• 1
  sene 2003. uefa kupası zaferinden kazanılan puanlar hala ülke puanında ekli duruyor, türk futbolunu dolaylı da olsa galatasaray sürüklüyor; dumanı üstünde tütüyor derler ya, öyle bir şey işte. bugün gerets'e ne kadar uzak bir zamanda isek o zaman da uefa kupası'na o kadar uzaktayız. bir önceki sezon galatasaray ligi çeşitli şaibe söylentilerinin ardında 2. bitirmiş, başta fatih terim olmak üzere yine umutlarla başlamıştık lige. sene başı hazırlık kamplarında çeşitli yenilgiler alsak da, "hazırlık maçı lan bu, ne olacak?" diye kendimizi teselli ediyorduk. derken yeni sezon geldi çattı. takım da seneye fena başlamamıştı hani. diyarbakırspor ve cska sofya galibiyetleriyle lige başlıyorduk. takıma eylül ayının başında 2 romen bratu ve petre, 1 de macar daniel tözser katılıyordu. ne güzel genç oyuncular vardı takımda, yıldız oyuncularımız da vardı... ne olduysa 5. haftadaki konyaspor maçından sonra oldu. bu maçta aldığımız mağlubiyetten sonra, kişisel olarak hafta içi juventus maçının olduğu gün babam önemli bir rahatsızlık geçirmişti, juventus maçını kaybetmiş, fenerbahçe derbisinde de ite kaka berabere kalmıştık. 11. haftaya kadar iyi kötü getirsek de, takım o hale gelmişti ki beşiktaş deplasmanından alınan beraberliğe neredeyse kadeh tokuşturmadığımız kalıyordu. sene başının flaş transferi frank de boer yabancı değildi de, gözümüz ısırıyordu ama bir türlü çıkaramıyorduk. fatih terim'in üzerindeki baskılar o kadar artıyordu ki, 15. haftada alınan istanbulspor mağlubiyetinden sonra fatih hoca; biraz da kurtlar vadisinden devşirme olan bir sözü söylüyordu: rüzgar ne kadar sert eserse essin, kayadan alacağı sadece tozdur. takımın yavaş yavaş boş tribünlere oynamaya başladığı bu günlerde taraftar devreye öyle bir tezahüratla giriyordu k,; başarı olmadan da taraftarlık olabileceğini dosta düşmana gösteriyordu:

  bir günde kral olmadık
  bir günde tahttan inmeyiz
  imparator fatih terim
  ölene kadar seninleyiz

  allah gecinden versin, ölene kadar olmasa bile galatasaray taraftarı sözünde durmuş, fatih terim takımdan ayrılana kadar -arada çıkan kimi çatlak seslere rağmen- hocasını üzmemiş, takıma önderlik ettiği son çaykur rizespor maçında onu alkışlarla uğurlamış; bugün bile, kendisi ile saçma sapan sebeplerle dalga geçmeye çalışanlara rağmen fatih terim'e saygısını hiç eksik etmemiştir. galatasaray da onca emeklerle çıktığı o tahttan, 8 senelik düşüşe rağmen inmemiştir ki, bugün "beşiktaş şampiyon olursa seneye ligi izlemem" diyenler olduğu halde "galatasaray şampiyon olursa ligin tadı tuzu kalmaz" diyen çıkmamıştır. galatasaray hala bu ligin her sene şampiyon adayıdır.

  bildiğim bir şey var: frank rijkaard asla fatih terim olamayacak. fatih terim türk futbolu'nun imparatorudur, türk futbolu'na çağ atlatacak devrimi yapmasına ramak kalmış, lakin çeşitli sebeplerden bunu başaramamıştır. yine de türk futbolu için gerekli olan o cesur adımları ilk atan kişi o'dur. fakat frank rijkaard da bu ülkeye gelmiş en önemli teknik adamlardandır. üstelik; başkasının değil, senin takımının tahtta kalması için mücadele veriyor. hadi tamam, son iki dizeyi söyleme, ama sen takımını sene başında kral değil büyük iskender yapacağını söylediğin bir adamın önderliğinde bir şampiyonluk ha gitti ha gidiyor diye bu kadar yaygara yapma. bekle, bir günde kral olmadık değil mi? bir günde yeni bir kraliyetin adımlarını atmanın o kadar kolay olmadığını en başta senin bilmen gerekir. sen, yaşın kaç olursa olsun avrupada şubat görmeden seneler geçirdin. o zamanlar sesini çıkarmadın, şimdi şampiyonluk gitmek üzereyken neden bu kadar gam yaptın? krallık istiyorsun, osman gazi'nin beyliğin düzeni için verdiği mücadeleyi de mi bilmiyorsun?

