• 2
  super bowl xlvii (2013) şampiyonudur.

  her ne kadar bir dallas cowboys taraftarı olsam da amerika'da ilk ve en uzun süre bulunduğum maryland eyaletinin takımıdır. hayatımda ilk kez bir nfl maçına 2007 yılında gitmiştim ve baltimore'un rakibi pittsburgh steelers'tı. tabi iki takım arasındaki rekabeti bırakın daha amerikan futbolunun nasıl oynandığını bile bilmeyen beni zorla maça götüren arkadaşlar aracılığıyla bu takıma hep sempati duymuşumdur.

  en son ve bu yıldan önceki tek şampiyonlukları 2000 yılında gelmesine takımına inanılmaz derecede bağlı bir taraftarı vardır. maryland, virginia ve delaware ((bkz: delmarva bölgesi) eyaletlerini kapsayan bölgede en büyük taraftar kitlesine sahip takımdır ve bu bölgelerde raflarda neredeyse sadece ravens ürünleri yer alır.

  2012-2013 sezonunun başında önceki sezona göre çok fazla takviye yapamayan ve takımın quarterback'i joe flacco'ya çok fazla da güvenilmeyen bir takımdı ravens. sezon ilerledikçe ardı ardına gelen sakatlıklar takımın çok kötü sonuçlar almasına yol açtı. hatta bir ara deplasmanda maç kazanmak bir yana maçlara tutunamıyorlardı bile.

  ama playofflar geldiğinde wild card maçında tecrübesiz andrew luck ve takımı indianapolis colts'u rahat geçtiler. asıl rakip onlar için favori denver broncos ve peyton manning'ti ve onlar karşısında joe flacco mucizenin geleceğinin haberini vermişti bile. iki uzatmaya giden maçı deplasmanda kazanarak konferans finalinde şampiyonluğun en büyük favorisi new england patriots'a rakip oldular.

  amerika'da delmarva yarımadasındakiler hariç her kime sorsanız %95'inin patriots kazanır diyeceği bir maçı ravens çok da zorlanmadan geçti ve superbowl'a adını yazdıran takım oldu.

  şampiyonluk maçını izlemedim o yüzden bu maç için birşey yazmayacağım ama özellikle bir dallas cowboys taraftarı olarak benim çok fazla dikkatimi çeken bir detayı paylaşayım..

  2012 yılında sezonun son maçı ve o sezonu şampiyon bitiren new york giants dallas'ı maçın son anlarında mucizevi bir geri dönüş yaparak yenmeyi başarmış ve en sonunda şampiyon olmuştu.

  2013 yılında ise normal sezonun bitimine çok az bir zaman kala baltimore ondan çok üstün oynayan dallas'a karşı galibiyeti maçın son saniyelerinde uzak da sayılmayacak bir mesafefen dallas'ın kaçırdığı bir field goal sayesinde kazanmıştı. bu maç onların grubunu birinci bitirmesini kapısını hayli hayli açmıştı.

  tebrikler baltimore ravens ve taraftarları..