• 11
  dün akşam maalesef 122-116 yenildiğimiz dallas mavericks maçında 15-22 fg, 34 sayı ve 8 asistle oynamış canavar. bir iki sene sonrasının superstarı, göz bebeğimiz. an itibariyle 20.6 sayı 3.7 ribaund ve 5.7 asist ortalamalarına sahip lakin sakatlığın etkisini tam olarak atlattığı ocak ayından itibaren 23 sayı 3.9 ribaund ve 5.7 asistle oynuyor. bir pg olarak daha fazla asist yapması beklenebilir lakin takımda geçen seneki ben gordon gibi catch and shoot bir 2 numara olmamasından mütevellit asist sayıları her maç 2-3 daha fazla olabilecekken sezon başından beri gerek salmons'un topu aldığında 15 saniye geveleyip saçma sapan bir atış çıkarması, gerekse deng'in bomboş atışları kaçırmasıyla asist ortalaması düşük sayılabilir. örneğin dün geceki maçta deng biraz gününde olsa hem maçı kazanmış olacaktık, hem de rose'un 12 asisti olacaktı. seneye üçlüğünü de geliştirip stoudemire veya bosh ile birlikte çılgın atacağı aşikar.
 • 12
  geri dönüş oyun planı olarak kendisini 3 sayı çizgisinin gerisinde boş bırakan 76ers'i 4-6 atarak cezalandırmıştır ve bu sayede 10 maçlık mağlubiyet serimizi sonlandırmıştır.. bu sene orta mesafesini inanılmaz geliştirdi, yazın da üçlüğünü geliştirince unstoppable olacak zaten.

  maç sonrasında da "bana çok şut şansı tanıdılar. bunları kullanmaya başlayacağım. şutum üzerinde çok çalıştım, artık çok iyi. bundan sonra boş kaldığımda kullanmaya devam edeceğim." dedi. yürü be poohdini.
 • 18
  hakkında çeşitli kaynaklardan yaptığım çevirisiyle hayat hikayesini paylaşmak istediğim favori oyuncum.

  --- alıntı ---

  derrick martell rose (4 ekim 1988) nba'de chicago bulls'ta oynayan amerikalı bir basketbolcudur. 1.91. boyundaki oyun kurucu, geçen sezonun nba genelinde en çok satan 11. formasına sahipti.

  chicago, ıllionis'de doğan rose, basketbolu kendisinden büyük üç ağabeyinden öğrendi. lisede, 2 yerel şampiyonluk yaşadı ve scoutlar tarafından mezun olduktan sonra ülkenin en iyi oyun kurucu potansiyeli olarak gösterildi. üniversitede memphis tigers'ta forma giydi ve 2008'de ncaa finalleri'ne çıktı. kısa bir süre sonra, 2008 nba draftı'na katılacağını açıkladı ve doğum yeri olan chicago bulls tarafından ilk sırada seçildi. profesyonel basketboldaki ilk yılında, rose, bulls play-offlara dönerken yılın çaylağı oldu ve en iyi çaylak takımına seçildi. chicago 7 maç sonunda boston celtics'e kaybetmişti.

  2009'da, ncaa soruşturması ortaya koydu ki, rose’un sat notları geçerli değildi, bu da onun memphis için oynamasını olanaksız kılıyordu. sonuç olarak, ncaa memphis’in 2008 sezonunun kalanını fesh etti.

  çocukluk yılları

  derrick rose chicago'nun güney yakasında doğdu ve büyüdü, brenda rose'un 4 oğlunun en küçüğüydü. tutkulu bir basketbol taraftarı olarak yetişti, bu da michael jordan'ın bulls'u sürüklediği yıllarda gerçekleşti. yakınlardaki sahalarda ağabeyleri dwayne, reggie ve allan'la saatlerce basketbol oynuyordu. onların etkisiyle, basketbol oynamaya çok küçük yaşta başladı ve sol elini de sağ eli kadar iyi kullanabilir hale geldi. basketbol için özel yetenekleri gelişir ve kazandığı şehir şampiyonluklarının sayısı artarken, ağabeyleri onun dış dünyayla ilişkisini sınırlamaya başladı, çünkü onun nba'e yolculuğunun partilerle yoldan çıkabileceğini düşünüyorlardı, tıpkı bir önceki chicago yeteneği ronnie fields gibi.

