• 2
  numaralanmış dairelerden oluşan nişan tahtasına küçük okların isabet ettirilerek puan kazanılması esasına dayanan bir oyundur.

  dart oyununun kökeni, okçuların yakın mesafede savaşırken kendilerini korumak amacıyla kullandıkları, yaklaşık 25 cm boyundaki küçük oklara dayanır. ortaçağ boyunca dart, okçular için bir eğitim oyunu niteliğinde olmuştur. kral viii. henry zamanında ilgi görmeye başlamış, 1620'de mayflower isimli gemi ile amerika'ya giden plymouth göçmenleri yolda dart oynayarak vakit geçirmişlerdir.

  20. yy.a gelindiğinde ise dart, atlas okyanusu'nun her iki yakasına da yayılmış, özellikle ingiliz otel ve publarında çok ilgi görmüştür. modern dart oyununun kurucusu ingiliz brian gamlin'dir. daha çok britanya adaları'nda ve abd'de yaygınlaşan dart oyunu için 1953 yılında ingiltere'de ulusal dart birliği, 1969'da ise abd dart birliği kurulmuştur. tek dünya kupası 1977 yılında londra'da düzenlenmiş ve galler şampiyon olmuştur.

  türkiye'de ise çok yeni olan bu spor, avcılık ve atıcılık federasyonu'na bağlı bulunuyor. türkiye çapında henüz bir dart turnuvası düzenlenmemiş ve düzenli olarak maçların yapıldığı ligler organize edilmemiştir. her ay düzenli olarak yapılan wdf (world dart federation) turnuvaları, ülke genel klâsmanı puanı olarak belirleniyor. önceki yıllarda kendi imkânlarıyla uluslar arası turnuvalarda ülkemizi temsil eden başarılı dartçılarımız şunlardır: bahadır alev, baler eskibatman, murat giray, mete özdemirci, osman demirbaş, durul üçer, ufuk demirbaş, pınar bora özdemirci, özlem öğütveren ve canan bayraktar.

  dart oyununun alanı, merkezden dışa doğru çizilmiş çeşitli çaplardaki çemberlerden oluşmuş bir hedef tahtasıdır. bu hedef tahtası, iyi aydınlatılmış bir duvarda ya da bir sehpa üzerinde durur. yerden 1,73 m yükseklikte bulunan hedef tahtası ile oyuncu arasındaki uzaklık en az 2,37 m olmalıdır. bu sınırı belirlemek için yere "ache" denen bir çizgi çekilmiştir. hedef tahtası çoğunlukla suntadan yapılır ve sayı dizilişleri (londra, manchester, grimsby, fives tahtasında) farklılık taşır. uluslar arası karşılaşmalarda kullanılanına "saat tahtası" denir. bunlar, 25 puanlık çemberin dışından itibaren dilimlenmiş olup, bu dilimlerin puan değerleri farklıdır. ortadaki en küçük ve boğa gözü denen daire 50 puan, onun dışındaki çemberin çevrelediği alan ise 25 puan değerindedir. 25 puanlık çemberi çevreleyen genişçe bir tekil atış çemberi vardır. bunun dışında dar bir üçlü atış çemberi, onu çevreleyen yine geniş tekli atış çemberi ve en dışta da dar bir çiftli atış çemberi bulunur. çiftli atış çemberine isabet eden atışta sayılar iki ile, üçlü atış çemberine isabet ettiğinde ise üç ile çarpılarak, iki ya da üç kat fazla sayı kazanılır. genellikle 16 cm uzunlukta sivri uçlu (son dönemde yuvarlatılmış uçlar), metalden yapılmış "dart" denen küçük oklarla hedefe atış yapılır. hedefe iyi gitmesi amacıyla arkasına plâstikten üç kanatçık takılır. dartların ağırlıkları 18-28 gram arasında değişir.

  not: alıntı.
 • 3
  kuralları :

  dart tekli, çiftli ya da takım hâlinde oynanabilir. sırası gelen oyuncu arka arkaya üç dart atar. diğer oyunlardaki sayı biriktirmenin aksine, dart oyununda oyuncular daha önceden belirlenmiş (genellikle 1001, 501, 301 gibi) bir skordan başlayarak, sıfıra ulaşmaya çalışırlar. yani "sayı eksiltme kuralı" geçerlidir.

