• 6
  yeni sezonda abd'de las vegas'taki bir universitede oynayacak olan genc basketbolcu. isin ilginc yani fenerbahce bu olayi insan kacakciligi olarak isimlendiriyor.

  --- alinti ---

  karakaş: bunun adı insan kaçakçılığı

  avrupa gençler basketbol şampiyonası'nın en çok dikkat çeken oyuncusu olan enes kanter, fenerbahçe'den kaçırılmışcasına abd'ye götürüldü.

  enes, avrupa gençler basketbol şampiyonası'nın en çok dikkat çeken oyuncusu olmayı başarmış ve sergilediği inanılması güç performas ile (18.6 sayı, 16.4 ribaunt) otoriteler tarafından en çok dikkat çeken oyuncu olmuştu.

  fenerbahçe ülker forması giyen genç oyuncu enes kanter, daha 17 yaşında abd'ye gitme kararı aldı ve bu kararı ile a milli takım'da oynama fırsatını kaçırdı.

  konu ile ilgili olarak fenerbahçe ülker şube direktörü nedim karakaş şunları söyledi: " kulüp olarak konu ile ilgili her türlü girişimlerde bulunmamıza rağmen ailesi böyle bir talepte bulundu. abd'ye götürülmesinin sebebine eğitim diyorlar ama emin olun 1 yıl sonra enes avrupa'da başka bir takımda oynamaya başlayacaktır. bu işin arkasında 'insan kaçakçılığı' var. bu olay bir oyuncuyu fenerbahçe'den kaçırmaktır. enes'in basketbol yeteneği ve sergilediği performas herkes tarafından iyi biliniyor. geçtiğimiz sene biz ailesini ikna etmiştik. bu işi yapan menajer fenerbahçe'nin aleyhine çalışan biri. biz fenerbahçe kulübü olarak bu işin peşini bırakmayacağız.

  --- alinti ---
 • 10
  bir çok otoriteye göre nba draft 2011'in bir numarası olarak gösterilen über yetenek. ncaa takımlarından kentucky'yi seçerek en doğrusunu yapmıştır. bir özet :

  http://www.youtube.com/...ture=player_embedded

  maça 24 dakikada 34 sayı (13-21 fg 0-2 3pt 8-9 ft) 13 ribaund (8 hücum) ile resmen damgasını vurmuş.

  18 yaşında, 2.08 ve 113 kilo, ayrıca çok çabuk ayaklara sahip ve orta mesafesi gayet tatmin edici. nazar değmesin, allah sakatlık vermesin, gümbür gümbür geliyor.
 • 19
  beni şaşkınlıklara sürükleyen oyuncudur.

  1. sıra diyen bir adamla birinci turdur lan o diyip alay ettim. yetmedi yemeğine iddaaya girdim. röportaja baktım harbi 1. sıra. sam bowie'nin seçildiği 1. sıra. inanılmaz.

  edit: sam bowie 2. sıra seçimiymiş. o zaman olowakandi diyorum, kwame brown diyorum. itirazı olan. (u: swh
  )

  jasaitis, capon ve the paw'a teşekkürler.
 • 22
  kendisi için kentucky taraftarları "free enes" afişleri asmış. yine üstünde "free enes" yazılı tişörtler giyip fenerbahçe'nin sergilediği tutumu protesto ediyorlarmış. eğer enes'i oynatabildikleri takdirde bu sene ncaa' lerde şampiyonluğun en büyük favorisi olarak gösteriliyor. ancak şu an için enes'i oynatacakları hala muamma. profesyonel sözleşme imzalamadığını kanıtlamaları için öncelikle fenerbahçe'nin sergilediği tutumun değişmesi gerekiyor.
  anlayacağınız kentucky kenti enes'i sahiplenmiş, bu da bir türk olarak beni çok mutlu ediyor. umarım bu sene bir şekilde ncaa' lerde oynamasına izin verilir. eğer ncaa' de oynamayı başarabilirse önümüzdeki sene nba draftlarına katılması ve draftlarda ilk 3' te seçilmesi bekleniyor. bütün bunları düşünmek bile gurur verici.

  edit: tabiki ncaa'de oynamasa da önümüzdeki sene drafta girip seçilecektir ama ncaa'de oynamayı başardığı takdirde, heleki kentucky gibi iyi bir takımda 1 sene de olsa oynadığı takdirde önümüzdeki sene draftta önü çok daha açık olacaktır.
 • 23
  ncaa'in sitesinden yapılan resmi açıklamanın çevirisi şu şekilde.

