• 1
  öncelikle konu ile alakadar bir başlık aradım, bulamadım.

  ultraslan forumda bir renkdaşımız stadımıza gelen engelli taraftarlarımızın yaşadıkları sorunlar ile alakadar bir başlık açmış, aynen aktarıyorum

  --- alıntı ---
  aşağıdaki yazıyı biraz evel kulübün resmi sitesine gönderdim.burada paylaşmak istedim çünkü kaç maç oldu görüyorum bu mazarayı fakat herkesin oturması düşünülerek çizilen mimari, pratikte belkide oraya en zor şartlarda gelen insanları mağdur etmektedir.belkide buradan birileri duyuracak sesimizi ya nasip diyorum.

  engelleri taraftarlarımıza stadımızda tahsis edilen yerlerin konumu özellikle sürekli ayakta maç izleyen kuzey ve güney tribünlerinde çok talihsiz olarak seçilmiştir.

  aşağıdaki link braga maçında tarafımdan çekilmiş bir fotoğraf olup durumun özetini sizlere sunmaktadır.

  http://c1210.hizliresim.com/12/7/dqwk5.jpg

  birçok kez tanık olduğum bu durum şahsımı derinden üzmektedir.umarım gereken ilgi ve alkayı gösterir onları bu mağduriyetten kurtarırsınız.

  bin bir zorlukla oraya kadar gelip maçı kesinlikle izleyemeden çaresizce dönmek belkide yaşam sevinçleri galatasaray olan bu arkadaşlarım için nasıl üzücü bir durumdur asla tahmin bile edemeyiz.

  takım sahaya çıkarken biraz önümü açabilirsiniz sevinirim diye ettiği rica umarım sizde en az bende olduğu kadar bazı şeyleri düşünme gerekliliği hissettirir.

  --- alıntı ---

  konu ile alakadar bir başka rendaşın yazısı, ilgili başlıkta.

  --- alıntı ---

  http://c1210.hizliresim.com/12/7/dqwkk.jpg

  bu kareyi ben izmir’deki lazio maçında çekmiştim...
  ve en güzeli de bu...
  engelli taraftarlarımız tribüne zar-zor çıkabilmekte...
  saha kenarı en uygun yer...
  bende engelliyim...
  lazio maçında tribüne çıkarken bile o kadar çok zorlandım ki...
  her önemli pozisyonda herkes ayakta oluyor; bizler çaresiz o güzelim pozisyonu ayağa kalkanlar yüzünden göremiyorduk...
  resmen önümüze kara bir perde gibi geliyordu...
  ne zevk kalıyordu ne de tad...
  tt arena’ya hiç gelmedim...
  eğer ki dediğiniz gibi görünmüyorsa; bu beni bile üzer...
  üstelik ta denizli’den geleceğim...
  ali sami yen’de ne güzel kale arkasında özel tribün vardı bize ait...
  umarım birileri ben gibi engelli olan arkadaşlarımın durumunu göze alır ve bizleri; galatasaray’ımızı hep beraber desteklememize yardımcı olur...

  --- alıntı ---

  --- alıntı ---

  http://c1210.hizliresim.com/12/7/dqwky.jpg

  bu kadıncağızı tesadüf maç çıkışı gördüm dışarda polisin arama yaptığı yerdeki demirlerden sığdıramadı bu arabayı. geçecek başka bir yer arıyordu.hadi ordan geçer bi şekilde o izdahamda metroya nasıl binecek? ya da o merdivenleri nasıl çıkacak?

  fotoğrafa gelince o kadın neden oralara indirmiş o oğlunu? çünkü kendisine tahsis edilen yerde izlemesine imkan yok.

  bu sorunun üstüne gidelim bitsin bu ayıp.

