• 78
    oyuncu hakkında hiç fikrim yok tamamen düz bir akıl yürütme olarak algılayın, cardiff city performansı galatasaray için tam bir referans olmayabilir.

    çünkü cardiff city premier league'de genelde oyunu kendi yarı sahasında oynar, bu tip bir oyun için de forvetin boş alanları değerlendirecek atletizm, dripling ve net bitiricilik talep edersin. dolayısıyla böyle boylu poslu fizikli santrafor o oyunun oyuncusu olmaz. kötü gözükür. mesela giroud yıllardır arsenal, chelsea'de rotasyonda takılıyor. çok mu iyi bitirici? değil. iyi bir atlet mi? değil. ama fiziksel özellikleri ve oyun bilgisi sayesinde o takımların zaman zaman yararlandığı bir rol oyuncusu. giroud'u getirelim antalyaspor'a koyalım, doukara kadar gol atamaz. neden? o takım forvetinin öncelikleri hız, topu çabuk taşımak falan.

    dolayısıyla galatasaray'da oyunun çok büyük çoğunluğunu rakip yarı sahada oynadığı için pivot özellikli, top indirebilen, fiziğini kullanan, rakip stoperleri uğraştıran, yoran nitelikte santrafor iş görebilir. cornellius muhtemelen tam olarak bizi tatmin edecek bir oyuncu değildir, seviyesi biraz düşük gözüküyor ama cardiff, atalanta tipi takımlar aksine bizde daha iyi veya yararlı gözükebilir. tabi tekrar edeyim tamamen basit bir varsayımla gidiyorum. o yüzden x takımda az atmış? abi hangi oyunda az atmış? vagner love'da alanyaspor'un oyununda her maç atarken beşiktaş'ta en nefret edilen oyuncu oldu. bu adam bizim oyuna uygun bir profil ise şayet, oralarda oynadığından daha başarılı olabilir. yani lewandowski gibi her oyunda oynayabilecek tipte bir komple bir oyuncu değilsen bu tip değişkenlikler olabiliyor. o yüzden genelleyerek bitireyim; cornelius veya x kişi ilk etapta bizim oyun şeklimize uyumlu olabilecek bir oyuncunun etüt edilerek transfer edildiğini görmek istiyorum. yoksa kalitesinin biraz aşağıda olmasını kompanse edebilecek oyuncularımız ve hocamız mevcut zaten.