• 1
  gazozuna kupalardan birisi daha. kupa sayıları böyle şişkin çıkıyor işte.

  1960 yılında, 27 mayıs darbesinin ardından haziran ayının sonunda sadece istanbul takımlarının katılacağı bir turnuva düzenlenir. eleme usulü yapılan maçların ardından finalde galatasaray ve fenerbahçe karşılaşır.

  iki takım arasında ihtilalden sonra oynanan bu ilk maçta, 46. dakikada lefter’in attığı golle 1-0 mağlup oluruz.

  ve suyun karşı yakası muhtemelen dünyanın en büyük kupasına sahip olur, ama tabiki ağırlık olarak en büyük. evet, cemal gürsel kupası’nın ağırlığı 200 kilo ve boyu 2 metredir.

  yine bu kupaya dair çok ilginç bir bilgi daha;

  o maçı radyodan anlatan halit kıvanç, 17.30’daki maçın radyodan yanlışlıkla 16.30 diye duyurunca, radyoyu arayıp “saat yanlış söylendi, düzeltebilir miyiz?” dediğini, askerî yetkilinin de kendisine “devletin radyosu söylediğini katiyyen geri almaz. maç 17.30’da olabilir, ama yayın 16.30’da başlayacak." cevabını vermesi üzerine, canlı yayında tam bir saat havadan sudan konuşmak zorunda kaldığını anlatır.
 • 2
  fenerbahçe balı diye adlandırılan hadisenin 50 yıl önce de olduğunu ispat eden maç. zira "uzun müddet baskılı oynayan galatasaray" final maçını 1-0 kaybetmiştir.

  http://1.bp.blogspot.com/...3%25A7%25C4%25B1.jpg

  bahsi geçen kupa ise aslında bir cemal gürsel büstüdür. işin daha komiği eski kaynaklarda turnuvanın "vatanperver talebe cemiyeti" isimli dernek tarafından organize edildiğinden bahsedilmesidir. mussolini'nin güney amerikalı transferlerle kupa kaldırıp show yaptığı 1934 dünya kupasının, hitler'in admira vacker ile yaptığı propagandaların 1960 türkiye versiyonudur.