• 1
  deplasman takım taraftarıından oluşan bölüm, ortam, yer, aşk ve ötesi.
  ulan ne güzel ortam be! takımının yanında olan taraftar, yalnız olmadığını hisseden oyuncu. olayı güzelleştiren en önemli unsurlardan deplasman tribünü. umarım bu güzel ortamı bozmayız. her şey bizim elimizde aslında. tanımı hemen geçelim de fotoğraflar konuşşsun:

  (bkz: 20 kasım 2016 fenerbahçe galatasaray maçı)
  http://gss.gs/1Zg.jpg

  (bkz: 3 aralık 2016 fenerbahçe beşiktaş maçı)
  http://gss.gs/6jY.jpg
 • 2
  derbilerde etkisinin çok daha net hissedildiği tribündür. sezonun ilk yarısında iki derbiyi de dışarıda oynadık bana göre tribün performansımız da gayet iyiydi. şimdi geldi bizim sınavımıza. güney tribününe 27 şubat 2017 galatasaray beşiktaş maçında çok büyük iş düşüyor. gerçi bütün taraftara büyük iş düşüyor. uygun olan ortamı oluşturup beşiktaşı da o sahadan çıkartmamak gerekir. (bkz: biz bi vuralım da gerisi allah kerim)
 • 3
  son yıllarda yapılan statların akustiğinden kaynaklı bu biraz da. biz inönü'ye gittik gayet net duyuldu sesimiz, fener gitti onların da orkestradan farkları yoktu. bundaki en temel sebeplerden biri de aslında tek tribün olması deplasman tribününün. akustik ve stat yapısı bir yana neredeyse her deplasman tribünü tek kat şeklinde yapılıyor ve deplasmana giden karede zaten belli. 2000 kişiyse neredeyse herkes birbirini tanıyor veya yüz aşinalığı var, gayet sağlam tribün çıkıyor ortaya. bize deplasman yapan trabzon için de geçerli aynısı. onların sesleri de duyuldu, daha önceleri gelen bursa ve ads tribünlerini saymıyorum bile.. şimdiki statların genel olarak deplasman tribünü sorunu var. hadi orayı tek katlı yap da stadı asıl kullanacak olanlara niye aşırı derecede merdiven veya giriş koyuyorsun. bu konuda mesela bursaspor'un yeni stadı gayet iyi dizayn edilmiş bir stat. kale arkasında bulunan texas vs.'in olduğu yer neredeyse tek tribün diyebiliriz. ve sahaya müthiş bir baskı yaratabilecek potansiyelde. bir de bizim stada bakıyorsun. kale arkasında 3 merdiven var ilk zamanları neyse görmezdik o merdivenli kısımları şimdi iyice boşaldı kale arkası ve görüntü olarak iyice bozuldu. her neyse deplasman tribünü diyince en zoru şu anki yeni statlarla birlikte; kadıköy'dür. abi o alt tribün birlikte koordine olmak acaip zor iş. kadıköy'e de gittik bu sezon, adam akıllı sesimiz duyulmadı televizyondan. nedeni basit; bize ayrılan yer geniş ve 2 katlı, ayrıklık çok fazla ve stadın akustik yapısı.. beşiktaş tribünü nasıl gelir bilmiyorum ama pazartesi günkü maçta * allah korusun öne geçtikleri takdirde ciddi anlamda tribünlerinden de sağlam ses gelecektir.
 • 4
  memlekette oluşturulmak istenen ve oluşturulan passoligli, pısırık, rakibi yuhlamaktan baska bir sey bilmeyen iç saha taraftar tipinin üzerinden silindir gibi geçen tribundur.

  ligin ilk yarısında kadıköy'de de inönü'de de tribun anlamında ev sahibi taraftarını adeta itin götüne sokmustuk.
  .şimdi de sıra onlarda.. onlar bizi madara edecek. nah buraya yaziyorum.
 • 5
  olmaktan en keyif aldığım yer. deplasman hayattır, deplasmansız olmaz. son zamanlarda yeni yapılan statlardan sonra tadı tuzu kalmadı artık ben de yeni statlara gitmeyi bırakacağım.

  gol atınca rakip tribüne hareket çekmek, gol yediğin zaman salağa yatıp telefonla falan ilgilenmek, sağa sola bakmamak bunların bile tadı var.

  son senelerde 2-0'dan döndüğümüz samsunspor ve 2-2'lik juventus maçı benim için ayrı bir yere sahip.

  en keyifli deplasman bursa'dır. gidişi gelişi bambaşkadır.

  en zor deplasman da trabzon. istanbul'da dost olur, trabzon'da kiremit falan atarlar.

  ayrıca kadıköy'de tribünün "t"sini yapmadık demek ki göreceli olabiliyor. sesimiz bile çıkmadı hayatımda gördüğüm en kötü kadıköy performansıydı.
 • 6
  bana ilk kez sevdiğim takımı izleme fırsatı veren yerdir. küçükken türkiye kupasında izmir takımları ile eşleşelim diye beklerdim hep. atatürk stadında az izlemedim takımı. bir de biletler pahalı olduğundan ve peşkeş çekildiği için bulunamadığından dolayı montumun altına giyerdim formamı ev sahibi takımın tribününe geçerdim. genelde maç başlamadan biraz önce kale arkası tribün ikiye ayrılır bi tarafa ev sahibi takım taraftarı bir tarafa da ucuza bilet almış galatasaray takımı taraftarı geçerdi. bir nevi truva yani. hey gidi günler.
 • 7
  ali sami yen'de stresi iyi yönetmemiz gerekiyor. başımıza iş açmasına izin vermememiz gereken tribün. nasıl mı?

  derbilerde daha maç öncesi ali sami yen, metin oktay gibi rahmete kavuşmuş değerlerimize toplu halde söven deplasman tribünündekilere karşılık verdiğimiz an maç başlamadan bir sonraki maça cezalı hale düşen tribünlerimiz oluyor. maç içinde de yaptıkları trollükleri farklı şekilde bastırmamız gerekiyor. yoksa onlarla uğraşırken etkinliğimizi yitiriyoruz ve herkes ayrı telden çalmaya başlıyor. motivasyon tükeniyor. en doğrusu bunları görmezden gelerek oyuna odaklanmak. ingiliz tribünü gibi oyunun içinde olduğumuzda zaten bastırıyoruz bunları ve sallamadığımızı anladıklarında bire süre sonra bıkıp trollük yapmayı kesiyorlar.