• 5
  --- alıntı ---

  ispanya futbol federasyonu’nun kendilerine özgü, fifa tarafından defalarca uyarılmalarına rağmen değiştirilmeyen bir acayip kuralı, bu sezon bir takımı göz göre küme düşmeye itiyor. eğer bu sezon transferde yaşanan garipliklerden sonra leganes düşer, celta vigo da ligde kalırsa, bu durum futbol tarihine bence kara bir leke olarak geçecektir. aslında kâğıt üzerinde her şey normal görünüyor: eğer bir oyuncu sezon içinde 5 aydan uzun süreli bir sakatlık yaşarsa ve bu konu bir sağlık raporuyla federasyona ispat edilirse, o futbolcunun kulübü ekstra bir transfer yapma hakkı elde ediyor. ancak kâğıt üzerinde normal görünen bu kuralın olası yan etkileri ispanya futbol federasyonu tarafından hesap edilemeyince, belki de görmezden gelinince, mütevazı leganes kulübü, olağanüstü bir haksızlığa maruz kaldı maalesef.

  barcelona, leganes ile temas bile kurmadi

  muhakkak biliyorsunuzdur, barcelona bu sezon içinde iki önemli futbolcusunu sakatlığa kurban verdi. luis suarez pandemi fırsatı sayesinde iyileşip geri döndü ancak ousmane dembele’nin sezon kapattıran sakatlığı, barcelona’yı transfer arayışına itti. katalan kulübü de şubat ayı içinde sakatlık evrakını ispanya futbol federasyonu’na ibraz ederek bir ekstra transfer hakkı kazandı. ancak o sırada kış transfer sezonu kapanmıştı. yani barcelona’nın (doğal olarak ispanya içinden) yapacağı o transferin yerini, oyuncuyu satacak olan kulübün doldurması mümkün değildi. barcelona, leganes’in danimarkalı santrforu braithwaite’in serbest kalma bedeli olan 18 milyon euro’yu bankaya yatırarak, kulübüyle hiçbir temas kurmadan oyuncuyu renklerine kattı. ocak ayında diğer santrforu en-nesyri’yi sevilla’ya satan leganes şüphesiz ki bu sezonki planlarını braithwaite üzerine kurmuştu. nitekim braithwaite’in ayrıldığı gün olan 20 şubat’ta kümede kalma hattına sadece 2 puan mesafede olan leganes, bugün 17’nci celta vigo’nun 9 puan gerisinde. ve kalan 6 maçta bu farkı kapatmak zorunda.

  celta'da kaleci sakatlandi, sol açik nolito'yu transfer ettiler

  bu olağanüstü haksızlığa bir kademe daha haksızlık ekleyen konu da, celta vigo’nun aynı statü saçmalığından faydalanarak nolito’yu kadrosuna katması oldu. bu sezon sadece 2 maçta forma giyen yedek kaleci sergio alvarez’in sakatlanması üzerine, onun yerine sevilla’dan sol açık nolito’yu kadrosuna katan celta vigo da şaha kalktı. nolito takıma katıldıktan sonraki 3 maçta 7 puan toplayan celta, bir anda küme düşme hattından sıyrıldı ve şu an olağanüstü avantajlı konumda.

  2 detay eklense...

  esasında her şey usule uygun görünüyor, ama bence bir ‘legal şike’ söz konusu burada. ispanya futbol federasyonu, zamanında bu özel transfer maddesine şu iki detayı eklemiş olsa, ligin ayarlarını böyle haksızca bozmayacaktı:

  1- sakatlanan oyuncu bir kaleciyse, yeri ancak bir kaleciyle doldurulabilir.

  2- doğal transfer sezonu dışında yapılan bu özel anlaşmalarda, futbolcunun serbest kalma rakamı devreye sokulamaz. futbolcu ancak iki kulüp arasındaki mutabakatla yer değiştirebilir.

  `uğur meleke
  `
  --- alıntı ---
 • 8
  ben yerlerinde olsam başta cas olmak üzere avrupa adalet divanı veya insan hakları mahkemesi her ne ise giderim (hatta daha o tarihte gitmiş olmalıydılar) . yapılan haksızlık ab üyesi bir ülke federasyonunun eşit rekabet şartlarını ihlalidir. faaliyet spor da olsa ticari faaliyetini sürdüren bir işletme var orada. bir klübe transfer izni açıp, diğer klübe bu izi vermeyerek elde ettiği parayı da kullandırtmıyorsun. konulan kural hiçbir rasyonel gerekçeye dayanmadığından eşitlik ilkesine temelden aykırı. herhangi bir yargı organı, bu kuralı mevcut haliyle uygulanmasını ortadan kaldıracaktır.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!