  --- alıntı ---

  ncaa, kentucky üniversitesi sporcu öğrencisi enes kanter'i oyunculuk haklarından türkiye'de oynadığı kulüpten temel ihtiyaç ve harcamalarının haricinde gelir elde ettiği gerekçesiyle men etti.

  kentucky üniversitesi division i sporcu-öğrenci komitesi'ne bu kararın iptali için baş vuracak bu ayın sonunda. komite, hakların geri kazanımı için yapılacak son temyiz imkanı. komite, ncaa temsilcilerinden, üniversitelerden ve konferanslardan bağımsız durumda ve kararın kaldırılmasına yada azaltılmasına karar verebilir ancak cezayı yükseltemez.

  temel ve gerekli harcamalar ncaa kuralları tarafından belirlenmiş olup genellikle oyuncunun turnuva harcamaları ve antrenman giderleriyle alakalıdır. bazı durumlarda yemek ve barınma da antrenman yada turnuva giderlerine dahil olup koç masrafları, sağlık sigortaları ve ulaşımı da bunun dahilindedir.

  kanter türk kulübü fenerbahçe ülker adına 2006-2007 ve 2008-2009 sezonları arasında üç sezon boyunca forma giydi. iki sezon boyuncu takımın 18 yaş altı genç takımı'nda oynamasına rağmen 2008-2009 sezonunda a takım'da mücadele etti. üniversite ve ncaa kabul kurulu'nun incelediği belgeler doğrultusunda enes kanter'in 2008-2009 sezonunda kurallar dahilinde temel harcama olarak gözüken gelirlerin dışında $33.033'lık ektra bir gelir aldığı belirlendi.

  yeni ncaa kuralları öğrencilerin profesyonel kulüplerin a takım'larında oynamalarına izin verirken amatör statülerini gözetmelerini söylüyor. kanter'in durumunda olduğu gibi, temel giderlerin haricinde kalan gelirler kurallara aykırı durumda.

  kurul kararları alırken her olayın kendi içindeki pek çok faktörü göz önünde bulunduruyor. bu da durumun doğasını ve ihlalin boyutlarını incelemeyi içeriyor. kurallar dışındaki gelirler, öğrenci sporcunun bu durumdaki sorumluluğu, üniversitenin dahli gibi faktörler de inceleniyor.

  kanter amerika'ya 2009 yılında geldi ve bu sonbaharda kentucky üniversitesi'ne kayıt olmadan evvel bir hazırlık okuluna gitti.

  temyiz süreci devam ederken ncaa enes kanter'in antrenmanlara çıkmasına izin verirken takımla birlikte deplasman seyahatlerine gitmesini ve müsabakalara çıkmasını yasaklıyor.

  kronolojik özet

  ncaa kabul komitesi kentucky üniversitesi ile ilk olarak mart 2010'da görüştü. enes kanter'le ise 24 mart 2010 tarihinde ve kendisine profesyonel basketbol takımında yer aldığı süreçle ilgili sorular yöneltildi. sürecin başından sonuna kadar ncaa pek çok görüşme yaptı ve çeşitli belgelerle dosyayı incelemeye aldı.

  haziran ayında ncaa, kanter ve kentucky'yi türk takımından gelir elde ettiğine dair bilgiler aldıkları konusunda bilgilendirdi. ağustos ayında ise kanter ve babası bu gelirleri doğruladılar. ağustostan ekim ortasına kadarki süreçte ncaa, kentucky üniversitesi'nin dosyayı takibinde üniversiteyi asiste etti.

  ekim 25'te kentucky yapılan değerlendirmeleri kabul etti ve 27 ekim'de hakların geri verilmesi için sporcu-öğrenci komitesi'ne müracaat edildi. komite ön incelemenin ardından 1 kasım'da daha fazla bilgi için üniversiteye geri dönüş yaptı. kentucky üniversitesi 4 ve 8 kasım'da bilgilerle birlikte tekrar başvurdu komite'ye. ncaa ise 11 kasım'da açıkladı kararını.

  --- alıntı ---

  açıklamanın kendisi çok uzun olduğundan daha da kalabalıklaştırmiyim dedim entry'yi.
  ilgilenenler için birkaç şey daha çiziktirdim, aslında 6 aydır yazılanların dışında çok ekstra bir şey yok.
  en azından enes'in amerika'daki süreciyle alakalı olarak özet bişeyler okumak isterseniz devamı da şurada;

  http://akilpiyadeleri.blogspot.com/...enerbahce-ulker.html

  edit: alıntı dediğime bakmayın ha, el emeği göz nurudur. ben çevirdim bütün yazıyı*