• 22
  dün gece itibariyle 2010 dünya kupasına katılmayı garantileyen takım. zaten brezilyasız bir dünya kupası düşünülemez. tıpkı arjantinsiz düşünülemeyeceği gibi...

  dunga, takımı hemen hemen hep aynı 11'le sahaya sürüyor uzun zamandır. sakatlık veya saha dışı faktörler engellemezse dünya kupasında da bu kadro ve aynı oyun yapısı ile oynayacaklar büyük ihtimalle. brezilya'nın eskisi gibi şova dönelik futbol oynamaması biz futbolseverlerin beklentilerini boşa çıkarsa da *günümüz futbolu bunu gerektiriyor. dunga göreve geldiği ilk günlerde brezilya'nın oyun yapısı gözle görülür bir şekilde değişip, avrupa futbol mantalitesine yakınlaşmaya başlamış; hatta dunga brezilya'yı özü gibi oynatmadığı için eleştirilmişti. ama hatırlarsınız ki dunga futbolculuğu döneminde savaşçı, disiplinli bir futbolcuydu. brezilya milli futbol takımı oyuncuları maçlarda zaman zaman şovunu yapıyor, ama genelde belli bir disiplin içinde oynuyor. tıpkı dunga gibi...

  şimdi dunga'nın büyük ihtimalle büyük değişiklikler yapmayacağı takımına bakalım. stoperde iki zebellah var: lucio ve luisao. gerçi önceden luisao'nun yerine juan oynuyordu ama farketmez. bu adamlardan hava topu almak bir dert. bu dert yetmezmiş gibi yerden müdahalelerde de iyi bu oyuncular. çevikler. beklere baktığımızda fenerbahçeli andre dos santos ve maicon'u görüyoruz. dunga real madridli marcelo'yu pek oynatmıyor. o bölgede kleber'i oynatıyordu ama andre santos kleber'den formayı kaptı ve 7 maçtır bırakmadı. benim izlediğim 4 maçta da görevini layıkıyla yerine getirdi. sağ kanatta dunga'nın elinde daniel alves ve maicon gibi iki kaliteli adam var. ilk zamanlarda daniel alves'i o bölgede kullanan dunga, alves'in maç içerisindeki bazı laubali hareketlerinden dolayı maicon'u tercih etmeye ve ömer üründül'ü sinirlendirmeye başladı. kısacası brezilya'nın savunma hattı gayet sağlam görünüyor.

  orta sahada gilberto silva'dan vazgeçmeyen dunga o bölgenin savunma yükünü çeken tecrübeli oyuncudan memnun gibi. bir diğer bankosu da fiorentina'da yıldızı paryalıp juventus'a transfer olan felipe melo. fizik ve teknik olarak kuvvetli bir futbolcu melo. bu yüzden dunga vazgeçmeyecektir kendisinden; ama melo saha içinde çaktırmadan çirkeflikler yapıyor, dikkat edin. kritik bir maçta takımını eksik bırakabilir. solda bizim elano'nun kankası robinho'yu oynatan dunga ileriye dönük olarak da kaka'yı oynatıyor haliyle. bir teknik adamın elinde kaka gibi bir oyuncu olması ne büyük bir şans. ben şahsen bir maçı sırf kaka'nın ileriye doğru yardırarak gitmesini izlemek için izlerim. orta sahadaki son oyuncu ise değişiklik göstermekte. genelde elano ve kürdan bacaklı ramires birbirlerinin yerine oyuna giriyorlar. ayrıca kleberson da bir alternatif durumunda.

  forvette ise fırsatçı luis fabiano bir şekilde golünü atıyor. atmasa da koşularıyla rakip defansı ismail türüt gibi terletiyor, yıpratıyor. ayrıca nilmar forvet için hazır kıta durumunda.

  kalede ise refleksleri inanılmaz olan, bana göre dünyanın en iyi 2-3 kalecisinden biri julio cesar var.

  brezilya'nın çekirdek yapısı bu olsa da dunga'nın elinde gösterecekleri performansa göre diego, pato, vagner love, anderson, josue, mancini, adriano ve ronaldinho gibi isimler de mevcut.

  sözün özü brezilya taffarel'li, cafu'lu, ronaldo'lu, bebeto'lu, romario'lu dönemlerdeki gibi şova dönük, izleyenleri her saniye heyecanlandıran futbol oynamasa da değişen bu futbol yapısıyla bile 2010'un en büyük favorilerindendir.