• 1
  1 haziran 1968 doğumlu fransız futbol adamı. geçmiş kariyeri şöyle:

  liverpool ingiltere liverpool 10/11 (1 mar 2011) 11/12 (12 nis 2012) futbol a takım direktörü - -

  liverpool ingiltere liverpool 10/11 (1 kas 2010) 10/11 (1 mar 2011) takım menajeri - -

  tottenham hotspur ingiltere tottenham 05/06 (1 tem 2005) 08/09 (26 eki 2008) futbol a takım direktörü - -

  saint-étienne fransa saint-étienne 03/04 (20 tem 2001) 04/05 (30 haz 2004) futbol a takım direktörü - -

  arsenal ingiltere arsenal 95/96 (1 tem 1995) 02/03 (30 haz 2003) oyuncu ajanı - -

  ve ali koç tarafından fenerbahçe futbol takımı sportif direktörü olarak istendiği konuşuluyor.
 • 5
  https://twitter.com/.../1003757116686028800

  edit: sosyal medyaya giremeyen arkadaşlar için alıntı şeklinde de yazalım. mus isimli kullanıcı hasta bir gs ve arsenal taraftarı. ingiltere premier lig'i yakından takip edip orada yaşayan bir taraftar.

  --- alıntı ---

  andy carroll'a 35 milyon odeten comolli mi? :)) efsane liverpool transferi.. tottenham'da juande ramos ile rezil olup kovulan comolli mi?

  --- alıntı ---

  severim boyle seyleri. gelsin. hoca'ya sormadan transferleri yapip koyar. sonra hoca ile arasi bozulur
 • 6
  çok değil aralık ayında sabiha gökçen havalimanında ''türkiye'de tüm futbolseverler sabırsız hemen başarı bekliyorlar, her şey başarı odaklı'' açıklaması yaparak ülkesine geri dönecek kişi.

  fener'e bol bol transfer kazığı atması temennilerimizle.

  türkiye'de öyle sportif direktörlük, profosyenellik iş yapmaz kardeşim. türkiye'de başarı için abddürahim abi gibi amatör ve bir o kadar da kulube canı gönülden bağlı sen ben gibi tribünde kaçan penaltıdan sonra ayılıp bayılacak adamlar iş yapar.

  at fava bekle.
 • 17
  ali koç için başlığında yeni yıldırım demirören demiştim. atın fava bekleyin.
  bu gazla feneri borç batağının en dibine batıracaklardır. inşallah amin.

  şimdi yeni nesil terraneo almışlar. yemişim comollisini. hiç birini toplasan bir abdülrahim albayrak etmeyeceklerdir. jardel'in karısının istediği koltuklar olsun diye, kapıdan sığmayan koltukları camdan içeri sokturan abdülrahim albayraktır. her yabancı futbolcunun tabi yerlilerinde dostudur. kalpten kulübümüze bağladır. ufak tefek işler deyip geçmeyin, futbolcuların yaşamları kolaylaşıyor ve buna karşılık olarak kulübe daha fazla bağlılık hissediyorlar.

  comolli aldırır şimdi üj bej kaliteli (yersen) isim. arada da komisyondan sakal alır ve yolunu bulur.
 • 21
  bu ülkenin iç dinamikleri, siyaseti, sosyokültürel yapısı farklı. ülke insanının futbola bakış açısı da bambaşka. istisnalar dışında özellikle son yıllarda avrupai kafa yapısı bizim hiyerarşimizde pek tutmuyor. örneklerini de gördük; advocaat, aragones, del bosque, mancini, tigana vs. tutanlar da yapı itibarıyla bizim kültürümüzle kendilerini bağdaştırabilmeyi az buçuk da olsa başarabilmiş profiller; gerets, lucescu vs.

  hava fazla sıcak olduğu için güneşe ateş eden babayiğitlerin diyarı burası, çılgın olacaksın bu coğrafyada.

  comolli'li fenerbahçe'yi tokatlamak da pek tatlı olacak.
 • 22
  doğrudan var olan bir sistemi uygulamaya çalışacaksa yüksek olasılıkla başarısız olması kaçınılmaz olan sportif direktör.

