• 1
  "düşman götüne" denilecek cinsten, insanı aile kavramından soğutan vicdansız çaşıt sürüsü. olayın çıkış noktası, adebayor'un annesini evinden kovması ve ailesini ihmal etmesi ile ilgili haberler. lakin ki adebayor abimiz bambaşka şekilde anlatıyor yaşadıklarını. özellikle rotimi isimli cibiliyetsiz biraderine dikkat edin okurken.

  dinleyelim:

  1. adebayor annesine küçük kardeşini bir okula yazdırması için yüklü miktarda para vermiş ama annesi parayı harcamış.

  2. "iki yıl önce 1,2 m dolara ev aldım. ablama ve erkek kardeşime de oturabileceklerini söyledim. birkaç ay sonra tatilden dönünce eve uğrayayım dedim. yolda bir sürü araba vardı ve gördüğüme şok olacaktım. ablam 15 odalı evi başkalarına kiraya vermiş erkek kardeşimi de evden kovmuş. kendisinden açıklama istediğimde bana 30 dakika boyunca hakaret etti. annemi arayıp durumu izah etmeye çalışırken bir dünya hakaret de o etti. bu kız kardeşime sorsanız bana nankör der ama şu an kullandığı arabayı ona kimin aldığını söyleyemez."

  3. "25 yıldır almanya'da olan kardeşim kola'nın çocuklarının eğitimini üstlendim. iş kurması için para verdim ama ortada iş yok."

  4. "kardeşimiz peter vefat ettiğinde kola'ya cenazeye gitmesi için para verdim ama cenazeye gelmedi."

  5. "yine aynı kardeşim the sun'a para karşılığında benimle ilgili yanlış demeçler verdi ve o zamanki kulübüme bir mektup gönderdi. takımdan gönderilebilirdim."

  6. "monaco'da oynarken ailede bir futbolcunun daha olmasının iyi olacağını düşündüm. bu yüzden küçük kardeşim rotimi'yi fransa'da bir futbol akademisine gönderdim. birkaç ay geçmeden 27 futbolcunun 21'inin telefonunu çaldı."

  7. "gana'dayken kardeşimin durumunun ciddi olduğunu öğrendim. 2 saatte togo'ya ulaştım. eve vardığımda annem onu göremeyeceğimi söyledi ve para istedi. ne kadar ödediğimi tanrı biliyor."

  8. "şimdiden ölürsem mal varlığımı nasıl paylaşacaklarına karar vermişler."

  9. "annem bana juju büyüsü yaptı."

  10. "bir gün boğazıma bıçak dayalı halde uyandım. bunlar kardeşlerim peter ve kola'dan başkası değildi. beni öldürdükten sonra paramı alabileceklerini söyledim. beni serbest bıraktılar."

  11. "kız kardeşim iyabo'ya kaç kere intihara giriştiğimi sorabilirsiniz."

  12. "foe ile maç sonu formalarımızı değiş tokuş etmiştik. sahada vefat ettiğinde yıkıldım ve bu formayı güvenli bir yere sakladım. rotimi formayı çalıp sattı."

  13. "metz forması giyerken ayda 15 bin euro kazanıyordum. anneme teşekkür için 45 bin euroluk bir gerdanlık aldım. rotimi gerdanlığı çalıp 800 euro'ya sattı."

  14. "hayatımın en güzel günlerinden biri şampiyonlar ligi'nde real madrid'le oynadığımız gündü. zidane bana formasını imzalayıp verdi. rotimi bir yolunu bulup bu anlamlı formayı da sattı."

  15. rotimi adebayor'un takım arkadaşlarından hatıra için topladığı krampon dolu çantayı da satmış.

  16. "rotimi yüzünden futbolcu arkadaşım songo'o ile aram bozuldu. ritomi onun oğlunun oyun konsolunu da çalmış."

  17. "kızım dünyaya geldiğinde ilk iş annemi aradım ama telefonu suratıma kapadı."

  18. "2005 yılında ailedeki sorunları çözmek için toplantı yapmak istedim; aldığım cevap herkese ev yaptırıp maaşa bağlamam gerektiği oldu."

  evet arkadaşlar, ailesinden yana sıkıntısı olan varsa tekrar düşünsün.

  https://www.facebook.com/...;id=1377345199160835
 • 4
  afrikalı futbolcuların neden her şeyden önce parayı düşünüğü, neden zaman zaman sorunlar yaşadığının kanıtı olan ailedir. gayet olağan bir hikaye bu afrika için. futbolcu olması da gerekmiyor. avrupa'da yaşayan akrabalarına karşı bu tip tavırlar sergileyebiliyorlar. adamlar sadece 5-10 kişi bakmıyorlar. bir sürü kardeş, ana, baba, kuzen, teyze, amca, akraba, komşu, köylü her kim varsa bakmak zorunda kalıyor. bakmakla da bitmiyor üstüne hayatları bile tehlikeye girebiliyor. insanlar da dışardan bakınca 'bu adam aptal kariyerinin en üst noktasında kendini bitirdi' falan diyor.