• 1
  tour de france'ın 106. edisyonunun genel klasman şampiyonu kolombiyalı bisikletçi. henüz 22 yaşında tur tarihinin en genç şampiyonlarından biri olmakla kalmadı ayrıca bu turu kazanan ilk kolombiyalı olmayı da başardı.

  19. etabın uzun iniş içeren son kısmının koşulamaması ve 20. etabın kısaltılıp yalnızca kısa bir yokuş etabı haline gelmesi, fransız bisikletçi pinot'nun sakatlığı ve kendisinin etap galibiyeti almadan genel klasman galibi olması bu muhteşem başarıyı küçültmez. genel klasmancıların 30'larına doğru olgunlaştığı düşünülürse geleceği çok parlak.
 • 2
  son yılların en güzel turlarından birinde, 2019 tour de france’da sarı ve beyaz mayoyu üzerine geçirmiş kolombiyalı bisikletçi. son etaplara girilirken 2 dakikalık zaman dilimi icerisinde bulunan 6 bisikletçi arasından sıyrılıp en genç genel klasman liderlerinden biri olması müthiş iş. son tırmanış etabını 4. değil 2. bitirse tırmanış mayosunu da kazanacaktı üstelik. bardet’nin sadece 8 puan gerisinde 2. oldu.

  bu arada genel klasmanda bernal’in önünde iken takıma kendisinden daha iyi hisseden bernal’e yürümesi nezaketini gösteren bernal’in ve eski sky yeni ineos’un lideri thomas’ı da tebrik etmek gerek.
  her ne kadar pinot’yu son etapta göremesek de 3. hafta sonuna en diri kalan isim açık ara bernaldi ve sonuna kadar haketti. önümüzdeki 10 seneyi domine edecek bir kolombiyalı var artık bisiklette.

  edit: zaman dilimi duzeltildi.
 • 4
  öncelikle sözlükte yol bisikletini takip eden yazarları görmek güzel.

  gerçekten de bu sene tdf son yılların en güzel turlarından biriydi. nitekim genç süper yıldız egan bernal de turu kazanarak bu durumu perçinledi. aslında sarı mayonun bernal veya thomas tarafından pirenelerde devralınması bekleniyordu. ama deceuninck quick step üyesi bisikletçi julian alaphilippe, genel klasmancı bir bisiklet yarışçısı olmamasına rağmen inanılmaz bir performans gösterip tam 14 gün sarı mayoyu savunarak heyecanı doruklara çıkardı. turun sonuna yaklaşırken herkesin zihninde acaba sorusu ciddi şekilde yankılanmaya başlamıştı bile. ancak alplere gelindiğinde bernal yetenek setini ortaya döktü ve dağlık etaplarda inanılmaz bir performans ortaya koyarak tdfye neşteri vurdu ve turu kazandı.

  egan bernal çok genç ve yol bisikletini uzun bir süre domine edecek gibi görünüyor. takımının süper yıldızlarından chris froome'un tdf öncesi yaşadığı talihsiz kaza, bernal'in rüyasının erkenden gerçekleşmesine imkan verdi. gelecekteki performansını merakla takip ediyor olacağız.