• 4
  devam ediyoruz uzun bir aradan sonra. heyecanla beklenen serinin 3. bölümü. elimde çok fazla fotoğraf var o yüzden biraz daha zamana göre gidiyorum. önce en eskiler sonra yavaş yavaş günümüze doğru.

  ilk entry'deki ilk kısmı aşağıda tanım olarak alıntıladım.
  --- tanım ---
  futbol tarihi'nin içindeki eski dilim, futbol'un tam olarak endüstrileşmeye başlamadan önceki zamanlardaki hali, bu zamanlara dair fotoğraflara baktığınızda bile görebileceğiniz yoğun tutku ve his'e sahip. twitter/antiquefootball kaynaklı fotoğrafları ve açıklamalarını çok hoş buldum, aşağıya da bırakıyorum. takımımızın halinden dolayı sürekli eskiyi yad ettiğimiz zamanlarda iyi gelir.
  --- tanım ---

  bu arada başlamadan önce aşağıdaki bilgiyide paylaşayım; hayat kurtarır.
  --- alıntı ---
  google chrome için imagus adlı bir eklenti bulunmakta. resim linklerinin üzerine geldiğinizde yeni sekmeyle uğraşmanıza gerek kalmadan resimler açılmakta. bu entry'deki gibi durumlarda, neredeyse her zaman çok kullanışlı bir eklenti, öneririm. google store: http://gss.gs/HWj . sanıyorum firefox için de var.
  --- alıntı ---

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  http://gss.gs/7eO.jpg -- superga faciası. 4 mayıs 1949. o dönem şampiyonluğa ambargo koyan torino takımını taşıyan uçağın superga tepesine çakılması sonucu kalan görüntü. torino birdaha asla eski o günlere dönemedi.

  http://gss.gs/RJQ.jpg -- joe gaetjens'in omuzlara alınışı. aslında haitili olan bu abimiz amerika birleşik devletleri futbol takımıyla, 1950 dünya kupasının tartışmasız favorisi ingiltere'yi safdışı bırakan golü kaydetmiş. dünya kupası tarihinin en büyük süprizlerinden bir tanesi. bu abimizin çok garip hayat hikayesi var, kesinlikle okuyun.

  http://gss.gs/tEX.jpg -- dün tesadüfen umaxit'te bu karenin videosunu gördüm, açıklama yapmadan o linki vereyim orda detaylı anlatım var. https://www.youtube.com/watch?v=V0f9HPO3p-E

  http://gss.gs/TG7.jpg -- macaristan'ın 6-3lük galibiyetle sona eren ingiltere karşılaşmasından. sandor koskic golü yazmak üzere bu karede. tarih 1953.

  http://gss.gs/Fjl.jpg -- kavgalı 1954 dünya kupası çeyrek finali macaristan brezilya maçı.

  http://gss.gs/gq8.jpg -- doğu almanya takımı mucizeye imza atarken. 1954 dünya kupası finalinde macaristan'ı yenmişler. macaristan'ın 1950-1956 arasında kaybettiği tek futbol maçı. macaristan zamanın efsane futbol takımlarındanmış. bu zafer, bölünmüş ve mutsuz, umutsuz bir blok olan doğu almanya tarihinin çok önemli anlarından birisi olmuş. düzeltme 1!

  http://gss.gs/s9Y.jpg -- bugünkü donnarumma gibi bebeklerin kaçmak istediği milan kulübünün efsane stadı; san siro! tarih 1955.

  http://gss.gs/0Hz.jpg -- tom finney ayakta durmakta zorlanıyor, tarih 1955. çoğu eski futbolseverin "vefa" kelimesini duyunca aklına gelen isim. doğumu-ölümü-tüm futbol hayatı ve evi preston şehrinde.

  http://gss.gs/hBo.jpg -- dikkatli bakalım. manchester city kulübü 1956 fa cup zaferini kutluyor. en sağdaki alman kaleci bert trautmann boynunu tutmakta, daha sonra ağrılarından dolayı hastaneye gidince boynunun kırıldığı ortaya çıkmış. boynu maç esnasında kırılmasına rağmen çok önemli kurtarışlar yapmış ve maçın adamı seçilmiş..

  http://gss.gs/x0a.jpg -- "di stefano". hakkında çok güzel belgeseller var. kralın zoruyla barcelonadan çalınıp real madrid'e imza attırılmış ve madrid tarihini değiştiren çok büyük bir adam.

  http://gss.gs/6AV.jpg -- di stefano'nun topuğuyla manchester united'a attığı gol. 1957 avrupa kupası çeyrek finali maçından.

  http://gss.gs/pMI.jpg -- manchester united takımı, malum münih uçak kazasından önceki son maçta. bu uçak kazasıyla ilgili de güzel belgeseller var youtube'da izlemenizi tavsiye ederim.

  http://gss.gs/KXE.jpg -- brezilyalı garrincha, sovyetler'e karşı. 1958 . joga bonito ekolünün öncülerindenmiş. pele ile zamanında domine etmişler dünyayı.

