• 1
  1969 doğumlu arjantinli eski kaleci. 1998 dünya kupasında arjantin'in kalesinde bu adam vardı. efendim bu arkadaşın birçok ilginç özelliği vardır ama en inanılmazı 2000 yılında kıyamet kopacak diye futbolu bırakmasıdır. evet, tam olarak bu yüzden futbolu bırakmıştır bu vejetaryen kaleci. roa, daha sonra futbola geri dönse de eskisi kadar etkili olamamış, bir süre sonra da sahalara veda etmiştir.
 • 7
  --- alıntı ---

  cuper’in valencia’ya gitmesi, mallorca için yeterince büyük bir şoktu ancak carlos roa’nın ansızın futbolu bıraktığını açıklamasıyla herkes şoka girdi. carlos roa, o dönemde manchester united ve arsenal’den teklifler alan, belki de dönemin en iyi 3 kalecisinden biriydi ancak inançları nedeniyle artık futbol oynamasına gerek olmadığını düşünüyordu. koyu bir protestan mezhebi olan ve günümüzde de komplo teoricilerinin sıklıkla andığı ‘evanjelist’ mezhebinin bir parçası olarak kabul edilen ‘seventh-day adventist’ inancına ilgi duyan roa, seventh-day adventist inancına göre en önemli ibadet gününün cumartesi olduğuna inanıyor ve bu yüzden cumartesi günleri maça çıkmak istemiyordu. yine bu inanca göre, 2000 yılında dünya’nın sonu geleceği için (aslında çok daha karmaşık ama böyle kısa keseyim en iyisi), roa’nın aklında evinde sessizce kıyamet’i beklemekten başka bir şey yoktu. meksika’da seventh-day’in hayır organizasyonlarına katıldı ve bir süre sonra inzivaya çekilerek 1 ocak 2000 gününün ilk anlarını beklemeye başladı.

  roa’nın beklediği son, o tarihte değildi belli ki. mallorca’ya döndü 2000 yılının sonlarına doğru. ancak kariyerindeki tepe noktası çoktan geri kalmıştı. neden bilmiyorum ama vatandaşı ve cidden çok kötü bir kaleci olan german burgos’un arkasında yedek bekledi bir yılı aşkın. mallorca kulübü, roa’ya olan saygısından ötürü oyuncunun cumartesi maçlara çıkmama ısrarına dahi ses çıkarmadı. 2002’de biten sözleşmesinin sonuna dek de mallorca yedek kulübesini ısıttı ve kontratın bitiminde kulüpten gönderildi. premier league’in en gözde kalecisi olabileceği bir anda, mallorca’dan kovulmuş bir yedek kaleciydi artık. kendisine bulabildiği kulüp ise, segunda (ikinci lig) ekiplerinden albacete’ydi. albecete’deki ilk sezonunda iyi oynadı ve takım şampiyon olarak la liga’ya çıktı ancak trajedi bitmemişti. la liga’daki sezonun başlarında carlos roa’ya kanser tehşisi kondu ve oyuncunun ameliyat olmasına karar verildi. ameliyatın ardından bir yıl daha tedavi gören roa, bir daha la liga’da forma giyemedi. iyileştikten sonra amatör takımlarda form tutmaya çalıştıysa da, yaşı 36 olmuştu

  --- alıntı ---

  ilginç bir hikayeye sahip olan eski kaleci.