• 1
  12 ağustos 2012 galatasaray fenerbahçe maçında hakemin yakasına 1 saniye yapışması sonucu oluşmuş eylem. son derece doğru ve türkiye'de daha önce görülmüş örnekleriyle örtüşen bir cezadır.

  şöyle bir hatırlarsak;

  ırkçılık yapan emre belözoğlu kitabında yazdığı gibi, 8 maç ceza almıştır.

  şike ve teşvik işine karışan takımlar kitabında yazdığı gibi küme düşürülmüş üstüne üstlük puan silme cezası almıştır.

  şikeye adı karışan başkan ve yöneticiler türk futbolundan uzaklaştırılmış ve asla bir daha bir kulüp çatısında barınamayacaklardır.

  yine aynı şekilde sahada hakemi fenerbahçe'de oynarken her maç itip kakan emre belözoğlu benzer cezalar almıştır.

  not: bu entryde yazılan cezalar, kişiler ve kurumlar tamamen hayal ürünüdür. galatasaray'a verilenler hariç.
 • 2
  kitapta yazan kuralların aynen tatbik edildiği, şike yapanın yanına kar kalmadığı, fifa ve uefa'nın tartışmasız en ciddi yaptırımları uyguladığı ırkçılığın üstünün kapatılmadığı bir ortamda kimsenin çıkıp bu verilen 11 maçlık cezaya itiraz edeceğini sanmıyorum ama kuralların-kaidelerin getirdiği yaptırımlar kimi takım ve oyuncular için bariz şekilde uygulanmadığında engin baytar için ''ne yapalım kitap böyle diyor'' derseniz kimse size inanmaz altında başka şeyler arar.
 • 5
  kendisinin yaptığı hareketi hiç tasvip etmiyorum yanlış yapmıştır. ama o hakemi oraya gömseydin be abicim ağzının üstüne vursaydın iki tane be abicim. bütün şikecelere şerefsizlere yüzsüzlere ırkçılara küfürbazlara vursaydın o yumruğu o hakem olacak adamın suratına be abicim. yıldırım demirören'e aziz yıldırım ve köpeklerine vursaydın.
  delirttiniz tebrik ederim.
 • 10
  bu verilen ceza sadece kurallara uyularak verilmiş bir ceza değildir, bir gözdağıdır.
  şike yapan takımlar arasında galatasaray'da olsaydı verilecek cezaları gözünüzün önüne getirebiliyor musunuz şimdi?

  çifte standartın bir göstergesidir bu.
  kimse çıkıp hakedilen ceza verildi ne çifte standartı demesin.
  ya hakedilen cezaların daimi şekilde verildiği yerlerde, bazı cezalar hakedilenden az ya da çok veriliyorsa,
  ya da hakedilen cezaların bir türlü verilemediği yerlerde, çıkıp böyle ağır bir ceza veriliyorsa:

  işte orada bir çifte standart vardır, verilmek istenen bir mesaj vardır.
 • 17
  türkiye'nin adalet sistemi için oldukça fazla bir ceza.
  bu olay avrupa'da cereyan etse, engin baytar 20 maç ceza alırdı.
  aynı şekilde ırkçılık yapan emre belözoğlu da en az 1 sezon futbol oynayamazdı.

  şimdi taraftarımız sinirleniyor. 11 maç ne lan ? oha amk..
  tarzı tepkiler veriyorlar. bu tepkilerin nedeni güzide federasyonumuz ve sığ bireyleri.
  geçtiğimiz yıllarda yapılan pisliklere gerekli cezalar verilseydi, engin'e verilen 11 maçlık cezayı az bulurduk.
 • 19
  eger bu ulke sporunda ve tabi ozellikle futbolda, dunden bugune yapila gelmis kabul edilemez asiriliklarin onune gecilmek icin atilan ilk adim buysa ve bundan sonra ne yonetici ne futbolcu ne de taraftar rakip futbolculari bogaz kesme hareketiyle tehdit edemeyecek, irkci soylemlerde bulunulmayacak, soyunma odalari basilmayacak, hakemlere kufurler ve tehditler yagdirlmayacaksa ya da bunlari yapanlar da yine 10larca mac cezalara carptirilabilecekse, sanirim her galatasarayli bu ulkenin sporunun gelecekteki selameti icin hata yapmis bir sporcusuna bicilen bu agir bedeli odemekten cekinmez! fakat sike yaptigi mahkemelerce karara baglanmislar yine tehditler savuracak ve ortalarda dava sehidi gibi adi anilacak, irkci ve cirkef futbolcularin bir kismi "aslinda saha disinda cok tatli bir insan" diye kayirilip, hatta ulkemizi temsil eden bir lejyoner diye itibarlanacak, yine irkci taraftar gruplari "muthis taraftar" diye anilacaksa, soruyorum: hangi cifte standart ve adaletsizligin kolesi hayvanlarin baytari olmustur engin?
 • 20
  bana göre sadece 1 maç fazla verilmiş cezadır. ben yuvarlak hesap 10 maç ceza alacağını düşünüyordum.
  cezaya cok diyenler neyin kafasında onu anlamadım.
  2 maç mı vereceklerdi?
  hakettiği cezayı almıştır engin.
  ırkçılığa 2 maç verilmesi yanlıstı. doğru olan boyle sert cezalardır. bu "ırkcılığa 2 maç :("cıların da şikesi ortaya cıkınca "ama malatya spora giden otomobiller :(" diyen fenerliden farkı yoktur. geçmişte verilen yanlış kararlar gunumuzde verilen/verilecek doğru kararlara köstek olmamalı.

