• 1
  nba takımlarından houston rockets'ın yıllardır genel menajerliğini yapıyor. nba'in en aktif ve iyi genel menajerlerinden biri. gerek mike d'antoni tercihi gerek üstüne koya koya yaptığı oyuncu transfer hamleleriyle geçen sezon golden state'i yenmenin eşiğine kadar geldiler ama chris paul'ün sakatlanmasıyla ucu ucuna elendiler.

  geçen sezon houston ryan anderson'dan hiç katkı alamadı. eh iştelik bir katkı bile alabilseler belki de şampiyon olacaklardı. anderson yılda 20 milyon dolar alıyor, yani beklentilerin yüksek olduğu bir isim(di). anderson'un sağlıklı bile kalamamasıyla 4 numaradan çok çektiler. zaman zaman pj tucker ile yaralarını sarsalar da uzun vadede çok acı çektiler.

  morey maalesef bu sezon şimdiye kadar kendi standardının altında kaldı. fakat yine de standardının altında kalmış hali bile bu pivot yokluğunda maksimum kontrat(5 yıl 150m civarı) bekleyen clint capela'yı 5 yıl 80 milyon dolara(bonuslarla 90'a çıkabilir) kadroda tutmayı başardı. kanayan yaraları 3-4 numaraya bir veterana verilebilecek asgari ücret olan 2.4 milyon dolara carmelo anthony'i aldı. yine lazım olan 3-4 numara oynatabilecekleri savunma ve atletizm özellikli oyuncu tipi için james ennis 'i minimuma aldı. o da kesinlikle denemeye değer transfer. bunun yanında yedek guard olarak michael carter willams'ı da minimuma aldı. bu da denemeye değer bir hamle.

  yapılan iyi hamlelerin yanında ciddi sıkıntılar oluşturan gelişmeler de yaşandı. takıma büyük katkı sağlasa da geçen sezon 28 milyon dolar kazanan 32 yaşındaki müzmin sakat chris paul'ün bir kuruş fedakarlık yapmayarak 4 yıl 160 milyon dolara kontrat imzalaması hem salary cape büyük darbe vurdu hem de paul gençken bile müzmin sakat olan, sezonun sonlarını ve playoffun en kritik dönemlerini çoğu zaman sakat geçiren, hem de 36 yaşında bile takımın capinden yılda 40 milyon dolar yiyecek bir oyuncu haline geldi. bu hamle houston'ın geleceğine büyük zarar verebilir. zarar vermese bile hamle olarak çok sınırlar, şimdiden sınırladı bile. ek olarak oyuncu tipi olarak takıma cuk oturan ve sezon boyu 40 dakika ortalamayla hemen her maçı kaldırabilen trevor ariza'yı da kaybettiler. bu da çok kötü oldu. bir de yukarda bahsettiğim hiç katkı alamadıkları ve daha 2 sezonda 40 milyon dolar para alacak olan ryan anderson'ın varlığı da houston'ı çok sınırlıyor. daryl morey uygun bir takasla ryan anderson'ı takasla yollayıp karşılığında iyi bir şeyler alabilmeliydi. iyi bir şeyler alamasa da bu kontrattan kendilerini kurtararak hamle imkanı sağlamalılar. henüz bunu da başaramadı.

  bu sezon houston için çok kritik bir sezon çünkü 2019 yılında birçok yıldızın kontratı bitiyor ve takımların 2019 transfer dönemine yatırım yaptı. lebron'u alan lakers bile öncelikli olarak sonraki sezonu hedef belirledi. yani sonraki sezonda karşılarında çok daha güçlü rakipler olacak. bu yüzden belki de en kritik yaz sezonuydu houston için. takımın en önemli oyuncularından paul ve capela'nın sözleşmelerinin bitmesi de bunda bir etmendi. maalesef morey şimdilik beklentimin altında kaldı. bakalım kadrolarını güçlendirmeye devam edebilecekler mi...
 • 2
  mevcut nba düzeninde takımlar ve oyuncular dahil golden state warriors isimli rüya takımı yenmeyi kafasına koyan tek isim. en büyük ideali bu adamın ve diğer bir çok takım tanking yaparken, bir çok oyuncu başarı yerine parayı seçip kolaya yatarken bu adam gsw takımını yenmek için bütün imkanlarını kullanıyor.

  anderson’un kontrat seneye bitiyor. draftlarla beraber itelenmeyecek oyuncu değil aslında, tanking yapan takımlar isteyebilirler böyle bir teklifle kendisini. hala mid level exception hakkı duruyor kendisinin. durant’le eşleşebilecek bir 3 and d aradığı söyleniyor kendisinin. acele etmelerine de gerek yok. sene ortasına doğru buyoutlar gelecektir. sabır burda en önemli silah gibi duruyor.

  edit: magician uyardı, anderson’un kontrat 2020 yılında bitiyor. bu kısım sorunu daha da büyütüyor.