• 1
  1977'de kurulan ligde 14 takım bulunmaktadır. birçok güney amerika ligi gibi bu ligde de apertura-clasura sistemi uygulanmakta ve bu sebeple bir yılda iki şampiyon çıkmaktadır.
  2020 yılı itibariyle ligde club bolivar 28 şampiyonlukla en başarılı kulüptür. bu kulübü club jorge wilstermann 15 şampiyonlukla ve onun da ardından 13 şampiyonlukla club the strongest izlemektedir.
  son şampiyon ise club jorge wistermann'dır.
  ülke, coğrafi konumu nedeniyle çok sıcak iklime sahip olduğundan şehirleri de daha serin olan yüksek rakımlı yerlerde kurulmuştur. bu durum özellikle uluslararası müsabakalarda bolivya milli takımı veya kulüp takımları için oldukça önemli bir avantajdır.
  1 nisan 2009 bolivya arjantin maçı
  kulüp takımları olarak copa libertadores ve copa sudamericana da pek başarılı değillerdir.
  iç sahalarında neredeyse her takıma kök söktürür ama deplasman maçlarında da fark yeme gibi durumları vardır.
  bu özellik lig için de geçerlidir. her takım genel olarak evinde oldukça başarılı ama deplasmanda da tam tersi özelliktedir. mesela şampiyonluğa giden takım bu hafta evinde 3 farklı kazanmışsa haftaya vasat bir takımdan deplasmanda 3 fark yiyebilir. bu bolivya ligi için oldukça sıradan bir durumdur.
  ayrıca ülkenin en büyük rekabeti club bolivar-club the strongest arasındadır. diğer önemli rekabet ise nacional potosi - real potosi* arasındadır.
  not: berbat zeminde, bol gollü ve güreşten hallice futbol izlemek isteyen gececiler için bu ligin maçları tavsiye edilir.
 • 2
  son zamanlarda feci şekilde tutuldum gidiyorum peşine. acayip bir lig, halı sahadan hallice ancak müthiş çekişmeli. 1977'de kurulan bu ligin kralı bolivar gibi duruyor, 29 şampiyonluk yaşamışlar. ismi harika 2 takım var ligde. the strongest ve always ready. özellikle always ready'nin ismi çok iyi, askerde söylediğimiz komando andının sonundaki "hazır...daima hazır!" kısmı geliyor her seferinde aklıma. bu sezon şampiyonluk iddiaları var, 3 gün önce çok önemli bir mağlubiyet aldılar yoksa şu anda lider konumdalardı. hala toparlayabilirler belli olmaz, liderin 3 puan gerisinde şimdilik.

  bir de real patosi diye bir takım var ki bu arkadaşlar tam fecaat. logosuyla, formasıyla tam bir çin aşısı vurulduktan sonra real madrid. maçlara genelde en az 3-4 gol yiyelim gayesi ile çıkan bu takım en son oynadığı maçta büyük bir talihsizlik yaşadı ve maç 0-0 bitti. yine de sevdiğimiz takımlardan bir tanesi.
  https://tmssl.akamaized.net/...66.png?lm=1471777382

  ligle ilgili enteresan bir durum, adamlar her gün maç yapıyor. baya 9-10 halı saha kapatmış ve bunu profesyonel bir düzene dökmüş gibiler. the strongest 14 aralık'ta kendi evinde oriento petrolero ile oynamış 7-0 kazanmış, ertesi gün deplasmanda atletico palmaflor ile oynayıp 2-1 kaybetmiş. 7-0lık maçta gol atan oyuncu ertesi gün gene gol atmış mesela, adam maçta gol atıyor, eve gidip uyuyor, ertesi gün deplasmana gidiyor tekrar gol atıyor.

  the strongest ve always ready takımlarının formasını bir yerden bulursam almayı düşünüyorum ama bolivya'da bile var mıdır emin değilim. feci tutulduğum bu ligin kış sezonu 1-2 hafta içersinde bitecek sanırım, sonra bir de yaz sezonu başlıyor. dünya üzerinde 0-0 biten her maçın intikamı bu ligde alınıyor, futbolseverler rahat rahat uyusun.