• 4
  adeta bir yaz transfer dönemi gibi planlama yaptığımız dönem. normal şartlarda galatasaray'ın salih, umut, koray, hajrovic, telles gibi genç oyuncuları sene sonunda transfer edip sağlam bir kamp döneminden sonra takıma monte etmesi gerekiyordu. ancak mancini'nin sezon ortasında gelmesi ve yeni bir yapılanma işine girme zorunluluğu 2013-2014 devre arası transfer döenmini bana göre çok faydalı geçirmemize neden olmuştur.

  artık çilek transfer yaza kaldı.
 • 9
  bunun 2013 - 2014 devre arası versiyonu vardır ki, 3 yıl geçmesine rağmen hala etkisini hissediyoruz. bu devreden son kalanların da yakında gönderilmesiyle tamamen bitecektir. daha yeni yeni bitiyor yani.

  galatasaray tarihine " 2014 ocak transfer skandalı " olarak vakanuvisler yazmalıdır, gelecek nesiller ibret almalıdir.

  her transfer sezonunda mutlaka tutmayan, boşa para harcanmış oyuncu vardır. bundan sonra da olacaktır. ancak scout ekibini sıkça kullanarak bu durumu minimuma indirmek elzemdir.

  ama 2014 transfer skandalında yapılan 9 transferin telles ve koray günter hariç 7 tanesi fiyasko ise bunda bir bit yeniği vardır.

  kebapçı'da yemek yerken veya kayak yaparken yanındaki arkadaşının önerisiyle transfer yapıp scout ekibini sallamazsan cefasını camia çeker. kendin nasıl olsa kaçıp gideceğin icin sorun olmaz.
 • 12
  2014 senesinde yapılanı için bit yeniği arayanlar için (bkz: yabancı sınırı)

  ısıtıp ısıtıp bu dönemi önümüz koyanlar için son kez açıklama entrysi gireceğim. ynalış söylediğim, yanlış bildiğim, yanlış düşündüğüm bir şey olursa bana mesaj atın. bok var gibi durup durup aynı şeyi tekrarlamayın.

  2014 kış transfer sezonunda gelenler:

  -alex telles ( 6.15 milyon euro)
  -izet hajrovic ( 3.5 milyon euro)
  -salih dursun ( 2.75 milyon euro)
  -koray günter ( 2.5 milyon euro)
  -luvas ontivero ( 2 milyon euro)
  -oguzhan kayar ( 750 bin euro)
  -umut gündoğan (550 bin euro)
  -burdisso ( kiralık 175 bin euro kiralama bedeli)

  şimdi ne demiştik yabancı sınırı. 6+0+4 diye saçma salak bir sınır vardı o sezon. o yüzden yerli oyuncu rotasyonu için transfer lazımdı.

  salih dursun ve veysel sarı :

  ikisi de yeterli lig tecrübesine sahip. salih dursun fiziksel özellikleriyle ön plana çıkarken veysel sarı ayağı daha düzgün ve daha kontrollü bir oyuncu. takımda yerli sağ bek olarak tek başına sabri sarıoğlu bulunduğu bir dönemde alındılar. evet şimdi bu iki arkadaş yerine kim alınabilirdi ? scout ekibi değil de kebapçı arkadaşları dinlediler diyen arkadaşın aklında birileri var mı ? scout ekibi yerli sağ beki kayseriden eskişehirden değilde tuzlaspordan mı bulacaktı ? takıma direk monte edilebilecek ismi gidip hamburg u13 den mi getirecekti acaba ? takım direk girecek yerli lazımdı çünkü yabancısı sınırı 6 olan ortamda elimizde "muslera, chejou, telles, melo, sneijder, drogba" gibi ismler vardı banko 11 oynayan. cidden bu iki transferden çok çok daha mantıklı transferler aklınıza geliyorsa söyleyin bilelim. o dönem bunlar gibi oyuncular vardı belki ama hiç biri için sen nasıl onu değil de veyseli alırsın denemez.

  koray günter:

  dortmuntan yapılan yerli gelecek vaadeden stoper. bu transfere itirazı olan var mıydı o dönem ? ben söyleyeyim sözleşmesine koyulan 2016-2017 senesinde dortmun isterse 7.5 milyona alabilir maddesine ateş püskürmüştük. nasıl olur böyle bir şey bu çocuk parlar falan filan.... o yüzden geçiyorum bu arkadaşı.

