• 1
  4 yıl süren, istanbul'da , ankara'da ve ingiltere'de değişik arşivlerde, kütüphanelerde haftalarca süren ve aralarında bilim adamlarının da bulunduğu uzman bir ekibin çalıştığı projeyle, türkiye'de ilk kez, kapsamlı bir galatasaray tarihi yazıldı, ilk kez yayınlacak fotoğraflar günışığına çıkarıldı.

  çalışma sırasında kurucumuz ali sami yen dahil, bugüne kadar bilinmeyen birçok özel arşivlere ulaşıldı. galatasaray müzesi baştan sona tarandı, osmanlıca metinler çevrilerek birçok yeni bilgiye erişildi. nesnel ve bilimsel bir bakış açısıyla kitabın yazımı ve tasarımı tamamlanarak basıldı.

  656 sayfadan oluşan ve bugüne kadar yayınlanmamış bir çok fotoğraf ve belgeyi içeren, metinleri mehmet şenol ve kısa bir süre önce kaybettiğimiz mehmet ali gökaçtı tarafından hazırlanan, önsözü değerli üyemiz kemal onar tarafından yazılan büyük galatasaray tarihi kitabı, ana ekseni futbol olmak üzere sportif, idari, mali etkinlikleri de içerecek şekilde kaleme alındı.

  kulübümüzün kuruluş yılından ilham alınan bir anlayışla 1905 adet basılan ve özgün bir yayın kalitesini yansıtan bu kitap 1 'den 1905 'e kadar numaralandırıldı.

  29.5x37.5 cm ebadında, coffee table book tarzında hazırlanan özel baskılı kitap, piyasada satışa sunulmayacak. ilk 3 numaralı kitaplar kulübe ait olup, diğer numaralı baskılar 400 ytl bağış karşılığında takdim ediliecektir.

  özel baskından temin etmek için şimdiden rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

  sınırlı baskı adedi nedeniye rezervasyonlarda başvuru sırası esas alınıyor.

  kitap rezervasyonu için aşağıda belirtilen telefon numarasından başvuruda bulunabilrsiniz.

  başarılı bir geleceğin, köklü bir geçmişe sahip olmak kadar onu özümseyerek bilmekle mümkün olacağının bilincindeki tüm galatasaraylılara.

  17 aralık 2008'den itibaren rezervasyon
  212 2732850/167 dahili
  ilgili kişi : tülay akay

  kaynak : galatasaray dergisi aralık sayısı
  yazar notu : copy paste değil , el emeği.
 • 2
  (alinti: selamlar,

  epey uzun zamandır galatasaray tarihi adını verdiğimiz bir çalışma ile uğraşıyorduk, rahmetli mehmet ali gökaçtı ile birlikte.

  aslına bakarsanız, yıllar önce bitmişti ama kitabın kulübe bir gelir fırsatı olabilmesi için kulüp tarafından sahiplenilmesini bekledik. çünkü içeriği güçlü, görseli geniş tutulmuş, çok kaliteli basılmış, büyük boy bir galatasaray tarihi kitabının okumayı, yazmayı, bakmayı seven, tarihini merak eden, yakın geçmişi anımsamaktan zevk duyan her galatasaraylı tarafından satın alınabileceğini ve evinin kütüphanesine koyabileceğini düşünüyorduk.

  nihayet kulüp çalışmanın kulübümüze hem prestij hem de maddi olarak kazandıracağı potansiyeli gördü ve bu çalışmanın güncelleştirildikten sonra 1905 adet numaralandırılarak basılmasına karar verdi.

  bugün itibariyle de kitaplar matbaadan gelmiş kulübe. bildiğim kadarıyla, ön rezervasyon uygulamasıyla 1905 adet kitabın yarısına yakını şimdiden satın alınmış durumda... kalan yarısının da bugün yapılan duyuru ile kısa zamanda tükeneceğine inanıyorum.

  sevgili mehmet ali, kitabın basıldığını ne yazık ki göremedi. büyük emeği vardır. bölümlerin yazılmasının yanısıra, graf�ta aylar süren tasarım çalışmaları sırasında da, hiç bir gün pes etmeden tasarımcı arakadaşlarımızın yanlarından ayrılmadı. çok titizlendik, binlerce belge ve resim içerisinden en anlamlı ve güzel olanlarını kitaba koymaya çalıştık.

  elbetteki eksikler vardır. kulübün tarihini, bir "güzelleme" yapmadan, tarihsel bir bakış açısı içerisinde yıllar içerisinde ele almak, türkiye tarihi ile koşut ilerleyen bir kulüp tarihini, geniş görsel malzeme ile yoğurarak verebilmek kolay iş değildi. eksik, hata, ne varsa, hepsi elbette yazarları olarak elbette bizlerindir. ama 103 yıllık tarihi incelerken, yazarken bir kez daha galatasaraylı olmakla gurur duyduğumuzu da yazmadan geçemeyeceğim.

  kulüpte, bu projenin ete kemiğe bürünmesi için büyük çaba gösteren herkese de buradan bir kez daha teşekkür etmemiz gerek. bu kriz zamanında, hem de üzerinde çok emek olan bir esere sahip olarak kulübe destek olmanın güzel bir yoluna vesile olduğumuz için şahsen vicdanımız çok rahat.

  eminim, sevgili mehmet ali de aynı şekilde düşünüyordur...

  selamlar,

  mehmet şenol

  not: kitabı satın almak isteyenler, bana da mesaj atabilir. kulüpten garantili rezervasyonunu yaptırırım. imzası da hediye

  http://www.Galatasaray.org/kulup/haber/2687.php)

  haydi hayirli olsun, in$allah buluruzda hemencecik aliriz.