• 35
  hazır güzel bir maç yapmışken kendileriyle ilgili nacizane birkaç yorumum olacak. *

  dersim halkının etnokültürel yapısının, dün akşam oynanan maçtaki türkiye'yi şaşırtan hal ve davranışında önemli bir etkisi olduğunu düşünüyorum. sizin de bildiğiniz üzere dersim şehrimizin halkının çok büyük bir çoğunluğu alevilik inancına sahip. alevilik; tanrı inancının ve modern anlayışının çok iyi bir sentezine sahip bir anlayıştır. ben de bir alevi olarak, alevi olduğumu belirttiğim ortamlarda hep şöyle yorumlarla karşılaşmışımdır "benim en iyi arkadaşlarım hep alevi." "ben alevi değilim ama alevi dostlarım hep yanımda olmuştur" vs.

  aleviler, tanrı inancının kalben ve fiilen yaşarken, bir yandan da toplumsal gelişmelere, uygarlaşmaya ve eğitime sırtını hiçbir zaman dönmemiştir. bundandır ki en yüksek oranla üniversitelere yerleştirme oranı dersimdedir, her sınav türünde mutlaka dersim'de ciddi dereceler gelmektedir. türkiye birincisi dersimli çoban haberini hepiniz hatırlarsınız.

  şimdi olayı çarpıtmaya çalışan bir çok insan görüyorum. dersim'e direk terörist şehir muamelesi yapanlar cidden çok komik.

  bir kere tunceli adını değiştirip dersim yapan, bu ülkenin yüzde 50'sinin oyunu alan iktidar partisidir. *

  dersim'e ismi üzerinden yüklenenler önce kendi özeleştirisini yapmalıdır.

  bir de pkk ile bağdaştıranlar var. o zaman türkiye'den işid'e en yüksek oranla katılım konya şehrinden gerçekleşmiştir. o zaman bütün konya teröristtir diyebilir miyiz?

  bu ülkenin en güvenilir yapısı olarak yıllarca gösterilen, ekonomiye sağlığa eğitime devlet kadrolarına sızan o çok vatanperver fetullah gülen cemaati, bu ülkeye darbe girişiminde bulundu ve milletin meclisini bombaladı. o zaman bugüne kadar onların dersanelerinde okuyanlar, onların bankalarında hesap açanlar teröristtir diyebilir miyiz?

  aaa illa etnik milliyetçilik yapacaksanız, spordan keyif almaya gelen bu eline diline sahip çıkabilen insanları hor görecekseniz, kucak açmayacaksanız, kardeşimsin diye sarılmayacaksanız, bence asıl terörist sizsiniz.

  saygıyla, sevgiyle.