  http://gss.gs/PVF.jpg -- 17 yaşındaki pele'nin sevinç gözyaşları. 1958 dünya kupası finalinde alınan 5-2lik isveç maçı sonrası.

  http://gss.gs/Gsz.jpg -- 1958 dünya kupası finali kazananı brezilya'nın kaptanı bellini kupayı kaldırırken. kazanan takımın ve kaptanların kupayı kaldırma geleneği ilk bu maçtan sonra ortaya çıkmış.

  http://gss.gs/jlv.jpg -- tekmelerin ve tokatların havada uçuştuğu italya - şili maçı. bu maçtan sonra sarı ve kırmızı kartlar uygulaması başlamış. maçta harbiden kan gövdeyi götürmüş, bazı eski oyuncular, yorumcular bu maç hakkında, futbol tarihinin en berbat maçı demişler.

  http://gss.gs/5Dd.jpg -- brezilyalı pele, portekizli eusebio'ya karşı, 1962.

  http://gss.gs/iEw.jpg -- manchester united kalecisi david gaskall 1962 fa cup bolton maçında takımının attığı golü kutlarken.

  http://gss.gs/fRK.jpg -- eusebio milan'a karşı. tarih 1963.

  http://gss.gs/9GQ.jpg -- arsenal menajeri bill wright, alttan ısıtma teknolojisini dünyaya tanıtırken, 1964ten.

  http://gss.gs/6vy.jpg -- torino derbisi, juve-torino 1964.

  http://gss.gs/x93.jpg -- ingiliz milli takım oyuncuları ken brown ve terry venables, sokakta çocuklarla futbol oynarken.

  http://gss.gs/sH5.jpg -- tottenham'lı dave mckay, leeds'li billy bremner'ı sorgularken, 1966 lig maçı.

  http://gss.gs/HTd.jpg -- efsane kaleci lev yashin 1966 dünya kupasında. burda biraz bahsediyor. https://www.youtube.com/watch?v=cdGKolPn5Pk

  http://gss.gs/ukm.jpg -- eusebio, 1966 dünya kupası yarı finalinde 2-1 ingiltereye yenildikleri maçtan sonra üzgün.

  http://gss.gs/Hqp.jpg -- futbolcuların markalaştırılmaya, ünlü yapılmaya başlandığı ilk zamanlar. manchester city onuncusu mike summerbee arabalar için olan cd çalar reklamında.

  http://gss.gs/KBq.jpg -- sheffield wednesday takımı, 1967 arsenal lig karşılaşması sırasında. daha sonra maç ertelenmişti hava koşullarından ötürü.

  http://gss.gs/wH2.jpg -- 1967 avrupa kupası finali. ofansif celtic takımı, catenaccio uygulayan inter'e karşı. son düdük: 2-1 celtic galibiyeti.

  http://gss.gs/L0W.jpg -- sir! alex! ferguson! rangers formasıyla, tarih 1967.

  http://gss.gs/f71.jpg -- george best, manchester united formasıyla uzatmalara giden 1968 avrupa kupası finalinde benficaya karşı gol attıktan sonra.

  http://gss.gs/7SC.jpg -- bobby charlton, denis law, george best. bu 3lünün lakapları "kutsal 3lü" imiş. (kutsal 3lü, bildiğimiz baba, oğul, kutsal ruh .* )

  http://gss.gs/sb2.jpg -- paul mccartney wembley'e 1968 fa cup finalini izlemek için giriş yaparken.

  http://gss.gs/Tra.jpg -- meşhur playboy george best. 1969'dan. yanındaki kişi ise susan george bu arada.

  http://gss.gs/41U.jpg -- benficalı eusebio ve ajaxlı cruyff. 1969 avrupa kupası çeyrek finali, kazanan 3-0'la cruyff.

  http://gss.gs/A0e.jpg -- johan cruyff ve luis van gaal.

  düzeltme 1: macaristan'ı yenen doğu almanya değil, batı almanya = http://gss.gs/zFT
  uyaran dokuzonbes, teşekkürler.
  ----------------------------

  bugünlük de bu kadar. umarım gecenizi biraz ilginçleştirmiştir bu fotoğraflar. bu başlıktaki ilk 2 entry de daha fazla fotoğraf var onlara da bakabilirsiniz.

  son olarak insanlar tepki vermeden de ben kendi kendime vereyim. (bkz: bir blog olarak gssözlük)

  -----------------------------------

  daha önceki arşivler:

  (bkz: futbol tarihi/#2129094) - karışık tarihli
  (bkz: futbol tarihi/#2129486) - 1800ün sonlarından 1950'lere kadar.
  (bkz: futbol tarihi/#2181629) - 1950lerden 1970 arası. (bu entry)
  (bkz: futbol tarihi/#2182379) - 70'ler
  (bkz: futbol tarihi/#2182832) - 80'ler
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!