• 24
  geride kalan 53 sende 11 kez şampiyonluk mücadelesi yaşatan rekabettir.

  bu 11 kez girilen şampiyonluk yarışında, 7 kez galatasaray 4 kez ise beşiktaş, şampiyonluğa ulaşıyor. olaya burdan bakarsak, herzamanki gibi galatasaray rakibinden oldukça önde.

  işin ilginç olan tarafı, galatasaray ve beşiktaş şampiyonluk yarışındayken fenerbahçe her defasında oldukça geride kalmıştır. örnek verecek olursak: 85-86 sezonunu galatasaray ve beşiktaş 56şar puanda bitirirken fenerbahçe 42 puan toplayarak ligi 5. bitirmiştir.
  86-87 sezonunda galatasaray 54, beşiktaş 53 puan toplarken, fenerbahçe 39 puanla yine 5. olmuştur. 92-93 sezonunda galatasaray ve beşiktaş 66şar puanla ligi tamamlarken fenerbahçe 58 puanla yine 5. olmuştur.

  bu rekabetin en dikkat çeken özelliğide, kim şampiyon olursa olsun 2. ile arasındaki puan farkı her seferinde çok az oluyor. hatta galatasaray ve beşiktaş ligi 2 kere aynı puanda bitiriyor. 85-86 sezonunda beşiktaş. 92-93 sezonunda ise galatasaray şampiyonluğa uzanan taraf oluyor.

  fakat bu rekabette benim en çok gözüme takılan, beşiktaşlıların son zamanlarda fenerbahçeli kimliğine bürünmeleri oldu. bunun nedeni büyük ihtimal rekabetteki galatasaray üstünlüğünü, sağa sola sallayarak görmezden gelmektir.