  galatasaraylıya dusen ergen gibi sacma sapan isyan etmek değil bundan sonra tüm cezaların bunun gib i ağır ve caydırıcı olmasını sağlayacak kamuoyu olusturmaktır.
 • 21
  5 maç alacağını düşünüyordum, açıkçası cidden çok fazla. 11 maç nedir yahu. bir futbolcu için iki buçuk ay sahalardan uzak kalmak hem de yaş açısından en olgun döneminde, sakatlıktan daha fazla koyar insana be arkadaş...

  yeniden söyleyeceğim bu sözümü; engin baytar o hareketi yaptığı için kırmızı kart yemedi. ama burdan o hareketi savunduğum anlamı çıkarılmasın. ancak üstüne basa basa söylemeliyim ki çoğumuz aynı tepkiyi verirdik diye düşünüyorum ben; saçma sapan bir elle oynama görülmesin, kalende golü gör hakeme itiraz ederken kırmızı kartı ye, üstüne 11 maç ceza...

  katılan olur olmaz ben düşüncemi söylemeliyim; önce engin' i biz galatasaraylılar sahiplenmeliydik...
 • 22
  hak edilmiştir. umarım engin baytar'ın saha içerisinde bir galatasaray sporcusuna yakışır şekilde hareket etmesine yardımcı olacaktır. burası galatasaray. engin bunun farkına varsın. en çok itiraz eden, en çok bağıran daha galatasaraylı değil. aldığı cezalarla seneyi eksi bakiye ile kapatırsa belki anlar yanlış yolda olduğunu. yoksa anlayacak gibi değil. galatasaray'da üçkağıtçı, çirkef, güçsüz sporcular görmek istemiyorum.
 • 24
  galatasarayın değerleri vardır ve galatasaray bu değerleriyle sonsuza kadar yaşar ve bu değerler namuslucadır diyenlerin tamamına katılıyorum. aksini de iddia etmedim, edemem.

  ki şurada da anlatmak istediğim açıkçası oydu:

  http://www.rerererarara.net/...in+baytar/%231034874

  ama ey güzel dostlarım, adaletin-hukukun ve namusluca oyunun her yere sirayet etmediği yerde, yani bu kirli çarkın ve onun döndürdükçe işlemesini sağlayan bu sistemin herkese eşit-adil-insanca paylaşılmadığı ve oynanmadığı bu yerde, engin'i def ediniz, konumuz engin'de değildir, diyelim ki sen-ben-biz hangisini önce değiştirmek ya da savaş açıp yenmek lazımdır? önce enginlerden mi başlamayalıyız?
  bu çark döndükçe ve sen engini harcadıkça bu sistemin kendisini diri bir ot gibi topraktan boy vermesi sürdükçe değerlerimizin bizden başka kime faydası vardır? değerler herkesin namusudur, asla da bırakmayalım. ama kendimize bir namusluluk bu sistemin boktanlığı içinde bir yerden sonra manasızlaşmaz mı? bunu kere daha yaşamadık mı?

  engini hiç sokağa çıkarmayalım. engin galatasaraysız kalsın inşallah! ee dostlar peki sonra?

  burada, benim galatasaray ahlakı değerleri tutumu ve onurla sakladığım ve iki gözümdür dediğim o bütün argümanlarına eyvallah diyorum. ama allah bile götürmez canlar. burada enginden önce, hesabı sorulması gereken şey bu adaletsiz, hukuksuz ve adam kayırmacı sistemdir. bu pis lanet ve kirli elleriyle türk futbolunun canına kıyanların bütün günahı şimdi enginin üstünden alması çabasıdır. dün, senin ulusal takımının kaptanı çok değil mayıs ayında (ki bir vukuatı daha vardı) ırkçılık yapmıştı, kimse ırkçılık insanlık suçudur bile diyemedi. diyemeyenlerin yerinde kimse kusura bakmasın, galatasarayın değerleri de sonuna kadar canımdır, kanımdır, levhamdır, elbisemdir ama bu hukuksuz bu kirli bu lanet oyunda (medyasından köşe yazarına kadar) engin'de arkasında duracağım, sahip çıkacağım biridir. engin artık bir hadiseden fazlasıdır, engin artık bu hukuksuz resmin son halidir, burada sadece engin hata etti galatasarayın değerleri vardır haktır demek hukuksuz adaletsiz oyuna da kol kanat germek demektir.

  siz deyiniz kardeşlerim. ben demeyeceğim.
  ben engini bu yandan çarklı hukuk sisteminin pis çarklarına yedirmeyeceğim.
  azizlerin emrelerin ntvsporların milliyet sporların ahlakına bırakmayacağım.
  ha onlar bir temiz pak olsunlar ben galatasaray ahlakı içinde engin'i sütten çıkmış ak kaşık ederim.

  terbiyesizlerden terbiye şikecilerden temiz oyun zalimlerden adalet öğrenecek değiliz.
  ben bu sistemin yıkılmadan, temizlenmeden ve her onurlu galatasaraylının da bu kavgayı vermeden engine atıp tutmasını ve günahı enginden çıkarmasını riyakarca ve onların ekmeğine yağ sürmek olarak görüyorum.

  hatta, kimin gücüne giderse gitsin, enginim aslanım, bir daha yakaladın, bir daha sıkıştırdın ellerinin arasında, bırakma, bir de benden yana tükür yüzlerine. bunların adaleti hukuku sistemi ancak tükürmek ister.