  uluslar arası yarışma kurallarına göre oyuncular oyuna çift atış ile başlamak zorunda değildirler. her rakip oyuncunun atışıyla oyun döner. oyunda önemli olan, tek atışta çok puan kazanmak ve sayıları mümkün olduğunca az atış ile sıfırlamaktır. profesyonel oyuncular, her zaman üçlü 20 yapmaya uğraşırlar. örneğin; 100 sayı iki tek 20 ve üçüncü atışta bir üçlü 20 ile kazanılabilir. profesyonel bir oyuncu, her elde ortalama 100 sayıya ulaşmalıdır. bir elde ulaşılabilecek en yüksek sayı ise, üç kere üçlü 20 elde ederek kazanılan 180 sayıdır. son sayılarını mutlaka "çift" yaparak bitirmelidirler. oyun tam sıfır elde edilene dek sürer. eğer oyuncu sıfırın altına düşen bir sayıya ulaşırsa, bir önceki skoruna döner.

  dünya dereceleri

  en fazla birincilik; 1980-1990 yılları arasında 5 kez (1980, 1981, 1984, 1985, 1986) profesyoneller şampiyonası'nda, 5 kez de dünya ustalar şampiyonası'nda olmak üzere 10 şampiyonluk kazanan eric bristow'a aittir.

  not: alıntı.
 • 4
  isim olarak aklıma osuruk sesi ifadesi olarak çağrışım yapan ve türkiye bocce, bowling ve dart federasyonu na bağlı olan bir spordur. her ne kadar kafamda spordan çok bir zevk veya bir oyun niteliği taşımakta olsa da, geçenlerde alıp her akşam deli danalar gibi atış yaptığımdır. genelde amerikan filmlerinde çocukların odalarında asılı olan ama bir türlü oynandığını göremediğim ve yine küçüklüğümden beri hayranlıkla izleyip "ulan bende alacam bunu" dediğimdir. seneler sonra bu hasrete son verip geçenlerde aldığım ve bir gazla atışlar yapıp kapılarda ve duvarlarda delikler açmama neden olandır. hanımla aramamı papaz etmiş, ama sonra onada alıştırarak papazlıktan "ne güzel şeymiş lan bu" gibi edebi iltifatlar almama neden olandır.

  http://www.tbbdf.gov.tr/

  (bkz: sözlük dart zirvesi)

  edit: imla
 • 6
  abi bu bilgiyi nereye yazacağıma karar vermedim ve 2017 dünya dart şampiyonası gibi bi başlığın yükü altına girmek istemediğimden* buraya yazıyorum.

  dart ada ve civarında çokca oynanan* ve her zaman favorilerin ada ve etrafındaki ülkelerden oluşan bir spor.

  şu sıralar dünya kupası var ve turnuvanın favorilerinden biri olan iskoçya, şok bi maç sonucunda singapur'a elendi. bu mevzuyu yağlandırıp ballandıramıyorum ama böyle bir şey oldu yani, bilin istedim.
 • 7
  şöyle gurur duyulası bir haber var...

  --- alıntı ---

  milli dartçı ümit uygunsözlü, dünyanın en eski ve en prestijli dart organizasyonu olan bdo 2018 dünya şampiyonası’na katılmaya hak kazanan ilk türk oldu.

  büyük britanya dart organizasyonunda (bdo) doğu avrupa sıralamasında zirveye çıkarak bir ilke imza atan milli dartçı ümit uygunsözlü, 1 yıl boyunca avrupa’daki organizasyonlarda mücadele ederek doğu avrupa sıralaması için puan topladı ve bdo 2018 dünya şampiyonası’na kota kazandı.

  ümit uygunsözlü, londra’nın lakeside kasabasında 6-14 ocak 2018 tarihlerinde düzenlenecek ve 42 sporcunun mücadele edeceği lakeside dünya şampiyonası’ndaki ilk maçına 7 ocak tarihinde çıkacak.

  --- alıntı ---

  https://goo.gl/jLRnep

  uygunsözlü'nün ilk turdaki rakibi galli chris harris.

  turnuvada ilk tur maçları best of 5 sets oynanacak ve 3 set alan son 32'de kendine yer bulacak.

  (bkz: 7 ocak 2018 ümit uygunsözlü chris harris maçı) kazananı, turnuvanın 12 numaralı seri başı galli dean reynolds ile karşı karşıya gelecek.

  son 32 turu maçları best of 7 sets oynanacak. turlar ilerledikçe; best of 9 sets, best of 11 sets şeklinde artacak set sayıları ve final mücadelesinde best of 13 sets üzerinden turnuva şampiyonu belli olacak.

  not: geçtiğimiz senelerde erman yaşar'ın keyifli anlatımları ile eurosport, turnuvayı canlı yayınlıyordu. umarım önümüzdeki sene programlarına da lakeside'ı dahil etmişlerdir...