  lise

  2003 yılında rose simoen kariyer akademisi'ni kazandı. wolverines adına oynadı ve 1984'te bir gangster tarafından öldürülen, gelecek vaadeden bir oyuncu olan ben wilson'ın anısına 25 numarayı giydi. rose 1980'den beri okulda bulunan koç bob hambric'in uzun zamandır süregelen geleneği nedeniyle oynamaya izinli değildi, çünkü bu kural okul takımında ilk sınıf öğrencilerinin oynayamayacağını söylüyordu. ama bu rose'un oynamasını ve hatta 18.5 sayı, 6.6 asist, 4.7 ribaunt ve 2.1 top çalma ortalamalarıyla oynayıp çaylak ve ikinci yıl oyuncularının en iyisi olmasını, takımına da 24-1 gibi bir pozisyon kazandırmasını engelleyemedi. hambric kuralını yumuşattı ve onun ilk senesinde yerel turnuvada oynamasına izin verdi. ertesi sene hambric emekli oldu ve robert smith koç olarak atandı. rose ilk karşılaşmasında, üniversite koçları ve gözlemcilerince takip izlenilen maçta thornwood lisesi'ne karşı 22 sayı 7 ribaunt ve 5 top çalmayla oynadı. wolverines'i 30-5 galibiyet yüzdesine getirdi ve bu süreçte 19.8 sayı, 5.1 ribaunt, 8.3 asist ve 2.4 top çalma ortalamalarıyla oynadı fakat sezon bölgesel bir turnuvadaki mağlubiyetle sona erdi. rose'un performansı ona ilk ulusal ödülünü kazandırdı, parade dergisinde liseler arası en iyi 3. takıma seçildi.

  2006 yılında, simeon wolverines chicago public league'i kazandı ve bunda united center'da rose 25 sayı ve kalabalığı memnun eden smaçlarla başroldeydi. takım playofflara kaldı ve finalde richwood lisesi karşısında şampiyonluğu kazandı, richwoods son saniye basketiyle uzatmalara bırakmayı başarmıştı ama rose uzatmaların bitimine 1.5 saniye kala topu çalıp maçı kazandıran şutu gönderdi. bu şampiyonluk wilson'ın onlara 1984'te kazandırdığından beri gelen ilk şampiyonluktu. 33-4 ile sezonu tamamladılar, ve rose ıllionis'de ödül kazandı, ayrıca bu sefer parade dergisinin en iyi 2. takımına seçildi.

  son senesine girerken, rose sports ıllustrated tarafından ülkenin en önemli 5. gelecek vaadeden oyuncusu olarak gösterildi. ocak 2007'de, simeon rice lisesine karşı oynamak için madison square garden'a gittiler. wolverines, 53-51 kaybetti. sezonun onun adına en önemli maçı 2 hafta sonra espn'de yayınlanan, virginia'nın namağlup takımı oak hill academy'ye karşıydı. brandon jennings'le eşleşti, rose takımı 78-75 kazanırken 28 sayı 9 asist ve 8 ribauntla oynadı. jennings'e ise ilk 3 çeyrek sayı attırmayıp, toplamda 19 sayıda kalmasını sağladı. bu performansı için, usa today onu haftanın liseli oyuncusu olarak seçti. simeon şampiyonluk ünvanını o'fallon lisesi'ni 77-54 yenerek korudu. böylece simeon iki kez üstüste yerel şampiyonluk kazanan ilk chicago lisesi oldu. lise finalinde, rose 2 sayıyla oynadı ama 7 ribaunt ve 8 asist yaptı. wolverines sezonu 33-2 ile tamamladı ve sports ıllustrated tarafından en iyi, usa today tarafından en iyi 6. lise seçildi. rose son senesinde ortalama 25.2 sayı, 9.1 asist, 8.8 ribaunt ve 3.4 top çalma ortalamaları tutturdu.

  rose'un oynadığı senelerde simeon'un toplam derecesi 120-12 idi. son senesinden sonra, rose tekrar ıllionis'nin en iyi takımına seçildi, hatta ıllionis mr. basketball ödülünü kazandı ve mcdonald's en iyi amerikan takımına seçildi. ayrıca parade dergisinde bu sefer en iyi takımdaydı, usa today'de olduğu gibi. jordan brand all star ve nike hoop summit maçlarında oynamak üzere de seçildi. 2009'da, rose espn rıse dergisi tarafından son 10 yılınen iyi lise oyun kurucuları arasında chris paul ve tj ford'un arkasından 3. seçildi.

  üniversite

  rose john calipari yönetiminde memphis tigers için oynamayı kabul etti. ındiana ve ıllionis üniversiteleri tarafından da büyük çabalar gösterilmişti. rose memphis'i okulun nba'e gönderdiği oyuncu geçmişinden ve ligin veteranı, ona yardım edecek olan 17 yaşındaki rod strickland'dan dolayı seçti. rose penny hardaway tarafından giyilip emekli edilen 25 numara yerine 23 numarayı giydi.

  rose ve veteran takım arkadaşları joey dorsey ile chris douglas-roberts'ın takıma katılmasıyla, tigers sezona üçüncülük tahminiyle başladı. memphis sezona 26-0 ile başladı ve tennessee volunteers'a şubat'ta 66-62 yenilmeden önce son 25 yılda ilk kez ülkenin en yüksek basamağına erişti. memphis geri dönme ve 33-1 dereceyle konferans turnuvasına katılma yeteneğine sahipti. rose normal sezonda 14.9 sayı, 4.7 asist ve 4.5 sayı ortalamalarıyla oynadı ve en iyi 3. takıma seçildi. bob cousy ve john r. wooden ödüllerinde de finalist sezonu noktaladı.

