• 22
  16 yaşında 8 maçta 3 kere kalesini gole kapatmıştır, 5 kere gol yemiştir.
  yani gol yediği 5 maçta, 5 gol yemiş. sadece istatistik olarak değil, gerçekten de gol yediği maçlarda en fazla 1 gol yemiş. http://www.transfermarkt.com.tr/...daten/spieler/315858

  bu mental açıdan bir veri olabilir mi, sene sonu buna değinmek gerek. şu an için bir örnek üzerinden gitmek istiyorum.
  30 maçta 15 kere kalesini gole kapatan bir kaleci düşünelim. ama 32 gol yemiş olsun. gol yediği 15 maçta, maç başına 2 küsür gol yemiş oluyor.
  bu ne demek olabilir ? kendisi iyi bir kaleci. ama gol yediği maçlarda dağılabiliyor ve tekrar gol yiyebiliyor. bu istatistik sonraki sezonlarda benzerlik gösteriyorsa bu teşhisi yapabiliriz. muslera böyle bir kaleci değil. çünkü kendisini takım savunması iyi bir takımla izlemiştik. adam hakikaten gol yemiyordu. kedi canını senin.
  bu bahsettiğim kaleci tipi 15 maçta kalesini gole kapatmıştır. iyi bir istatistik mi ? evet. ama yedi mi tam yiyen, takımının maçı almasını zorlaştıran bir kaleci tipi.

  gianluigi donnarumma8 maçta 5 gol yemiş. 32 ye tamamlayalım. 32 maçta 20 gol yemiş oluyor. 12 maçta da kalesini gole kapatmış oluyor. 20 maçta 20 gol yemiş oluyor kendisi. bir önceki kalecimiz ise 15 maçta kalesini gole kapatmıştı. 3 maç daha fazla gol yemedem tamamlamıştı. ama ne oldu onda ? kalesini gole kapatamadığında donnarumma'nın 2 katı gol yedi.

  donnarumma şu istatistiğini devam ettirebilirse büyük kaleci olacaktır. 32 maçta 20 gol, zaten iyi oynayan büyük takımın yiyeceği senelik golden 3-5 gol aşağıdadır. bu oğlan 16 yaşında bu işi yapıyor. bunun üzerine tecrübe, mental gelişim de gelecek. şu istatistiği şu an bile yeterliyken, kendisiyle birlikte gelişirse, topu oyuna sokmak dışında neuer'den iyi bir kalecinin gelişine tanıklık ediyor olabiliriz.

  neuer kendisinin yaşlarındayken 12 kere u19 takımıyla maça çıkmış. 10 gol yemiş, 7 maçta kalesini gole kapatmış.
  donnarumma şu an neuer ile karşılaştırılamaz. arada büyük bir tecrübe farkı, mental gelişim farkı var.
  ama donnarumna'nın verdiği ışık gerçeği yansıtıyorsa...
  beyler muazzam bir kalecinin doğuşuna tanıklık ediyoruz.