• 1
  http://www.enginfirat.com/

  doğum tarihi: 11.06.1970

  lisan: türkce, almanca, ingilizce

  diploması: teknik direktör lisansi, türk futbol federasyonu

  uefa –a–pro lisans teknik direktörü, alman futbol federasyonu (dfb)

  spor akademisi mezunu (almanya) (futbol uzman bölümü)

  antrenörlük kariyeri:

  1997 – 98 senesinde türk futbolununla buluştu. samsunspor da, türkiye 1. lig de horst hrubesch ve sonra j. jarabinsky in yanında tecrübe kazandı. samsunspor bu sene 1. lig de 5. oldu. avrupanın 1. lig deki en genç profesyonel antrenörü.

  1998 – 99 senesinde antalyaspor a transfer oldu. j. jarabinsky nin yardımcı antrenörü olarak bu sene 1. lig de 6. oldular. bu antalyaspor tarihin en iyi derecesi.

  1999 – 00 senesinde alman futbol okulunda antrenör olarak çalıştı ve almanya da uefa –a–pro lisans teknik direktörülük kursunu başarıyla bitirdi.

  2000 – 02 senelerinde eintracht frankfurt (almanya) kulübünde (özelikle m. andermatt döneminde) teknik heyetinde yer aldi. o dönemde bayern münih den sonra en iyi scoutingsystemi gösterilen tarama sistemi kurdu.

  2002 de fenerbahçe spor külübüne w. lorant nin yardımcı antrenörü olarak transfer oldu.werner loraant’ın yardımcısı olarak göreve başladı. ikili ligi küçük bir farkla 2.olarak bitirdi. aynı zamanda avrupa sampiyonlar ligine katılma hakkını da kazandı. bu sezonda ezeli rakibi olan galatasaray istanbul’u da 6:0 yenerek tarih yazdılar.

  2003 ocak ayında alman lr ahlen takımına transfer oldu. ilk devreyi 13 puanla bitirmiş olan takımı alıp, ikinci devre 40 puanla ligde bıraktılar.

  engin fırat bu sürede tarih yazdı, kendisi kisa süre (3 maç) olsada, mustafa denizli den sonra alman profesyonel futbolun ilk türk teknik direktörü oldu. alman profesyonel futbolunda türk teknik direktörler olarak tek denizli ve fırat isimleri tanınmaktadır.

  2004 senesinde lorant la güney kore 1. lig takımı incheon united transfer oldu.

  bu takımda uyum sorunu yaşadı ve hazırlık kampından sonra ayrıldı. zaten kısa süre sonra milli oyuncu alpay da incheon dan ayrıldı.

  2005 de yine lorant la sivasspor a transfer oldu. süperlige yeni çikan takımla hem cumhurriyet kupasi kazandılar, hemde oynadıkları futbol la lig in en flaş takımı oldular.

  2006 senesinde iran in saipa takımına transfer oldular. takımı açık ara lider yaptıktan sonra, lorant başkanla olan sorunları nedeniyle istifa etti. yönetim engin fırat a teknik direktörlüğü teklif etti ama kendisi bunu etik bulmadı. saipa iran da şampiyon oldu.

  aynı yıl ligde kötü durumda olan kayseri erciyesspor a transfer oldular. kupa da galatasaray yenerek, 30 sene sonra ilk defa bir kayseri takımın gs galibiyetini kutladılar ve kupa da uefa yolu açıldı. yönetımın istifa etmesiyle teknik kadro da görevi bıraktı.

  2007 hem türkiyeden hemde yurt dişindan gelen tekliflere ragmen, istedigi ekibi bulmadi. türk teknik adam engin fırat’a, vietnam ve moritanya futbol federasyonları teknik direktörlük teklifinde bulundu.

  2008 iran milli takim da ali daie la birlikte teknik direktör olarak başladi. uluslararası alanda üst seviyede calisan tek türk teknik direktör. iran emin bir sekilde asya grubunda 2010 dünya kupası elemelerinin son dönemine katilma hakkini kazandi.

  2008 - 09 fc sepahan teknik direktörü!

  ali daei ve yöneticilerle konuşup anlaştıktan sonra, geçen sene 1.ligde 2.olan ve acl finalisti, isfahan şehrinin, fc sepahan takımına teknik direktör olarak imza attı.

  2010 firat a yılın yurt dışında çıkış yapan teknik direktör ödülü verildi

  2010 spor ajans 2010 türkiye ödülleri: vefa onur ödülü – engin fırat – iran eski milli takım teknik direktörü

  2011 saipa kulübü yönetim kurulu kararıyla engin fırat’ı dış ilişkilerden sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak görevlendirdiğini açıkladı.