  umut gündoğan ve oğuzhan kayar:

  yerli biri genç diğeri gençden biraz büyük iki orta saha. yabancı sınırı demiştim değil mi ? evet mesela umut gündoğan alt ligden alındı. mancini kendisinin 4-5 maçını izlemiş. scout ekibinin başı olan emre utkucan söylemişti. önerdik izledi 3-4 canlı maçını ve beğendi demişti. keza geldiğinde de hepimiz beğenmişitk mancini oynatmadıkça adama kızıyorduk selçuktan 10 kat iyi diye. şimdi bu transferdeki kebapçı sanırım mancini ? scout ekibi bu arkadaşlar yerine kimi önerebilirdi ? mesela o dönem ozan tufan vardı. ozanı mı alsaydık :d var mı başka bilinen yerli orta saha. bakın bu oyuncular iyi falan demiyorum. bit yeniği arayanlar için bit yeniğinin yabancı sınırı olduğunu anlatıyorum. bu iki oyuncuya da kimse karşı çıkmadı o dönem çünkü gelecek vaadeden yerli rotasyon oyuncusu arıyorduk.

  burdisso:

  stoper rotasyonumuz leş gibi olduğu için doğrudan oynayabilecek tecrübeli sağlam bir isim aranıyordu. isimleri hatılarmıyorum ama o dönem mancini 2 adet stoper söylemişti. burdisso başlığına bakarsanız görebilirsiniz. bunların ikisi de alınamayınca transferin son günü manciniye "onlar olmadı kiralık burdisso var olur mu" denildi. mancini de "stoper lazım bana son güne geldik alın bari napalım. zaten kiralık para ödenmeyecek" düşüncesiyle kabul etti. bombok bir topçu çıktı ve hiç bir halta yaramadan kiralık sözleşmesi bitti ve gitti. var mı bu transfere itirazı olan ? takıma stoper lazımdı ve kimse alınamadı bu adamı bari deneyelim diye kiraladık.

  izet hajrovic:
  ``
  transfer dönemini en hatalı oyuncusu. yerli statüsünde oynayacak diye alındı. bunu almadan önce federasyonla görüşüldü mü bilmiyorum ama sonuç olarak adam yerli statüsünde oynayamadı. oynasa da bi bok olmazdı o ayrı ama söyleyeceğim konu şu bu adam alınırken de başlığı altında bozuka gibi sol ayak bilmem ne muhabbetleri dönderdik. türk statüsünde oynayacağını düşündüğümüzden ve bosnalı olduğundan olumlu baktık bu transfere. peki şimdi bu adam yerine scout ekibi bir oyuncu bulabilir miydi ? belki bulunabilir ama aradan geçen 3 senede bakıyorum ki kimse bulunamamış. demek ki kebapçı ile arkadaşlığını aysal yeni yönetime devretmiş. yerli kanat yasin öztekin alındı mesala. bence o dönem izzet yerine alınsaymış güzel olurmuş ama scout ekibine de sorsan taraftara da sorsan yasin mi izzet mi desen izzet derdi herkes o dönem. düşünüyorum başka yerli kanat, yiğit gökoğlan geliyor aklıma...... neyse fatih terimin konusu o.

  alex telles

  hem 1.5 sene sol bekimiz olarak oynadı. hem kiralık ücreti aldık. hem bonservis aldık. verdiğimiz paranın fazlasını çıkardı yani. hakan baltayı solbekte izleyen bizler için devrim gbiydi adam. çok güzel maçlar çıkardı kötü goller de yedirdi. mancininin sonrasında intere de götürdüğü bir oyuncu. demek ki kebapçının italya şubesi de varmış. bu transfere itiraz eden yok sanırım çünkü hem oynattık hem kara geçtik. 6.15 e alıp 6.5 bonservis + 1.3 kiralama parası aldık. yani totalde 1.5 milyon euro kara geçtik.

  ve günün konuğu lucas ontivero:

