• 1
  galatasaray futbol takımı'nın beşiktaş'a karşı süper lig 2015-2016 sezonu 'ndan beri, trabzonspor ve başakşehir'e karşı 4. yıldızı aldığımız sezon olan süper lig 2014-2015 sezonu 'ndan beri, fenerbahçe'ye karşı ise mütemadiyen içinde bulunduğu durum, problem. bana göre, acilen masaya yatırılması ve çözülmesi gereken sorun.

  arada alınan tek tük, özellikle şampiyonluk yarışında iddialıysak son haftalarda ite kaka 2-0 2-1 falan alınan maçlar bu konuda çok yanıltıcı oluyor. derbi erozyonunu çözdük diyoruz ertesi sezon yine devam, hiçbir şeyin çözüldüğü yok. 20 sezon sonra kadıköy'de galip geldik, tam dedik nihayet şanssızlığı kırdık, bu sezon * içerde yine yenemedik. serinin biri bitti, bir diğeri başladı. 6 sezondur yenemiyoruz içerde. nihayet, 20 sezon sonra gelen kadıköy galibiyeti bayağı yanıltıcı olmuş yani. bir şeyin çözüldüğü falan yok maalesef.

  4. yıldızı takana kadar bjk'yi devamlı yeniyorduk, en kötü 4 puan alırdık 3 puan alırdık yani kolay kolay 4 puan vermezdik. 6 puan zaten çok zor alırlardı. o sezondan sonra durum terse döndü, son 6 bjk deplasmanı 5 mağlubiyet 1 beraberlik, son 4 bjk deplasmanında 1 gol bile yok. ali sami yen'de de durum farksız, 5 maçın 3'ünde gol atamadık, 2 gs galibiyeti 1 berabere 2 bjk galibiyeti kafa kafaya bir durum var, iç sahada bile üstelik. deplasmanda zaten yokuz. son 11 bjk derbisinde 7 mağlubiyet var yani kısaca, buna mukabil sadece 2 gs galibiyeti var. (bkz: #2899176) şu entry'de genel toplamda durum 44-33 gs lehineydi 4. yıldızı taktığımız 2014-15 sezonu sonunda. şimdi durum 46-40 oldu. biraz daha böyle giderse bizi yakalayıp hatta upuzun bir zaman dilimi sonra öne bile geçecekler. oraya doğru gidiyor iş ciddi ciddi.

  keza benzer şekilde, 2014 mayıs'a kadar trabzonspor'la hiçbir problemimiz yoktu. çoğu zaman istediğimizi rahatça alıyorduk. prandelli ile 0-3 kaybettiğimiz maçtan 22 kasım 2014 galatasaray trabzonspor maçı sonra bir türlü toparlayamadık durumu,
  üst üste mağlubiyetler gelir oldu. o günden bugüne trabzon'un sahasında oynanan 7 maçta 4 ts galibiyeti, 1 beraberlik, 2 gs galibiyeti var. gs sahasında oynanan 6 maçta ise, 3 gs galibiyeti 3 de ts galibiyeti var. yine deplasmanda gerideyiz iç saha eşit. son 13 ts derbisinde, 7 mağlubiyet var 5 galibiyet var, 1 de beraberlik var. 7 sezon gibi uzun bir zaman diliminde, ts'ye karşı da gerideyiz yani.

  istanbul büyükşehir belediyespor'ken hiçbir sorunumuz yoktu, adamlar başakşehir oldu kaç kez 4-5 yedik. arena'da kaç derbiyi verdik. onların stadında oynanan son 7 maçta 3 ibfk galibiyeti var, 2 gs galibiyeti var 2 de beraberlik var. hadi bu çok kötü değil diyelim. ama içerde yine üstünlük kuramadığımız bir başka rakip, içerdeki 6 maçta 2 gs galibiyeti, 2 beraberlik, 2 de başakşehir galibiyeti var maalesef. 2-0'dan falan maç vermek gibi enteresan şeyler de yapmışız kendilerine karşı iç sahada. yani toplamda, başakşehir'e karşı son 13 maçta, 4 galibiyete karşı 5 mağlubiyetle gerideyiz. yine geride olduğumuz bir başka rakip yani.

  gelelim fenerbahçe'ye. hiçbir zaman iyi olmadık fb'ye de, yine 2014-15'ten bu yana bakarsak, arena'da oynanan son 7 maçta sadece 1 gs galibiyeti var, 5 beraberlik var 1 de fb galibiyeti var. yine kafa kafaya, üstünlük yok. kadıköy'de ise son 6 maçta 2 fb galibiyeti, 3 beraberlik ve 1 gs galibiyeti. toplamda son 13 maçta, 3'e 2 yine gerideyiz maalesef.

  4 rakipte de tablo birebir aynı. iç sahada berabere bir tablo, deplasmanda ise gerideyiz. iç sahada 1 tanesine bile üstünlük kuramayıp, deplasmanda berabere durum yarattığımız bir tane rakibimizin olmaması skandal resmen şu 6-7 sezonluk zaman dilimleri içerisinde. ne yapılır ne edilir nasıl bir yöntem izlenir ama bu erozyondan kurtulma vakti geldi, geçiyor bile.
 • 2
  yaşanılan kadro erozyonuyla doğru ortantılıdır. elinde elmander, melo, drogba ve sneijder, burak, hamit, muslera, selçuk, riera gibi oyuncular varsa içerde dışarda iyi oynarsın oynarsın. elinde 4 tane üst düzey denebilecek forvet oyuncun varsa (burak, drogba, umut, elmander) birinden randıman alamazsan diğerini oyuna sokup skoru değiştirebilirsin. son yıllardaki kadrolarımızda böyle bir lüks yok. o yüzden pek başarılı olamıyoruz. benim için derbi sadece tüm haftayı arkadaşlarla taşşak geçebileceğim bir maç. önümüzdeki denizlispor maçında alacağımız 3 puan ve rakiplerimizin puan kaybetmesiyle brlikte telafi edilebilinen bir maç. çok da kafaya takmamamız lazım. asıl kafayı takmamız gereken şey yaşanılan kadro erozyonudur.

  edit: en önemli oyuncu olan melo'yu unuttum. melo'n varsa derbi kaybedemezsin zaten ):