• 19
  10 mayıs 1997 doğumlu. yani henüz 16 yaşının içerisinde. şimdiye kadar yaptıklarına bir bakalım.

  akademi ligi u14 : 48 maçta 62 gol--
  akademi ligi u15 : 24 maçta 56 gol--
  akademi ligi u16 : 29 maçta 48 gol--
  akademi ligi u 18 : 2 maçta 4 gol--
  milli takımlarda : 17 maçta 16 gol--
  ---------------------------------------------
  toplamda -------- : 120 maçta 216 gol--

  enes ünal bursaspor'un coca cola elit akademi u16 ligi'nde mücadele eden takımında forma giyiyor. ancak bursaspor altyapısı'nın çalıştırıcaları son derece zekice bu çocuğu kendinden üst yaş seviyelerinin maçlarında da ısındırıyorlar. özellikle kolay rakipler karşısında enes'e forma şansı vererek kendinden daha büyüklerle korakor mücadele edebilme imkanını yanıyorlar. yılmaz burul ve musa öztürk hocaları bu açıdan tebrik etmek lazım.

  mart ortasında bir çarşamba cenaze için bursa'ya gitmiştik. benim gibi yolda top tepen çocukları görse oturup seyreder bir futbol delisi için o gün ne maç var diye araştırmak vaka-i adiyye'den bir durum. daha önce öğlen kaldırılacağını bildiğimiz cenazenin ikindiye ertelenmesi ile kendimize bir fırsat yarattık. öğlen namazını vakıfköy camiinde kıldık. bursaspor u16 takımı'nın vakıfköy tesislerinde maçı varmış, camiye beş dakika mesafede. biz tesislere girdiğimizde ilk 40 dakika bitmişti. turgutlusporla oynuyormuş bursaspor ve ilk yarıyı 2-0 önde kapamış. "kim attı golleri?" diye sorduk yaşlıca bir amcaya. şöyle müstehzi baktı omuzunun üzerinden, sanki başka bir ihtimal yokmuş ki gayet doğal "enes attı" dedi.

  ikinci yarı 40 dakika seyretme şansı bulduk enes ünal'ı. bir defa fizik olarak yaşıtlarından çok çok ileride. haliyle bu fizik gücüne de yansımış. sadece görünüşü ile değil, mücadelesi ile de farkını ve üstünlüğünü hemen belli ediyor.
  ikinci yarının başlamasından 10 dakikka geçmemeişken enes jeneriklik bir kafa golü attı. arkasından forvette beraber oynadıkları berke yılmaz'a bir gol attırdı. en son da penaltı'dan bu maçtaki 4. golünü kaydetti.

  bursa'da herkes enes'in üzerine titriyor. haksız da değiller. enes allah vergisi yeteneğini en iyi şekilde kullanabilen çok akıllı ve mütevazi bir genç. avrupa kulüplerinin peşinde olduğu bir wonderkid havası yok üzerinde. arkadaşları ile son derece uyumlu ve kafadar.
  dediğim gibi enes ünal komple bir forvet. boyuna posuna bakıp klasik nokta santrafor zannedilmesin.
  bir defa top tekniği çok yüksek. topu iyi saklıyor, çok kolay çalım atıyor. top sürüşü, topla beraber süratlenişi neredeyse mükemmel. pozisyon alma zekası üst düzey. duracağı yeri iyi seziyor, oyundan kopmadan sürekli pozsiyonların içinde gole en yakın yerde konuşlanıyor.
  son vuruş tekniği harika. soğukkanlı, panik yapmıyor, ama pozisyonlarda ağır da kalmıyor, hızlı düşünüyor ve en doğru yerde,zamanda topu kaleye yönlendiriyor.
  hava toplarında sadece uzun boyunun avantajını değil, iyi zamanlamasını da çok iyi kullanıyor. az forvette gördüğüm bir özelliği daha var ki kafa toplarına gözünü kapamadan yükseliyor. kaleci için en ulaşılmaz noktaya gönderiyor topu. hava toplarındaki tekniği burak yılmaz'ı andırıyor iyice.
  bir artısı daha; duran toplara da iyi vuruyor. gerek serbest vuruşları, gerek penaltı vuruşu gerçekten kaliteli bir ayak olduğunu gösteriyor.

  enes ünal , avrupanın elit kulüplerinin ilgisini çekmekte haksız değil. potansiyel olarak bir zlatan ibrahimoviç görüntüsünü daha bu yaşında vermiş durumda. aslında bursaspor'un fazlaca bir etkisi yok enes'in geleceği üzerinde. enes amatör vize ile bursaspor'un kadrosunda ve amatör vizeler bir yıllık olduğu için 2013 senesi 15 ağustosunda vize süresi bitecek. yani bursaspor enes için 5 milyon,10 milyon isteyecek bir pozisyonda değil. uefa ve tff kriterleri gereğince, enes ile profesyonel sözleşme imzalayacak bir takım bursaspor'a -eğer artmadı ise 800.000 tl vererek bu genci profesyonel yapabilir. hatta bir yıl için amatör statüde tutarak sadece 230.000 tl yetiştirme bedeli ile bir yıllık amatör vize alabilirler.
  zaten bursaspor'da taraftar enes'in bir yere gitmemesini can u gönülden dilerken yönetim ağustos gelmeden enes ünal'ı avrupaya göndermek derdinde. zira bu şekilde en az 2 milyon euro kazanabilecekler enes'ten. babası mesut ünal'ı da el üstünde tutuyorlar ...

  enes ünal'ı kazanmak evvele babasından geçiyor. mesut'u bilenler bilir, bursaspor'un eski topçusu, şu anda da alt yapıda çalışıyor zaten. gerçi enes'i yetiştiren bursaspor alt yapısına vefasızlık etmez. ama enes ünal'ın geleceği mesut ünal'ın dudaklar arasında.
  peki bu futbolcuya avrupa kulüplerinin biçtiği bedel verilir mi?
  eğer altyapında iyi bir organizasyon kurabilirsen verilir. bugün bir galatasaray yöneticisi olsam bu çocuk için 3 milyon euro'yu gözden çıkarabilirim. hatta imkanlar dahilinde kankası,forvet ortağı berke yılmaz'ı da alırım. ama önce galatasaray altyapısı elden geçirilmeli. şu şartlar altında enes ünal değil kim gellirse gelsin altyapının şu halinde harcanmayacağının garantisi yok.

  en son milli takımda da güzel bir gol atmış enes ünal. şurada : http://video.fanatik.com.tr/...ik-birakan-gol/40749