• 1
  fenerbahçe ile galatasaray futbol takımları arasında yarın yapılacak derbi maç için geriye sayım sürerken, ezeli rakiplerin yüzyıla yaklaşan geçmişinde pek çok centilmenlik dersleri yaşandı
  iki takım arasındaki 99 yıllık ezeli rekabette futbolcu ve yöneticilerin centilmence davranışları, bu zevkli mücadeleye renk kattı.

  spor tarihçilerinin derlemelerine göre, ezeli rakiplerin birbirleriyle yapacakları bir maç öncesinde, fenerbahçe başkaptanı galip kulaksızoğlu, galatasaraylılar'a, ''oberle kardeşler hasta, hasan da sakatlanmış. sizi karşımızda eksik kadroyla görmek istemiyoruz. dilerseniz maçı erteleyelim'' diye haber göndererek, maçın ertelenebileceğini iletti.

  fenerbahçe'nin bu önerisini kabul eden galatasaray, oyuncuların iyileşmesinden sonra, 20 ekim 1914'de yaptığı erteleme maçında sarı-lacivertli rakibini 6-1 yendi.

  -beraber ev kiraladilar-

  aynı kaynaklara göre, ezeli rekabetin yeni başladığı dönemlerde galatasaray ile fenerbahçe sporcuları ortak kiraladıkları bir evde kalıyorlar ve beraber ava çıkıyorlardı.

  iki takım sporcuları geceleri biraraya gelerek sohbet ediyorlardı. yine bir gece sohbetin koyulaştığı sırada galatasaray'dan ali sami yen, fenerbahçeliler'i, ''said, yarın bizimle maçınız var. git yat ve dinlen'' diye uyardı.

  -ertelemeyi önerdiler-

  ezeli rakipler arasında 17 kasım 1922'de yapılan maç öncesinde de ilginç bir durum yaşandı.

  bu tarihte kadıköy'de ezeli rakiplerin maçı vardı. maç öncesinde günlerce yağan yağmur sahayı adeta göle getirmişti. fenerbahçe başkaptanı galip kulaksızoğlu, galatasaray kulübü'ne telefon ederek, ''saha çok kötü, maçı erteleyelim'' dedi. galatasaray başkaptanı necip şahin, bunun üzerine, ''anamız bizi bugün için doğurdu. galip bey, gelip maçı oynayacağız'' diye yanıtladı. galatasaray, kadıköy'e gelip maça çıktı ve fenerbahçe karşılaşmayı 3-0 kazandı.

  -birleşme durumu ve ortak takim kurma düşüncesi-

  ezeli rakiplerin kuruluşlarının ilk yıllarında birleşme durumlarının bile ortaya çıktığı, hatta iki kulüp başkanının ortak takım kurma konusunda anlaştıkları iddia edildi.

  galatasaray kulübü'nün resmi yayın organı galatasaray dergisi'nin şubat 2003 sayısında, adnan işık'ın belgelere dayandırarak verdiği haberde, 1912 yılında galatasaray kulübü başkanı ali sami yen ile fenerbahçe kulübü başkanı hulusi bey'in ortak imzayla kayıt altına aldıkları belgenin, birleşmeseler dahi, 2 kulübün yabancılara karşı ''ortak bir takım'' kurma konusunda anlaştıklarını, hatta tüzüğü bile hazırladıklarını gösterdiği kaydedildi.

  -bilerek kaçirilan penalti-

  ezeli rakiplerin 23 ocak 1925 tarihinde taksim stadı'nda yaptıkları vatan gazetesi kupası maçında ilginç bir olay yaşandı.

  fenerbahçe'nin kazandığı penaltı sonrası, atış öncesinde stadın büyük balkon kısmı çöktü. fenerbahçeli cafer çağatay, bu gelişme üzerine penaltı atışında topu bilerek kaleci ulvi yanal'a teslim etti.

  -karma takim: ''fenersaray''-

  fenerbahçe ile galatasaray, 1934 yılında türkiye'ye davet ettikleri yabancı takımlarla birer kez hazırlık maçı yaptıktan sonra, üçüncü maçı ''fenerbahçe-galatasaray karması'' şeklinde oynadılar.

  bu karmanın forması ise iki kulübün renklerinin karışımı olan lacivert, sarı ve kırmızıdan oluştu.

  -canaydin'dan centilmenlik dersi-

  son yıllarda ezeli rekabetteki maçların genelinde olaylar yaşanırken, galatasaray kulübü başkanı özhan canaydın, rekabete centilmence yaklaşımıyla alkış aldı.

  sarı-kırmızılı ekibin 6 kasım 2002'de, fenerbahçe şükrü saracoğlu stadı'nda ezeli rakibine 6-0'lık yenilgiyle tarihi hezimete uğradığı maçta, başkanlık sıfatıyla ilk fenerbahçe derbisini izleyen galatasaray kulübü başkanı özhan canaydın'ın, rakibinin attığı golleri alkışlayarak fenerbahçeli yöneticileri kutlaması, maça damgasını vurdu.

  canaydın'ın bu centilmenlik gösterisi kendi camiasından bazı tepkiler alsa da, dünya fair play konseyi (cifp) tarafından 2002 dünya fair play ödülü'ne layık görüldü.

  özhan canaydın ayrıca, bu davranışı nedeniyle, türkiye milli olimpiyat komitesi (tmok) tarafından düzenlenen ''fair-play sportif davranış ödülü''nü aldı.

  kaynak:zaman
App Store'dan indirin Google Play'den alın