• 342
    galatasaray için dönüm noktası olmasını beklediğim çiçeği burnunda yeni transferimiz. kulüp tarihi boyunca bir çok şahane ortasaha oyuncumuz, ya da son dönemlerin popüler tabiri ile 8 numara oyuncumuz, efsanemiz oldu. ancak hepsi oyun temposundan ya da üst düzey pasörlükten eksik kalan oyunculardı. çok koşanın oyun görüşü zayıf oluyordu, oyun görüşü sağlam olanın temposu çok kötü oluyordu. savunmada zorlanan hücumda iyi iş yapardı, hücumda iş yapan savunmaya dönmekte zorlandırdı. yıllardır sosyal medyada "box-to-box" oyuncu transfer edilmesi istenir. işte seri bu oyuncudur. savunmada bir melo kıvamında değil ama zayıf da değil, koşar, rahatsız eder. hücumda ise bitirici pası da atar, oyunu açan pası da atar.

    peki bu kadar övdük, takım çağ atlayacak mı? ona kimsenin net cevap verebileceğini sanmıyorum. sonuçta futbol 11 kişiyle belirli taktik çerçevesinde oynanan bir oyun. eğer savunmadan topu çıkaramıyorsan, ki fatih terim'in yıllardır aşmaya çalıştığı bir problem bu, ortasaha da bir tık zayıf görünür, takımın geneli de. o yüzden herkesin dediğini tekrarlamış olacağız ama yanına gelecek oyuncu veya oyuncular çok önemli olacak. eğer 1 oyuncu ile çağ atlansaydı real madrid modric'in yanına kroos'u, barcelona xavi'nin yanına iniesta'yı koymaz satar para kazanırdı. belki bunlar biraz uçuk örnekler oldu ancak ortasaha özellikle tek başına şov yapabileceğin bir alan değil. seri'nin burda önemi ise, eğer yanına doğru adamları koyup, kendisinden verim alabilirsek, ileride ortasaha transferleri için bir başlangıç noktası olabileceği düşüncesi.

    bir diğer değişle, 2025 yılında şöyle bir şey söylemeyi ve duymayı hayal ediyorum eş dost sohbetinde: "abi seri gibi bir ortasaha almalıyız". artık oyunu tek yönüyle oynayan temposu düşük, dayanıklılığı düşük oyunculara yer yok futbolda. seri de güzel performansıyla umuyorum ki bizim için bir standart sağlayacak gelecek için.