  edit: haberi paylaştığı için sevgili dostum, 501 (dart kategorisi) rakibim, totemlerin efendisi, 6. nesil çaylak sert vurdu taca gitti'ye teşekkürler.
 • 8
  (bkz: #2316498)
  (bkz: 7 ocak 2018 ümit uygunsözlü chris harris maçı) saat kaçta başlayacak bilemiyorum fakat,
  lakeside 2018 youtube canlı yayını için... https://youtu.be/Ei2elwxIOq8

  edit: bakınız.
  sıralama gösterildi, önünde 1 maç var.

  edit2: salona, sırtında atatürk'ün imzası bulunan üniforması ve ceza'nın suspus şarkısı ile girdi ümit.

  ilk sete çok iyi bir başlangıç yaptı sporcumuz, 2-0 öne geçmesine rağmen konsantrasyonunu stabil tutamadı. eli düşmeye başladı ve sıkkınlığı yüzüne de yansıdı. 2-3 seti kaybetti.

  ikinci sete de yine çok iyi başladı. maçtaki ilk 180 de kendisinden geldi. seti de 3-0 kazandı.

  üçüncü sette de ümit'in üstünlüğü vardı. chris harris neredeyse set boyunca triple bulmakta aşırı zorlandı. ümit seti 3-2 kazanmayı başararak durumu 2-1'e getirdi.

  ümit bir set daha kazansa ana tabloya ismini yazdıracaktı fakat 4. sette öyle bir oyun kaçırdı ki yanlış hatırlamıyorsam attığı 9 dartta da double'ı bulamadı ve geldi denen maç ümit'in elinden kaymaya başladı. morali de iyice bozuldu ve önce 4. seti kaybetti sonra da 5. sette neredeyse hiç varlık gösteremeyerek maçı 2-3 kaybetti ve turnuvaya veda etti.

  ümit'in bu maçtaki 3 dart ortalaması 76.19 iken rakibi harris'in 75.22'ydi. oyun bitiren double atışlarında harris daha isabetli oynayınca maçı da kazanmayı başardı.

  yine de kendisine teşekkürler. bu seviyelere gelmek, lakeside gibi büyük turnuvalarda boy gösterebilmek çok büyük başarı. umarım süreklilik sağlar. kendisine başarılar dilerim.
 • 10
  cok ama cok zevkli ancak bir o kadar da zor bir oyun bu. yaklasik 1 senedir evde oynuyorum. agustos ayi itibariyle de kore ziyaretimden edindigim granboard isimli bir elektronik dart tahtasi sayesinde soft darta gecis yaptim.

  oncelikle klasik bristleboard/steeltip kombinasyonunun atis keyfinin daha yuksek oldugunu belirtmem gerek ancak; ozellikle evde oynamayi planliyorsaniz soft tip muhtemelen daha akilci bir secenek olacaktir. sebepleri hemen hemen asagidaki gibi.

  - elden kacirdiginiz bir ok yuzunden duvari hacamat etme ihtimaliniz oldukca dusuyor
  - offline boardlar dahi bir suru yerlesik oyunla geliyor, dolayisiyla bilgisayara karsi oynayabiliyorsunuz.
  - bendeki granboard gibi online versiyonlarinda, ustteki yerlesik oyunlara ek olarak tablet/telefonla baglanti kurarak internet uzerinden farkli insanlarla da oynayabiliyorsunuz.
  - steel tip ile sikca yasanan flight ve shaftlari parcalama riski soft tip icin daha dusuk.

  elbette dezavantajlari da mevcut. ornegin:

  - atis keyfi klasik steel tip seviyesinde degil.
  - daha gurultulu
  - tam bir standarti olmadigi icin dogru uc secimi yapmaniz gerekiyor aksi takdirde bolca bounce out aliyorsunuz.
  - bristle boardlara gore daha pahali.

  bunlarin disinda genel anlamda baslama asamasi icin her butceye uygun cozum mevcut. 300 liralik bir bristle set/ brass ok kombinasyonuyla da oynayabilirsiniz, 2500 liralik bir soft dart board ve 700-800 liralik tungsten oklarla da. velhasil hevesiniz ve ayirabilecek butceniz varsa gidin basitinden de olsa bir set edinin, pisman etmeyecektir.
 • 11
  2019-2020 dünya şampiyonası finalinde michael van gerwen ile peter wright karşı karşıya gelecek. dün oynanan yarı final maçlarında peter wright hırçın adam gerwyn price karşısında her ne kadar finish out'larda sıkıntı yaşasa da dominant bir oyun sergiledi. van gerwen için bir şey yazmaya da gerek yok zaten, adam dönemin açık ara en iyisi. güzel bir final olacak. başlama saati 22:15, yayın fox sports.