• 22
  sağlam bir yönetim, iyi bir futbol direktörü, yetenekli gözlemciler, iyi bir teknik ekip bir de sahada takım oyunu oynayan futbol takımıyla birleşirse, ortaya muazzam bir iş çıkarmış olursunuz. rakipleriniz imrenir, taraftarlar sizi kaybetseniz de destekler. çünkü az kaybedersiniz ve taraftar elinizden geleni yaptığınızı bilir.

  günümüzde futbol çok hızlı oynanıyor. bazı çok özel takımlar, çok ağır oynayarak çok büyük başarılar elde edebiliyor ancak bu, eldeki özel oyuncularla alakalı. mesela günümüzde takım boyları kısadır. ama elinizde öyle adamlar olur ki, sizin ihtiyacınız olan gömülü savunma ve forvetinizin kovalayacağı savunma arkası toplardır. takım boyunu uzun tutarsınız. istisnalar bir yana, günümüzde takım oyunu oynayabilmek için bence bir kaç şey gerekiyor.

  ortak bir dil.
  futbolcuların konuşması lazım. futbolcular birbiriyle, gerekirse teknik ekiple konuşabilmeli. konuşabildikleri ortak bir dil olmalı. bu ülkemizde ama türkçe olur, ama ingilzice olur. temelde hakim olacakları bir dile ihtiyaç var. iletişim olmadan takım oyunu ne kadar mümkün olabilir, bilemiyorum. bana pek mümkün gelmiyor.

  saha içi lider.
  teknik direktörle gerekirse fikir alışverişinde de bulunabilecek, kulübüne sadık, oyun bilgisi yüksek bir saha içi lider, anlık verilmesi gereken reaksiyonlarda takımı yöneten kişi olacaktır. saha içi verilmesi gereken kararları hızla ve adil veren bir saha içi lideri, yardımlaşmaya da pozitif etki edecektir.

  doğru oyuncu seçimleri.
  yetenekli, fiziği iyi diye oyuncu almaktan ziyade; yetenekli ve çalışkan, takım oyununa yatkın veya fizikli ve çalışkan, takım oyununa yatkın şeklinde oyuncu araştırmak/transfer etmek, kesinlikle daha faydalı olacaktır. çok yetenekli, 4 adam geçtikten sonra 5. adama yönelen adamdan ziyade, tek futbolcu eksilten, pas veren ve boşa hareketlenen, kendisine değil takımına oynayan futbolcu, takım oyununa daha yatkın olacaktır. adam eksiltmek bir alan oyunu olan futbolda muazzam önemlidir. ancak unutmamak gerekir ki kimse toptan hızlı hareket edemez ve atacağınız bir doğru pas, geçeceğiniz üç adamdan etkili olabilir. önemli olan doğru karar vermek. takım için oynamak.

  inanç.
  en önemlisi oyuncularını sisteme ve forma adaletine inandıracak teknik direktör olabilir. adaletsiz davranışlar, disiplinsizlikleri körükler. oyuncuların inanç eksikliği ise, boşvermişliğe neden olabilir.

  takım oyunu...
  galatasaray'da görmeyeli çok uzun zaman olan...