  onlar benden bıkana kadar kulübe yazmaya devam edeceğim

  --- alıntı ---

  gözden kaçmış, pek fazla dikkat edilmeyen bir durum gibi gözüküyor lakin, binbir zahmet ile gönül verdiği renkleri desteklemek için gelmiş renkdaşlarımızın mağduriyeti göz ardı edilmemeli.
 • 3
  gözümde engelli olmayan galatasaray taraftarından daha değerlidir, hemde öyle pozitif ayrımcılık, acıma , üzülme gibi şeylerin arkasına sığınarak söylemiyorum.

  bir kendime bakıyorum kombinem var genelde iş yoğunluğundan bazen sırf onca yolu kim çekecek zihniyetiyle oturup evden seyrediyorum (hatta ziyan olmasın diye kombinemi maçlara gitme şartıyla genç bir arkadaşa verdim onda duruyor) ama bu arkadaşlar durumları göz önüne alındığında en zorlu şartlara sahip bir şehirde bunca zorluğa rağmen maçlara gidiyor, saygılarımı sunuyorum kendilerine. sevmek böyle birşey işte.

  kulüp loca mı kapatıyor, o bölgeye tuğla mı örüyor bilmem eğer orayı engelli bölgesi ilan ediyorsan bu arkadaşların önüne kimse geçmeyecek.
 • 4
  onca zorluğa rağmen stada geldiyse eğer, senden, benden daha çok maç izlemeyi hak eden galatasaray taraftarı. ne zorluklar çektiklerini bilemeyiz ama tahmin edebiliriz. bu yüzden şu fikre kesinlikle katılıyorum:
  (bkz: #1073480)
  nereye mail atılması gerektiğine dair en ufak bir fikrim yok, bilgilendirirseniz, bireysel olarak da mail atacağım ama organize olursak daha çok ses getireceğimize eminim.
 • 5
  öncelikle winrara para veren adam'a konuyu dile getirdiği için çok çok teşekkür ediyorum, gerçekten hassas bir konu. bu aralar benim de kafamı kurcalayan bir konudur aynı zamanda. zira babam uzaklardan istanbula gelecek ve ben de onu 23 ekim 2012 galatasaray cfr cluj maçı'na götürmek istemekteyim. lakin kendisi küçükken geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle ayaklıkla yürüdüğünden statta herkes ayaktayken maçı izlemekte bir hayli zorlanacak. konu hakkında ses getirici bir eylemde bulunmamız gerekiyor bence de sözlük olarak, şayet bulunursak da ilk katılanlardan olurum.
 • 7
  napiyosunuz la devrimciler tarafından hazırlanan taslak mail metni aşağıdaki gibidir;

  ***

  galatasaray spor kulübü yönetimi’ne

  yeni stadımız ali sami yen spor kompleksi türk telekom arena’ya geçişimiz, bir çok sorunu beraberinde getirmiştir. bunlardan en önemlilerinden biri, hatta belki de en önemlisi engelli taraftarlarımızın durumudur.

  engelli taraftarlarımızın sorunu, stadın içine girmeden başlamaktadır. bütün taraftarımızın stad ile ilgili mağduriyeti belliyken, engelli taraftarımızın yaşadığı mağduriyet kat ve kat fazladır. turnikelerden geçiş, kendilerine ayrılan bölgeye ulaşım vs. bunlar henüz maç başlamadan yaşanan sorunlardır. ayrıca engelli taraftarımıza ayrılan bölge, onların maç seyretmesi için gerekli asgari şartları taşımamaktadır. o bölgede oturarak maç seyretmenin imkanı bulunmamaktadır. ayağa kalkan taraftarlar yüzünden engelli taraftarların önü kapanmakta ve maçı izleyememektedirler. bu konuya gerekli özenin bir an önce gösterilmesi gerekmektedir.

  parçalı sevdayla yanıp tutuşan, belki de hayattaki tek motivasyon kaynağı galatasaray’ımız olan bu taraftarlarımızın sorunlarına, bir an önce çözüm bulmanızı ve konuyla acil olarak ilgilenmenizi bekliyoruz.

  galatasaray sözlük

  ***

  gerekli eklemelere veya düzeltmelere açık bir metin olup her yazarın görüşü önem arz etmektedir. son hali aldığında organize bir şekilde kulübün dikkati çekilebilir engelli taraftarlar üzerine. başlangıç olan bu sanal hareketi eylemler takip edebilir.
 • 9
  harry kewell the wizard of oz tarafından son bir metin haline getirilmiş, aktaralım, bir mail atacak kadar duyarlı olacağızdır elbet biz galatasaray taraftarı ...

