• 1
  --- alıntı ---

  doğum tarihi: 01.07.1995 (20 yaşında)

  mevki: ön libero

  takımı: aik

  ülkesi: gana

  değeri: 600.000 €

  sözleşme sonu: 31.12.2017

  profil

  1 temmuz 1995’te gana’nın kumasi kentinde dünyaya gelen ebenezer ofori, futbola glory fc’de başladı. daha sonra gana premier lig takımlarından new edubiase united’in yolunu tutan ofori, bu kulüpteki ilk resmi maçına 17 yaşındayken bir diğer gana premier lig takımı medeama sc’ye karşı çıktı. 2012/2013 sezonunda new edubiase united forması ile 16 maçta forma giyen ofori bu 16 maçın hepsine ilk 11 başladı ve takımına 4 gollük katkı sağladı. 24 temmuz 2013’te aik’e katılan ofori bir ay sonra aik ile ilk resmi maçına isveç’in yerel kupalarından olan svenska cupen’de sandvikens’e karşı çıktı. ofori bu maçtan üç gün sonra ise halmstads’a karşı ilk allsvenskan maçına çıkıyordu. isveç’teki ilk sezonunda andreas alm yönetimindeki aik ile 4 maça çıktı ve bu maçların birinde ilk 11’deydi ve sezonu 1 asistle tamamladı. 2014 ve 2015 sezonlarında sırasıyla 23 ve 27 maçta forma giyen ofori, alm’ın en güvendiği isimlerden biri. ofori şu ana kadar aik ile 67 resmi maçta forma giydi 2 gol attı, 12 asist yaptı.

  4’lü savunmaların ve orta sahaların solunda görev yaptığı maç sayısı az olmasa da asıl pozisyonunu aik’te 4-2-3-1’in sol içinde veya sol ön liberosunda görev aldığı 2014 sezonunda bizlere gösteren ofori geçtiğimiz yaz transfer sezonunda redbull salzburg, palermo ve fc kobenhavn gibi takımların ilgisini çekmiş ama kulüpte kalmaya karar vermişti.

  güçlü yönleri

  her şeyden önce ofori, versatil bir oyuncu. defansın ve orta sahanın solunda, orta sahanın göbeğinde, hatta ekstrem durumlarda sağ bek ve sağ açıkta dahi oynayabiliyor. ikinci olarak inanılmaz derecede dinamik ve enerjik bir futbolcu diyebiliriz. yorulmak nedir bilmiyor. bu özelliği rakip orta sahalara nefes aldırmamasını, dolayısıyla takımının orta sahada çok top kazanmasını sağlıyor. sertlikten çekinmeyen bir oyuncu olması takım direncine katkı sağlamasına neden oluyor ve günümüz futbolunda bunun ne denli önemli bir artı olduğu tartışılmaz. bunun dışında ofori kesinlikle çok çevik, hızlı ve patlayıcı bir oyuncu. çevikliği nedeniyle dönüşlerde gecikmiyor, oyundan kolay düşmüyor. hızına ve patlayıcılığına da sık sık yaptığı beklenmedik sprintlerde tanık oluyoruz. bu sayede rakip savunmanın dengesini bozuyor ve takımına hücumda da katkı sağlıyor. modern futbolda box to box orta sahaların önemi gittikçe artmakta ve ofori bu pozisyon için oldukça gelecek vadeden bir oyuncu.

  zayıf yanları

  ofori’nin pozisyon alma becerisi gelişmeye muhtaç diyebiliriz. henüz 20 yaşında ve allsvenskan’da oynuyor dolayısıyla uluslararası maç tecrübesi de fazla değil. üst seviyede maç oynamaya ihtiyacı var. üst seviyeleri oynadıkça bu özelliğini geliştirecektir. ofori’nin bazen hatalı tercihlerine de tanık olabiliyoruz. özellikle bazı pozisyonlarda basit oyunu tercih etmiyor, hızına güvenerek pas vereceği yerlerde dribblingi zorlayıp top kayıpları yapıyor. bu da tecrübe kazandıkça aşacağı bir problem. bu mental eksiklikleri zamanla aşabilirse oyunu da seviye atlayacaktır. bunun dışında ofori’nin vücut olarak küçük bir oyuncu olduğunu söylemek yanlış olmaz. üst seviyelerde sıkıntı çekmemesi için vücudunu geliştirmesi ve güçlenmesi gerekebilir.

  benzediği oyuncular blaise matuidi, marco verratti, marcelo

  ofori ghanasoccernet’e verdiği bir röportajda idolünün marcelo olduğunu söylüyor. aynı zamanda kendisini ona benzettiğini ekliyor. gerçekten de ofori rakip savunmayı sol içten delerek 18’e verkaçlarla yahut direkt olarak girmeye çalışırken marcelo’yu akıllara getiriyor. ancak idolünün bulunduğu konuma gelebilmek için tekniğini de oyun zekasını da çok çok geliştirmeli. onun dışında dinamizmi ve iki yönlülüğü ile psg orta sahasının dinamoları verratti ve matuidi’yi andıran bir tarza sahip olduğunu söylemek mümkün. bu seviyelere çıkacak fizik kapasiteye ve ruha sahip olduğunu söyleyebiliriz ancak çok çalışması gerektiği ise su götürmez bir gerçek.

  gelebileceği takımlar galatasaray, torku konyaspor, başakşehir, trabzonspor

  ofori için aik’e yaklaşık olarak 2 ile 3 milyon euro arası bir bonservis bedeli ödemek gerekiyor. özellikle oyunun iki yönünü birden oynayan oyuncuları sıkça kullanan aykut kocaman ve abdullah avcı gibi teknik adamlar için ofori iştah kabartacak bir genç yetenek. ayrıca melo’dan sonra orta sahasında dinamizm ve agresiflik arayan galatasaray için de hem bugün hem de gelecek adına iyi bir yatırım olabilir. ve son olarak sezon sonunda yeni bir yapılanmaya ihtiyaç duyacağı kesin olan trabzonspor için de ofori yerinde bir hamle olabilir.

  --- alıntı ---

  http://trscouts.com/ebenezer-ofori/
 • 13
  ndiaye'yi andıran,çok daha genç ve daha etkili şutları olan futbolcu.geçen seneyi kiralık olarak gittiği new york city fc klübünde geçirmiş olan 23 yaşındaki oyuncu ön liberö ve merkez orta sahada oynayabiliyor.stuttgart hazır küme düşmüşken bu tip enerjik oyuncuyu banega gibi bir oyuncuya alternatif(8-6 numara) veya takımdaki yaş ortalamasını düşürmek için düşünülemez mi?

  https://www.youtube.com/watch?v=6CbGBAdH4Uk