• 1
    transfermarkt'ın haberine göre yüzlerce genç futbolcunun sahte lisanslarla oynatıldığı ülkeymiş. bu skandal açığa çıkmasından sonra ilk cezalar açıklanmış bile ve birçok futbolcu geçici süre men edilmiş.

    sahte lisans'ın sebebi ise şu, ekvador profesyonel futbol liglerinde her takım en az bir tane u18 oyuncusu bulundurup, o oyuncuyu en az 45 dakika oynatmak zorundaymış. takımlar ise bu kontenjanı daha iyi ve daha diri bir oyuncuyla doldurmak için sahte lisanslar çıkarmış.

    gelen ilk ihbarlardan sonra federasyon bazı oyuncuların belediyelerine, doğdukları hastanelere, isimlerinin verildiği kiliselere vsyr gidip doğum tarihi kontrolü yapmış ve skandal orada ortaya çıkmış. sonuç ise, 100'den fazla sahte lisanslı futbolcu.

    skandalın en ünlü futbolcusu ise quito'da oynayan andy casquete. avrupa kulüplerinin de radarında bulunan futbolcunun sahte doğum tarihi 23 şubat 1998. fakat gerçek doğum senesi 1995 olarak biliniyormuş. fakat andy'nin river plate'de oynayan kardeşi abel casquete 8 ağustos 1997'de doğmuş. yani abisinin doğum tarihinden 6 ay önce.

    incelemelerden sonra ekvador u17 milli futbol takımının bu son baharda şili'de düzenlenecek olan u17 dünya kupası'ndan men edileceği söyleniyor.