  --- alıntı ---

  engelli taraftarlarımızın sorunlarına dikkat çekmek için tüm yazarların yardımını bekliyoruz. http://www.galatasaray.org/bize_ulasin.php (yazabilmek için resmi siteye ücretsiz üyelik gerekiyor) üzerinden kulübe sorunları toplu bir şekilde iletirsek bu konuya dikkat çekileceği ve en kısa sürede gerekli düzenlemelerin yapılacağı görüşündeyiz.

  mesajın kategorisi "türk telekom arena" veya "diğer" olarak seçilebilir, "engelli taraftarlarımız" ise konu kısmına yazılabilir. napiyosunuz la devrimciler tarafından hazırlanan aşağıdaki metni örnek alabilir veya direkt olarak kullanabilirsiniz;

  ***

  galatasaray spor kulübü yönetimi’ne

  yeni stadımız ali sami yen spor kompleksi türk telekom arena’ya geçişimiz, bir çok sorunu beraberinde getirmiştir. bunlardan en önemlilerinden biri, hatta belki de en önemlisi engelli taraftarlarımızın durumudur.

  engelli taraftarlarımızın sorunu, stadın içine girmeden başlamaktadır. bütün taraftarımızın stat ile ilgili mağduriyeti belliyken, engelli taraftarımızın yaşadığı mağduriyet kat ve kat fazladır. turnikelerden geçiş, kendilerine ayrılan bölgeye ulaşım vs. bunlar henüz maç başlamadan yaşanan sorunlardır. ayrıca engelli taraftarımıza ayrılan bölge, onların maç seyretmesi için gerekli asgari şartları taşımamaktadır. o bölgede oturarak maç seyretmenin imkanı bulunmamaktadır. ayağa kalkan taraftarlar yüzünden engelli taraftarların önü kapanmakta ve maçı izleyememektedirler. bu konuya gerekli özenin bir an önce gösterilmesi gerekmektedir.

  parçalı sevdayla yanıp tutuşan, belki de hayattaki tek motivasyon kaynağı galatasaray’ımız olan bu taraftarlarımızın sorunlarına, bir an önce çözüm bulmanızı ve konuyla acil olarak ilgilenmenizi bekliyoruz.

  galatasaray sözlük / isim

  ***

  biz bir aileyiz kenetlendikçe daha da büyüyen!

  --- alıntı ---
 • 11
  şahsen ben de güney altta maç izlemeye çalışan engelli bir vatandaşım. geçen yıllarda üstteydim daha rahat gidip geleyim o merdivenleri çıkmayayım dedim ama bütün maçı ayakta izliyorum ancak devre aralarında oturabiliyorum. bir de statta mescit olacaktı ama onu da görmüş değilim. millet kartonların üstünde ibadet ediyor. bu konuda da zorluk yaşıyorum.
 • 13
  http://www.galatasaray.org/...ilet-basvurusu/27609

  --- alıntı ---

  osmanlıspor maçı için engelli bilet başvurusu
  24 ağustos pazartesi günü ali sami yen spor kompleksi türk telekom arena'da oynanacak galatasaray - osmanlıspor maçının engelli biletleri için aşağıdaki elektronik formun doldurulması gerekmektedir.

  bu formu dolduran 260 kişiye engelli bilet hakkı sağlanacaktır. formu dolduran 260 kişinin listesi resmi sitemizden kamuoyu ile paylaşılacaktır.

  refakatçi seçimi yapacak engelli taraftarlarımız için ; refakatçilerinin ad-soyad , tck numaralarını girebilecekleri bir alanın oluşturulması gerekiyor.

  not: ismi çıkan engelli taraftarlarımız için passolig kartı gerekmektedir. kazananlar maç günü aslanlı yol engelli gişesinden 10:00-17:00 arası tanımlamalarını yaptırabilirler.

