadar önce şu ankinden daha iyi bir ekonomimiz varken bile bizzat türkiye'ye giriş yapma kararından son anda vazgeçen bu şirketin, sponsor olmak gibi bir yatırıma girişmesi bana pek olası gelmedi. şayet olursa, yukarıda bahsettiklerim göz önüne alındığında hem kulübümüz için hem de xiaomi için epey karlı olacağı kanaatindeyim.

    not: sanırım şu an için bile türkiye'de bizzat satış yapmıyorlar. xiaomi, türkiye'den evofone isimli bir şirket ile resmi distribütörlük anlaşması yaptı. geçmişte bu şirket garanti hizmeti yüzünden epey şikayet almış. belki bu imajı değiştirmek, belki de işi sağlama almak için tamiratları genpa'ya yaptırmaktalar. yani anladığım kadarıyla cihazı getirip satıyor. tamirat için cihaz geri gelirse parasını verip genpa'ya hallettiriyor.