• 1
  5 ocak 2015 yabancı oyuncu sayısı kararları sonucu alınan yeni yabancı oyuncu sayısı kararlarıyla ilgili sistemin resmileşmiş adıdır. türkiye futbol federasyonu yönetim kurulu'nun 13 şubat tarihinde istanbul'da düzenlediği toplantıda karara bağlanmıştır. 2015-2016 futbol sezonundan itibaren başlayacak ve en az 4 sezon uygulanacak sistemin tam adı süper lig'de futbolcuların uygunluğu ve yerli futbolcu teşvik sistemi'dir.

  yeni sistemle ilgili hazırlanan resmi kuralları içeren dokümana http://www.tff.org/...91d2bae5a4b48197.pdf linkinden ulaşılabilir.

  özet geçmek gerekirse:

  a takım litesi;
  - kulüpler istedikleri sayıda profesyonel futbolcuyla sözleşmesi imzalayabilecek ve tescil ettirebilecekler fakat a takım listesi en fazla 28 futbolcudan oluşacak.
  - listeler transfer dönemleri içerisinde resmi müsabakalardan 24 saat öncesine kadar revize edilebilecek. transfer dönemi bittikten sonra diğer transfer dönemine kadar 28 kişilik listerler değiştirilemeyecek.
  - a takım listesinde yer alacak en az 14 futbolcunun türkiye a milli futbol takımında oynama uygunluğuna sahip olması gerekecek. yani 28 kişilik a takım listelerinde 14 yabancı futbolcu bulunabilecek.
  - 2015–2016 sezonu birinci transfer döneminin başlangıcından önce başka ülke a milli futbol takımlarını tercih etmiş türk veya türk uyruklu oyuncular yerli futbolcu sayılacak. yani örneğin mesut özil, veli kavlak, erkan zengin vb. futbolcular yerli sayılacak. fakat 2015–2016 sezonu birinci transfer döneminin başlangıcından sonra başka ülke a milli futbol takımlarını tercih eden türk asıllı oyuncular yabancı olarak sayılacak. yani atıyorum futbolcularımızdan koray günter veya sinan gümüş gelecek sezon transfer dönemi başladıktan sonra almanya a milli futbol takımı'nda oynamayı tercih ederse yabancı oyuncu statüsüne geçecek.
  - sonradan türk vatandaşlığına geçen yabancı futbolcuların yerli statüsünde sayılabilmeleri için türkiye a milli takımının en az bir resmi müsabakasında forma giymesi gerekecek.
  - 28 kişilik a takım listesinde bulunacak en az 14 yerli oyuncunun en az 2 tanesinin kulüp altyapısından yetişmiş olması gerekecek. bu sayı 2016-2017 sezonunda 3, 2017-2018 sezonunda 4 olacak. (oyuncuların altyapı şartını taşımaları için 15 - 21 yaşları arasında kendi kulübünde en az 3 sezon tescilli olması gerekli) şu an a takım kadrosunda bulunan sabri sarıoğlu, emre çolak, semih kaya, emre can çoşkun, eray işçan, birhan vatansever, alperen uysal gibi oyuncular bu şartı taşıyor. ayrıca geriden gelen yetenekli birkaç çocuk daha var. yani bu konuda bir sıkıntı yaşamayacağız.
  - 28 kişilik a takım listesinde bulunacak en az 14 yerli oyuncunun en az 4 tanesinin de türkiye altyapısından yetişmiş olması gerekecek. yani selçuk inan, burak yılmaz, umut bulut, yekta kurutuluş gibi altyapı eğitimini türkiye'de almış oyunculardan bahsediyor. bu kural da bize bir sıkıntı çıkarmaz.
  - son iki kural uefa'nın şampiyonlar ligi için belirlediği kadro kurallarına benziyor. hatta uefa'ya belirtilen 25 kişilik kadroda 4 oyuncu kulüp altyapıdan, 4 oyuncu da ülke altyapısından yetişmiş olmalı. aynı şekilde son iki kuralda eksik oyuncu bildirilirse listeler bildirilmeyen oyuncu kadar eksik oluşturulacak. örneğin gelecek sezon bir kulüp kendi altyapısından yetişmiş hiçbir oyuncu bildirmezse a takım listesi 26 kişiden oluşacak. ya da 10 tane yerli futbolcu bildirirse a takım listesi en fazla 24 (10 yerli+14 yabancı) oyuncudan oluşabilecek.
  - a takım listesinde en fazla 3 kaleci bulundurulacak ve bunlardan en az birinin yerli yani türkiye a milli takımında oynama uygunluğu bulunan futbolcu olması gerekecek.
  - yukarıda saydığım şartları taşımayan kulüplere de 2016 -2017 sezonundan sonra ilave disiplin yaptırımları uygulanacakmış.
  - kulüpler u21 yaş kategorisinde bulunan tescilli yerli futbolcularını a takım listesine yazmaksızın oynatabilecekler. yani kulüpte tescilli olup transfer dönemi sonunda 28 kişilik a takım listesine ismi eklenmemiş 21 yaşından küçük yerli futbolcular müsabakalardan 24 saat önce bildirmek kaydıyla oynatılabilecek.