  --- alıntı ---
 • 14
  sevgili kardeşlerim, açıkçası nereye yazayım bilemedim o yüzden buraya yazdım; taşınacaksa taşınır, ilgimiz yoksa silinir.

  4 yıl kadar önce bir oğlum olmuştu sizinle de paylaşmıştım (bkz: #1809465). 2 sene önce oğlumun otizmli olduğunu öğrendik. benim sizinle paylaşmak istediğim şey ise birçok otizm ailesinin bilmediği birtakım yeni gelişmeler. çevrenizde gördüğünüz, tanıdığınız kişilere bilgi verin istiyorum.

  şubat 2019 tarihine kadar atipik otizm bireyler için %40 engel raporu veriliyordu. konuşma bozukluğu gibi başka durumlarda rapora yansıdığı zaman %70 oluyordu. en ağır durumdaki otizmli birey için ise %80 engelli raporu veriliyordu. şubat 2019 ile beraber raporun şekli ve içeriği değişti. artık çocuklar için verilen engelli raporunda engel %'si yazmıyor. bunun yerine “özel gereksinimi var”, “hafif düzeyde özel gereksinimi var”, “orta düzeyde özel gereksinimi var”, “ileri düzeyde özel gereksinimi var”, “çok ileri düzeyde özel gereksinimi var”, “belirgin özel gereksinimi var” ya da “özel koşul gereksinimi var” gibi ifadeler geldi rapora. burada benim gözlemlediğim durum hafif de olsa ağırda olsa otizm'li çocuklara özel koşul gereksinimi var (ökgv) ifadesinin yazılması.

  "özel koşul gereksinimi var" (ökgv) ifadesinin karşılığı arkadaşlar %90-99 engel oranını karşılayan ifadedir. otizmli ailelerin neredeyse tamamı bu durumdan bihaber. burada engel oranının %90-99 olması demek sizin ötv'den muaf olarak sıfır araç alabilmeniz demek. ben bu bilgiyi 2 ay kadar önce edindim ve kesinleştirmeden kimseyle paylaşmadım gereksiz ümit vermemek adına. geçen hafta itibarıyla oğlum üzerinden ötv muaf olarak arabamızı aldık ve artık bu bilginin paylaşılmasında bir mahsur olmadığını düşünüyorum.

  bu noktada otizmli ailenin dikkat etmesi gereken iki nokta var
  1- raporda (ökgv) yazıyor mu? ben çevremdeki otizmlilerde yazmayan görmedim yine de kontrol etmek gerek.
  2- otizm raporu yıllık olarak verilir yılı doldukça yenilenir. ötv muaf araç alabilmeniz için başvurunuzu raporun ilk 6 ayı içinde yapmanız gerek. son 6 aya girmiş iseniz faydalanamazsınız.

  ötv muafiyeti haricinde arkadaşlar bildiğim diğer haklar
  -tren yollarında ücretsiz seyahat
  -hava yollarında %25 indirim
  -türk telekom'bağlı mobil hat veya internet kullanımlarında engelli ve ailesine %25 indirim. (hat çocuk üzerine ait olmak zorunda değil anne babasına da indirim yapılıyor.

  son olarak şunu söylemek lazım bir engelli ailesi olmak çok zor, inanın yukarıda anlattığım haklar içinde bulunduğunuz durumda hikaye. yine de bu haklar var ve yararlanmamanız için hiç bir sebep yok. araç alım süreci ve daha başka ne varsa konuşmak istediğiniz yazın bana elimden geldiğince yardım ederim.