  "aysal takımı batırdı ontiveroreöröreö" cümlesine konu olan meşhur next messi. yabancı sınırı demiştim değil mi ? süper zeka arkadaşlarımız "madem yabancı sınırıından yapıldı onca transfer ontiveroyu almak ne demek. zaten sınır var aldığın adam ontivero" gibi laflar ediyor. yabancı sınırının o dönem nasıl olduğunu unutuyorlar sanırım. 6+0+4 yani 4 oyuncu maç kadrosuna bile girmeyecek tribünde maç izleyecek. banko 11 oynayacak 6 oyuncumuz da şunlardı: "muslera, chejou, telles, melo, sneijder, drogba". ne alsaydık mesela kanat oyuncusu olarak ? bruma gibi 10 milyona bir kanat alıp tribüne mi gönderseydik ? bize lazım olan epey genç gelecek vaadeden kupa maçı, dandik lig maçı gibi maçlarda oynayacak ileriye yönelik bir yatırımdı. bu şartlarda ontiverodan iyisini bulunabilir miydi ? bence bulurdu. keşke bulunsaydı. ne kadara alındı 2 milyon. çok mu bence çok ama şunu da hatırlatayım. ontivero gibi hiç bir geçmişi olmayan sidiki maiga isimli arkadaş floryada denendi beğenildi menajeri 1 milyon istiyor diye yönetim almadı. taraftar olarak demediğimizi bırakmadık. ontivero da böyle oldu işte geldi denendi 2 milyon para verildi hiç birimiz de bir şey demedik. o zaman alınmasa "herkese verdiniz parayı şu cocuğa 2 milyon vermediniz mi lan"denecekti. özetle ontivero baya bi yanlış tercihtir bana göre. hemen her sene bir yere kiraladık hiç bir yerde tutunamadı. sadece son gittiği amerikada tutunabildi. muhtemelen bonservisini veririz onlara para bile vermeseler. kiralama ücreti falan aldık mı bilmiyorum o kadar çok kiraladık ki.

  neyse genel özete gelelim. baktığımız zaman bunca transferden verim alabildiğimiz 2 isim var. demek ki başarısızı bir dönemdi ama başından beri dediğim gibi bu tercihleri yapmaya iten sebepler vardı. yabancı sınırı gibi yabancı sınırının (6+0+4) ortasındaki 0 rakamı gibi. yani dönemin şartlarına göre transferler değerlendirildiğinde hepsinin mantıklı açıklaması var hiç biri meloyu gönderip bilali almak gibi değil. hiç biri sabri ile zamlı sözleşme imzalamak gibi değil. hatta hiç biri devre arası anlaştığın kulübü çirkeflik yaptı diye imzalayamadıın sene sonunda 4 milyon verdiğin tarık gibi saçma değil*.

  maliyet olarak incelenirse toplam verilen para 18 milyon euro. bu oyunculardan elde edilen para telles 7.8 veysel: 0.5 ontivero 0.5 bunlar hatılardıklarım salihi de olcan transferinde kiralamıştık iki yılldık ordan bi gelir olmuştur diyeceğim de olcan başlı başına fiyasko olduğundan demiyorum.

  özetle kiralamalar falan derken en az bi 7-8 milyon euro içerdeyiz sanırım. bu da transfer sezonun başarısız geçtiğini gösteren kanıtlardan biri ama öyle abartılacak bir şey değil. yani bizim için abartılacak bir şey değil. biz zaten her transfer sezonunu içeride kapatıyoruz her transfer sezonu başarısızız. o yüzden bit yeniği diyip farklı imalara girmeye gerek yok.

  varsa bunların dışında bildiği duyduğu olan mesaj atsın itirazı olan da mesaj atsın. şuan inanılmaz yoğun olduğum dönemde oturup bunu yazmaya uğraştım çünkü artık gına geldi. yeter yani lütfen.

  ekleme: bir de belimizi büken bizi bu hale sokan transfer dönemi falan denmiyor mu aklımı kaçırcam. içeri girdiğimiz para 8 milyon. maaşlar hep düşük maaşlar. sadece olcan ver tarık için verilen para 8 milyondan fazla ve maaşları bu 8 topçudan daha fazla. bu iki ismi de geçtim. sadece sabriye verilen zamlı sözleşme ve umut ile uzayan sözleşme bu topçuların maaşı kadar. sadece serdar azize verilen maaş + bonservis bunların hepsine verilen maaş + bonservis zararı kadar. nasıl bi algıda seçiciliğiniz var.
 • 14
  toplumda çok verimli olmadığı şeklinde genel bir görüş hakim olan transferlerdir. bu genel kanı elbette geçmişte yaşananlardan ötürü normaldir. ancak 2018-2019 sezonu ara transfer döneminde mustafa cengiz yönetimi, fatih terim ile ekibi, emre utkucan ve ekibi öyle işler yaptı ki, bu genel kanıyı paramparça ettiklerine inanıyorum.

  stoper tandemimiz canavarlarla yenilenirken, 2 sağlam forvet alındı. maliyetler gayet makul. yukarıda ismini yazdığım herkese canı gönülden teşekkkür ederim. hoca her türlü sürprize açık olmamızı istemişti. hakkını verdiler.

  şimdi hedef 5 kupa!

  (bkz: kon2antra2yon)