  bunun da sebepleri malumunuz, öncelikle tahammülsüz bir taraftar profili var, kısa vadede başarı isteyen, planlı projeli davranmaya alerjik bir profil, bu nedenle nice cengaverlere sabır gösterilmedi, başarısiz denilerek gönderildi. ülke pardon ülke futbolu tam bir aile şirketi kıvamında yönetiliyor, bende bu ben merkezli karar alma biçiminden aşırı sıkılmış durumdayım, kurumsallaşalım, yemek paramızı sodexo ile alalım, ssk’lar asgariden ödenmesin istiyorum, yeni yıl zammını patronun “ulan hadi yine iyisiniz kaptınız zammı, zamına koyduklarım” surat ifadesi ile vermesini istemiyorum bu işin bir sistematiğe oturtulmasını istiyorum, kısacası bir gelecek projeksiyonu ortaya koyan ve kararlılıkla hedefine ulaşmaya çalışan bir anlayıştan bahsediyorum, ama inanın edin beni dinleyen hiç yok, ben bu geçiş sürecinin lisans düzeyinde eğitimini aldım değerli arkadaşlar, ne sancılı ne menem süreçtir o bilirim, şirketi yöneten aile büyüğü (baba ya da büyük amca olur genelde)herşey kendisine sorulsun ister, mesai 5te biter 7de çıkarken müsade istemeni bekler, mütemadiyen övülmek ister, çayı bırak kesme şekeri kendisi seçmek ister, yemek parasına asla zam yapmayı sevmez, hukuk düşmanıdır vergi vermekten nefret eder vs., işte ülkeyi pardon futbolu yöneten anlayış da böyle bir anlayışa yakın denilebilir, bu sistemi yok sayıp yerine yeni, bizim ülke için başka bir sistemi koyamazsın, hazımsızlık yapar, sindirilemez.

  işte bu noktada hibrit bir sisteme ihtiyaç var, nedir bu hibrit sistem, harman çay diye adlandırıyorum ben onu, çünkü zordur çayı harmanlamak, lezzetli olmaz demlenince, her çayın sevdiği bir demleme biçimi, süresi vardır, harmana kattıkların çok sesli bir koroyu oluşturan nadide parçalardır ama her an kakafoniye de dönüşebilir, süreci iyi yönetmek gerekir (bkz: çaylara fısıldayan adam) işte futbolu da harman çay sistemi ile yönetmek gerek, geleneksel ve modern sistemin bir harmanı, sistem içindeki herkesin sınırlarının çizilmeye başlandığı bir sistem. bunun bir ütopya olduğunu düşünmüyorum, sadece süreci iyi atlatabilmek önemli ama comolli ve fenerbahçe bunu başarabilecek mi? zaman gösterecek.
 • 23
  yanlış bilmiyorsam kendisi sportif direktördür ve transfer yapacaktır. geçen yaz cenk ergün'ün yaptığı gibi.

  fenerbahçe'nin bir sportif direktöre, daha doğrusu parayı harcayacak bir akıla ihtiyacı olduğu açıktı. janssen'in kiralanması için 5 milyon euro verilmesi, giuliano kiralanacakken trabzon'la yaşanan kriz sonrası pat diye bonservisinin alınması bir kontrol mekanizmasının olmadığına delalettir.

  comolli de bunun için var. yabancı sınırı eskisi gibi 6-7 olmadığı için ülkeye adaptasyon olmada herhangi bir problemi olmaz. daha doğrusu şöyle söyleyelim; ülkeye adaptasyon olmak zorunda değildir. mevcut bütçeyle, teknik direktörün oynatacağı futbola yönelik oyuncuları transfer ederek doğru kimyayı oluşturması yeterli olacaktır. "adaptasyon" sorunu daha çok, teknik direktör için geçerli olur.

  comolli için soru işaretim ise şu: daha önce çalıştığı takımlar; arsenal, liverpool, tottenham ve st etienne. bu takımlardan sadece st etienne, fenerbahçe'nin seviyesine yakın. yani bu bütçelerle istediği esnekliği yakalayabilecek mi? asıl soru budur bence. ama teknik direktörün kim olacağı, daha sonra onun mevcut takımdaki oyuncular için ne düşüneceği gibi pek çok sorunu olacaktır fenerbahçe'nin bu yaz.

  o yüzden bu transfer dönemi galatasaray için zaten mühimdi. artık daha da mühim bence. eğer zarları doğru atarsak ciddi fark açabiliriz rakiplerimizle.
 • 25
  futbol direktörü olarak gelip yeni bir yapılanmayla, her şeyi doğru yaptığını farz ediyorum. ilk kötü sonucunda serengeti'de ahmet çakar, erman toroğlu gibi aslanlar tarafından parçalanmaya başlayacak. sonra diğerleri deşmeye başlayacak:

  şöyle bir flashforward hissediyorum:

  ------------
  -kim abi bu comilitto mu cokomollo mo? nereden bulmuşlar abi bunu?
  -6 yıldır neden çalışmıyor bu adam? biri bana açıklasın.
  -beyler iddia ediyorum: camiayı bilen bir isme bu imkanlar verilse şu an liderdi fenerbahçe
  -ismail kartal neden hiç düşünülmedi? ne eksiği vardı?
  ----------

  çok uzatmadan futbol kültürü bu kadar tutucu ve kapalı olan bir ortamda tümüyle yabancı odaklı bir sistemin-her şeyi doğru dahi işlese- bu ülkede başarılı olması çok zor.

  eğer gerçekten zeki bir adamsa comolli olacakları sezip, bunları da bir güzel söğüşleyip, geldiği yere geri dönecektir.