• 2207
  goal.com sitesinde kendisinin yenilenen sözleşmesine farklı bir bakış açısı getiren bir makale yayımlanmış. benzer şeyleri yazan yazarlarımız olmuştu fakat bu makalede konu iyi toparlanmış.

  makalenin yazarı ufuk kaan karacan

  --- alıntı ---

  başarıya giden yolda, transferi zaruri gören kulüplerimiz, eldeki kuşun en iyi kuş olduğu gerçeğini bir türlü kabullenmek istemiyorlar.

  ryan donk galatasaray’da kaldı, sözleşmesi ise kafaları karıştırdı. daha evvel galatasaraylı futbolculardan ücret fedakarlığı beklendiğini okuduğumuz için, donk’un zamlı ücreti tartışmaya sebep oldu. oysa, galatasaray için indirim değil, zam daha hayırlı bir karar oldu.

  işin analizi yapıldığında görüyoruz ki, ‘feda’ aslında iyi bir şey değil. yıllardır har vurulup harman savrulan paralar yüzünden batık veren kulüpler sahip oldukları kaynakları yanlış transferlere harcadılar. oysa bir kulübün transferlere harcadığı miktar ile ligi bitirdiği nokta arasında net ve pozitif bir bağlantı yok.

  dünyaca ünlü futbol yazarı simon kuper’in futbolun şifreleri isimli kitabı için stefan szymanski ile yaptığı çalışmada kulüplerin transfer harcamalarının ile ligdeki konumlarının değişimin sadece yüzde 16’sını açıkladığı görülüyor. oysa bunun yerine takımdaki mevcut oyuncuların maaşlarına harcama yapılsa, değişim %92 ‘ye kadar çıkabiliyor. görünen o ki yüksek ücretler bir kulübe, çarpıcı transferlerden çok daha fazla faydalı oluyor.

  galatasaray’da gol rekoru kıran gomis’in bile ücreti üzerinden günlerce polemik haberi yapıldı, yerine forvet transferi yapılacağı yazıldı, eldeki kıymet medya yoluyla ufalandı. oysa, oyuncu ne kadar iyi olursa o kadar çok kazanır. gomis’i çin’e gönderip yeni bir macera arayacağınıza elbette, rekortmen golcünüzün memnuniyetini artırmak sizi, oyun içinde pek çok yeni yapılanma yükünden kurtarabilir.

  donk’un garanti ücreti 1 milyon 895 bin euro. pek çok yabancı futbolcunun ortalama kazancıya hemen hemen aynı. üstelik kadroda oynatacak adam bulmak için sağına soluna bakan fatih terim’in en zor zamanlarında görev vermekten çekinmediği bir isme dönüşmüşken. üstelik kariyeri salt hücum etmek üzerine kurulu terim’in geçtiğimiz sezon tedbir alan yeni anlayışında çok kilit rolleri başarıyla oynamışken… ve -bir kez daha- üstelik toplamda 21 maç oynarsa kontratı uzatma hakkı tanınıyor. kilit rollerin adamı olmaya devam etmesi isteniyor da diyebiliriz. harıl harıl 8 numara aranılan bir ortamda, eldeki donk, performansıyla tatmin eden donk, şu an fatih terim için en iyi orta sahadır.

  evet taraftarlar transfer severler. havaalanları ve karşılama törenleri çok popülerdir evet. ancak uefa kapılarını aşındırmaktan sıkılmış galatasaray’ın gomis’in gitmesi ihtimalini konuşup yazması çok anlaşılamaz bir durum. kulüp transfer yapacak diye, mevcut oyuncuların ekonomik durumlarıyla oynamak görüldüğü üzere pek doğru bir yöntem değil. bu nedenle donk’un sözleşmesinin iyileştirilmesini doğru buluyorum. maaşları iyileştirmek gelecek sezon için, galatasaray adına atılmış doğru bir adım olabilir. başarıya giden yol, yeni yolculuklara çıkacak oyuncuların kumarını oynamaktan çok, eldekine sahip çıkmaktan geçiyor. bir de böyle düşünün...

  --- alıntı ---

  http://www.goal.com/...fvz1ywq1mopl8q608q81