• 829
  beşiktaş medyasının yarattığı ve evertonda sönen balon. 2 senedir net planlı-projeli parlatılıyordu. medya euro-2016 olayları sonrası ardanın halk tarafından artık sevilmediğini anladı ve futbolda yeni ikon bulma arayışına girdi. bu da 2016-17 sezonunda beşiktaşla şampiyon olmuş olympiakoslara, lyonlara goller atmış cenk oldu. beyaz show-u aramalar, acunun bunu o ses türkiye yılbaşı bölümüne çıkarması ve daha neler. bir de tosun paşa lakabı, turşu bidonu götürmesi hikayeleri iyice lokalleştirildi ve halka sizden biri gibi sunulmaya çalışıldı. ama topçuda kabiliyyet olmadıkça acun ne kadar pr yaparsa yapsın ne fayda. sam allardyce döneminde çok az gol atıyordu bu ve türk medyasıyla, tosun fanları tüm suçu dinazor allardyca yıkıyorlardı. allardyce gitdi, 2018-19 sezonunda modern genç teknik direktörlerden marco silva geldi ve tosunu yedek oturtarak richarlisonu oynatmaya başladı. şimdi ise tinercilere göre silva önyargılı ve türk düşmanı, amma ne hikmetse ingiltere seviyyesine ayak uyduramayan mete kalkavanın uyduruk penaltılarıyla karyer yapan abartılmış cenk'te suç yok.
 • 832
  burak yılmaz'dan en az 2 gömlek daha iyi bir forvet. daha komple oyuncu bir kere.

  her oyuncu her lige ve sisteme uyum sağlayacak diye bir şey yok zaten. ibra barça'dan 1 sezonda şutlandı. bu onu çöp mü yapar? sürüyle örnek var böyle. sırf rakipte oynadı diye sallamak çok lüzumsuz.

  nba'den de örnek verelim. klay thompson warrios'un en etkili oyuncularından birisi. elbette çok yetenekli ve birinci sınıf bir şutör. ama bunu sağlayan en büyük etkenlerden birisi sahada mıknatıs etkisi yaratan durant, curry gibi diğer oyuncuların varlığı ve warrios'ın ortalama 30 asist ile topu paylaşarak oynadığı oyun. öyle ki thompson neredeyse dribbling yapmadan 50-60 sayıyı bulabiliyor bazı maçlarda. three and defense ekolünden. alın bir başka takıma koyun, aynı verimi mümkün değil alamazsınız.

  mesela cenk'in oynadığı beşiktaş, talisca-cenk-babel-q7 ile bu everton'u ister tek maç ister çift maçlı sistemde olsun herhangi bir turnuvada elerdi bence.

  kısacası çok fazla değişken var işin içinde. bu cenk'i kötü bir forvet yapmaz. karakteriyle ilgili ise bir bilgim yok, türk oyuncuların çoğunda bu özelliği pas geçiyorum zaten.
 • 833
  şahsen benim de abartıldığını düşündüğüm forvet oyuncusu. hatta burada da yazmıştım beşiktaş'ta oynarken. 'rakip oyuncusu diye gömmenin lüzumu yok' tarzı eleştiri de yemişliğim vardır *

  bir ara öyle bir lanse edildi ki sanırsın harry kane. kötü oyuncu asla demiyorum ama o paraları kesinlikle etmeyecek oyuncu. bana göre world class bir forvet de değil. form tutmakla yetenek çok karıştırılır, eleman form tutmuştu. formdaysan psikolojini düzgün tutup çalışmaya da devam ederek o formunu sürdürebilirsin; eğer takım ve lig de sana uygunsa. cenk bir müddet bunu sürdürdü ancak ingiltere ona biraz fazla geldi ki aslında bunu öngören çok da kişi vardı.

  ortalama bir oyuncu bence. dediğim gibi kötü değil ancak galatasaray'da oynasa keşke diyebileceğim bir adam olmadı hiçbir zaman. olsa da hayır demem, böyle bir adam işte. 5 üzerinden 3,5 o da formda olduğu zaman *