  18 kişilik müsabaka listeleri;
  - 18 kişilik kadronun en az 7 tanesi yerli yani a milli futbol takımında oynama uygunluğuna sahip olan futbolculardan oluşacak ve bu 7 oyundan en az birinin kaleci olması gerekecek. 18 kişlik kadrosundaki her iki kalecisi de yabancı statüstünde olan kulüplerin müsabaka listesi 17 kişi ile sınırlanacak. kısacası 18 kişilik kadroda en fazla 11 yabancı oyuncu bulunabilecek. bu 11 yabancı oyuncunun da ilk onbirde başlamasında herhangi bir problem yok.

  ● gelelim yerli futbolcu teşvik sistemi'ne;
  - kulüpler tescil ettirdikleri yabancı oyuncu sayılarına göre federasyona para ödeyecekler ve bu paralar yerli futbolcu teşvik fonunda toplanacak.
  - oyuncu sayısında göre ödenecek fon payları: http://resmim.org/i/1417097266.png
  - bu tabloya göre yabancı kaleciler 2 futbolcuymuş gibi sayılacak. kalecilerin 2 oyuncuymuş gibi sayılması kuralı sadece fon ödemesinde geçerli. yabancı oyuncu sayısında elbette tek oyuncu olarak sayılacaklar. kısacası fernando muslera için 2 oyuncuymuş gibi fon payı ödeyeceğiz. (hak ediyor ama aslanım, gerekirse üçü de, dördü de öderiz. feda olsun!)
  - yerli futbolcu teşvik fonunda toplanan bu paralar iki şekilde kulüplere dağıtılacak:
  1. süper lig geri ödeme payı: süper lig'te ilk onbirde başlayan, sonradan oyuna giren ya da 18 kişilik kadroda bulununan yerli oyunculara ayrı ayrı puan verilecek. bu puanlar toplanacak ve oluşan toplam puanlara göre kulüplere fondan para dağıtılacak. ödemeler aylık yapılacakmış.
  2. millilik geri ödeme payı: aynı şekilde ülkelerin milli takımlarının resmi müsabakalarında ilk onbir başlayan, sonradan oyuna giren ya da 18 kişilik kadroda bulununan yerli ya da yabancı oyunculara ayrı ayrı puan verilecek. yine aynı şekilde bu puanlar toplanacak ve oluşan toplam puanlara göre kulüplere para dağıtılacak. bu paralar ise sezon sonlarında dağıtılacakmış.
  - puanlamayla ilgili ayrıntılar http://www.tff.org/...91d2bae5a4b48197.pdf linkinde mevcut.

  evet genel hatlarıyla yeni yabancı kuraları böyle. mevzuatı hızlıca okuyup böyle bir özet çıkardım. yarın daha sakin bir kafayla okuyup yanlışlar varsa düzeltip eklenmesi gereken şeyleri eklerim.

  ekleme: yerli futbolcu teşvik sistemi'inde bir takım değişiklikler olmuş: (bkz: yerli futbolcu teşvik sistemi)