  memphis güney bölgesi'nde 1. sıradaydı ve final four'a ulaşana kadar turnuvanın altını üstüne getirdi. rose çeyrek finallarde texas guardı dj augustin'i düşük yüzdeyle oynatarak artan defans konsantrasyonuyla büyük övgü aldı. final four'daki bir ucla maçında, rose bruins guardı darren collison'ı büyük baskı altında tutarken 25 sayı 9 ribauntla oynadı ve maçı 85-67 kazandırarak takımını finalde kansas jayhawks'un rakibi yaptı. bu galibiyet ncaa'de bir sezonda en çok galibiyet alma rekorunu kırdı, 38 ile.kansas karşısında, rose 7-17 atarak 17 sayı, 6 ribaunt ve 7 asistle oynadı, ama 2. yarının sonlarında çok kritik bir serbest atış kaçırdı ve takımı uzatmalarda 75-68 kaybetti. takımı sezonu 38-2 ile tamamladı. kendisi en iyi final four takımına seçildi ve turnuvada 20.8 sayı, 6.5 ribaunt ve 6 asist ortalamalarıyla oynadı.

  15 nisan'da, rose 2008 nba draftı'na katılacağını açıkladı.

  2008-2009 sezonu: yılın çaylağı

  rose chicago bulls tarafından 1. sırada seçildi. bulls %1.7 şansla 1. sıradan seçim hakkını kazanacaktı ve mayıs ayında bunu elde etti. ulusal takımın beijing olimpiyatlarına hazırlanmak için oynadığı u.s. select team'e seçildi. temmuz'un ortasında, sağ dizinden sakatlanıp yazı kapatana kadar orlando yaz ligi'nde iki maç oynadı, ama sonra ekim'de 8 preseason maçının hepsinde oynadı.

  çaylak yılına hızlı başladı ve michael jordan'dan sonra ilk 10 maçının hepsinde çift hanelere çıkan ilk bulls draftı oldu. kasım ve aralık'ta da doğu konferansı'nda ayın çaylağı seçildi. all star haftasonu'nda, rose rookie challenge'da oynadı ve rakipleri all star olmasına rağmen skill challenge'ı kazanan ilk çaylak oyuncu oldu. ocak ve şubat'taki form düşüklüğünden sonra, rose tekrar formuna kavuştu ve mart ayında ayın çaylağı ödülünü kazandı. bu sıralarda bulls john salmons ve brad miller'la güçlenip sezonu 12-4 gibi bir dereceyle bitiriyor ve 7. sırayı alıyordu. chicago'nun bu atağı rose'a yılın çaylağı ödülünü getirdi, bunu 1985'te michael jordan ve 2000'de elton brand'den sonra başaran 3. bullslu oldu. ortalama 16.8 sayıyı %47.5 ile attı, 6.3 ile çaylakların en fazla asist yapan oyuncusu oldu ve maç başına 3.9 ribaunt topladı. ayrıca en iyi çaylak beşine seçildi.

  ilk playoff maçında son şampiyon boston celtics'e karşı oynadı. rose 36 sayı(bu kareem abdul-jabbar'ın ilk playoff maçında en çok sayı atma rekorunu egale etti), 11 asist ve 4 ribauntla oynadı ve bulls uzatmalarda 105-103 kazandı. rose, chris paul'den sonra nba tarihinde ilk playoff maçında 35 sayı 10 asist barajını geçen 2. oyuncu oldu. rose takımı celtics'e 7 maç sonunda yenilirken %47.5 ile 19.7 sayı, 6.3 asist ve 4.9 ortalamaları tutturdu.

  özel yaşamı

  rose'un ailesi annesi brenda ve kendinden büyük üç ağabeyi dwayne, reggie ve allen'dan oluşmakta.
  rose adidas'la açıklanmayan bir miktarda ayakkabı sponsorluğu anlaşması yapmıştı. ayrıca wilson sporting goods'la da sponsorluk anlaşması bulunuyor. menajeri ise eski bulls guardı bj armstrong.
  rose ayrıca nba 2k10 oyununun xbox 360 ve playstation 3 versiyonlarında kapak yıldızı olarak açıklandı.

  --- alıntı ---
 • 20
  bugün hürriyet pazar ekine dünya basketbol şampiyonası için röportaj vermiş basketbolcu.(durun vurmayın eve 2 gazete girmekte, hürriyeti aile seçiyor habertürk'ü ben) beni rahatsız eden ise röportaj yapan bayanın (zeynep bilgehanmış) 2008 yılında yılın çaylağı seçilmesinden sonra rose'u geleceğin jordan'ı olarak lanse etmesi. e be güzelim michael jordan kim rose kim sorarım sana.