• 1
  futbolda gün geçtikçe yaygınlaşan, özellikle üst düzey takımların başarıyla uyguladığı ve fakat uygulaması oldukça riskli, başarıyla uygulandığı takdirde ise çok büyük avantaj sağlayan savunma. duran topların önemi her geçen gün artıyor ve gollerin önemli bir kısmı duran toplardan gelmekte artık. duran top savunmasının önemi de buna paralel olarak değerleniyor. bu savunmayı yapacak takımın birlikte oynama alışkınlağının fazla olması gerekmektedir. bunun için milli takımlar uygun değildir. duran topta alan savunmasını en iyi uygulatan ve en iyi uygulayan rafa benitez ve o'nun liverpool'udur. 2004-2010 yılları arasında liverpool'un özellikle avrupa'da aldığı başarılı sonuçlarda bu savunmayı başarıyla uygulaması önemli rol oynamıştır.
  galatasaray'da bu savunmayı yakın zamanda ilk denemeye çalışan michael skibbe'dir, başarı oranı düşük olunca fazla ısrar etmemiştir. bu sezona* geldiğimizde ise fatih terim bu savunmada ısrar etmiş, başarılı olunca da vazgeçmemiştir. 20 haftası geride kalmış ligde duran toplardan sadece iki gol yemiştir. ilk yediği gol sezon başı, (bkz: 16 ekim 2011 galatasaray bursaspor maçı) yeni kurulan takımın sancılarından kaynaklanan bir gol ve diğeri skor 3-0 olduktan sonra yenen bir gol. (bkz: 14 ocak 2012 galatasaray karabükspor maçı). takım birbirine alıştıkça yediğimiz gol ve verdiğimiz pozisyonlarda azalacaktır duran toplarda. fatih hoca bu konuda da bir ilktir tarihimizde.
  buna istinaden galatasaray futbol takımı'nı takım savunmasında da adam adama çağ dışı defanstan, alan savunmasına geçiren hoca da fatih terim'dir. üstelik bunu yaparken ilk sezonunda ezeli rakibinden kendi sahasında dört yemiş ,ilk yarı sonunda liderin dokuz puan gerisinde kalıp yerden yere vurulmuştur. ondan sonrası hepinizin malumu...
 • 2
  20 ağustos 2012 galatasaray kasımpaşaspor maçı'nda yediğimiz golde sorumlu aramaya gerek yok, sadece alanı iyi paylaşamadık, bunda dany ve umut bulut'un yeni transfer olup, alan paylaşımına tam adapte olamamaları da etkili, ayrıca yediğimiz gol dışında duran toplarda çok sıkıntı yaşadık bu maçta. 2011/12 sezon başlangıcı da böyle başlamıştı duran topları savunurken, daha sonraları pozisyon bile vermiyorduk neredeyse. darısı 2012/13 sezonu başına.
 • 3
  oldum olası anlamsız bulduğum uygulamadır. hayır göt kadar alanın neyini savunuyorsun arkadaş. (gbkz:duran toplarda alan savunması ) yapmak gerçekten yüksek konsantrasyon gerektiren bir iş ve ayrıca bu iş için birbirini çok iyi tanıyan oyuncular gerekli. her zaman adam adama savunmanın daha yararlı bir yöntem olduğuna inanmaktayım tabi ki grande bu işi benden iyi bildiği için saygı duyuyor ve umarım bu konuda başarılı oluruz diyorum.
 • 4
  kısa stoperlerle denenmemesi gerekendir. çünkü stoperin doğru alanda bulunsa bile savunduğu adam uzunsa yapacağı bir şey olmuyor. örneğin 20 ağustos 2012 galatasaray kasımpaşaspor maçında ujfa doğru alandaydı ve iyi de sıçramasına rağmen topa yetişemedi, dany ise olayı çözememiş bir şekilde ujfa'nın arkasında izliyordu. tabi, hocanın kararlarına saygımız sonsuz ama bence adam adama savunma en iyisidir, en kötü adamına yakın oynayıp pozisyon bozmaya çalışırsın, dengesini bozarsın, rahatsız edersin. adam açık alandan koşarak geliyor senin alanına doğru, koşarak gelen adam her zaman tehlikelidir zaten. basketbolda da böyledir. pota altında ribaundu almak için hareketli olman gerekiyor, sen top düşssün diye beklerken arkadan hızlanıp gelen adam alır ribaundu.

  özet olarak adam adama iyidir diyorum.
 • 7
  her zaman saçma bulduğum savunma yöntemi. şimdi ceza sahasını paylaşıyorsun da, en az 10 oyuncu var göt kadar ceza sahasında. onu paylaşsan ne olur paylaşmasan ne olur. ayrıca adam adama savunmada tuttuğun adamı adam gibi marke edersen adam etkisiz kalır. sen 10 kişiyi adam gibi tutarsan o 10 kişi etkisiz kalır ve golü de yemezsin.

  tabi grande en iyisini biliyordur ama ben sevmiyorum bu savunma yöntemini.
 • 8
  doğru olan duran top savunmasıdır. 2011-2012 sezonunda şampiyon olmamızdaki faktörlerden biriydi bu savunma. felipe melo yokken uygulanması zor olan savunmadır. mübarek hava toplarını savunmada o kadar iyi ki kapatmamız gereken alanın çoğunu kendisi kapatıyor zaten. semih kaya'nın eksikliğinin de bu savunmayı olumsuz etkilediğini unutmamak gerek.
 • 9
  eğer rakipte duran topları değerlendirmek adına bir çeşitlilik söz konusu değilse yapılması mantıksız olan savunma biçimidir.

  alanı nasıl savunursun? ön direğe bir adam arka direğe iki adam yay civarına iki oyuncu penaltı noktasına üç oyuncu falan filan. peki rakip takımın 2-3 tane kulesi varsa hepsini ön direğe ya da belli bir noktaya yığarsa onları nasıl savunacaksın?

  19 ağustos 2012 ibb beşiktaş maçında beşiktaş'ın attığı duran top golünde kafa vuruşu yapabilecek oyuncular belliydi. sivok, almeida hadi bir de toraman* dışında kafa vuruşu yapabilecek oyuncu yoktu. ibbli oyuncular adam adamayı uygulamak istemelerine rağmen yanlış eşleştirme yaptıkları için almeida'yı tutamadılar ve gol oldu. alan savunması yapsalar almeida muhtemelen daha da boş kalacaktı.

  ama rakipte duran top kullanacak bir sürü adam dolayısıyla bir sürü varyasyon varsa hepsini göz önünde bulundurarak alanı savunursun. paslaşarak kullanma, ön direk, arka direk hepsine bir yere kadar önlem almış olursun. o ayrı konu.