• 1
  gelir seviyemize göre pahalıdır. şimdi bunun sebeplerini ve ülkenin sorunlarını elbette konuşabiliriz uzun uzadıya ama burası bir spor sözlüğü.

  galatasaray: 249,9 tl (nike)
  fenerbahçe: 249 tl (adidas)
  beşiktaş: 249 tl (adidas)
  trabzonspor: 199,9 tl (macron

  formalar herkesin kolaylıkla alabileceği fiyatlarda değil. kaldı ki bu paranın yarısının bile kulüplere kalmaması durumu var. 250 tl'yi bir sene sonra modası bitecek tişört kategorisinden bir ürüne vermek ne kadar cazip? basın tarafından şişirilen satış rakamlarını bir kenara itip reele baktığımızda çok düşük satış rakamları mevcut.

  ilgaz çınar'ın bu konuda bir tespiti vardı. bir sürü tekstil fabrikası var türkiye'de. çok rahatlıkla çok uygun maliyetle milyonlarca üretim yaptırıp %100 kar ile 50 tl gibi bir fiyata satabilirsiniz. tasarım özgürlüğünüz olur. günümüz dünyasında kargolama ve online satış şartları daha da kolaylaşmışken kendimizi bu kadar kısıtlamaya ne gerek var?

  nike veya adidas kulüplerimize avrupa kulüplerine olduğu gibi 80-90 milyon eurolar verir ayrı mesele ancak çok düşük çaplı sözleşmelerle ilerlendiği de ortada.

  asgari ücretin 8'de 1'ine forma satmak yerine 40'ta 1'ine sattığımızda inanın daha çok satılır. taraftarda forma kültürü oluşur.