  halefler asla seleflerin yerini tutmaz, selefinden kaliteli bile olsa. zeki ile metin ikilisinin yerine bugün cem yılmaz ile beyazıt öztürk'ü koysak aynı tadı vermez. hollywood'un en komik oyuncusuna acıbademli seyfettin'i oynat, filmin orta yerinde "bu ne len?" der çıkarsın. herkesin yeri ayrıdır, o yüzden imparator deme rijkaard'a, imparator fatih terimdir. ama uefa kupası hatrına fatih terim'e gösterdiğin tahammülün onda birini göstereceğin kadar bir başarısı yok mudur rijkaard'ın? tamam, ölene kadar arkasında olma rijkaard'ın, bari sözleşmesi bitene kadar sabret de, ondan sonra bakalım neyin nasıl olduğuna, hemen istifasını isteyip yerine alternatif üretme. sözleşmesi bitene kadar da sabretme rijkaard'a, şu adamın geldiği ilk günkü sevincinin hatrına, sana yeniden avrupa hayalleri kurdurmasının hatrına, allah lillah aşkına 2 gün sabret de şu son zamanlarda takımın kötü gidişine adamakıllı üzülelim. kimsenin istifasını isteyenlere cevap verme gereği duymadan, inanıp güvendiğin insanları karalayanlara karşı kendince mücadele etmeden, sadece çok sevdiğimiz takımımız şampiyonluk yarışında yara aldığı için...

  aklıma geldi de, bu yazı biliyorum ki rijkaard'ın yerine gerets'in gelmesi başlığı kadar dikkat çekmeyecek. okuyana da okumayana da selam ederim.
 • 3
  bir günde kral olmadık
  bir günde tahttan inmeyiz
  imparator fatih terim
  ölene kadar seninleyiz

  fatih terim'in eseri olan galatasaray futbol takımı nasıl ki geçen seneki çöküşten alnının akıyla ayağa kalkmış, şikec yapanlara, galatasaray armasını küçümseyerek alay edenlere gerekli cevabı sahada vermişse, bugün de yarın da en güzel cevabı yine sahada verecektir.

  #şampiyonlukşarkısıdüşmesindillerden ulan!
 • 12
  imparator fatih terim, ölene kadar seninleyiz!

  türk futbolunun en büyük efsanesinin, galatasaray'ımızın teknik direktörü fatih terim'in doğum gününde bir kez daha nefesimiz yettiğince haykırdığımız slogan.

  gittiğinde sinirden, döndüğünde mutluluktan ağladığımı bilirim. allah başımızdan eksik etmesin, bu sefer ayrılık olmasın inşallah...
 • 13
  mottom haline gelmiş olan slogandır. fatih hoca ile ayrıldığımızda ne o ne de biz kazandık, tarih bize en doğru verileri veriyor. kimlere ne umutlar bağladık ve sonu ne hale geldi, bu çok açık bir şey. hoca için 2019-20 sezonunda korkunç formsuz olduğunu, egosunun takıma zarar verdiğini, takımı fizik olarak yeteri kadar çalıştırmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. ancak o da insan ve hatalar yapacaktır. kredi konusuna gelince, değil galatasaray bu ülkenin spor dalında kredisi en yüksek olan ismi de kendisidir. türk markasını, galatasaray markasını oluşturan da kendisidir. 2. senesi dolmadı 4. döneminin. bize kazandırdığı 2 lig, 1 süper kupa ve 1 adet de türkiye kupası var. galatasaray'ın hedefi avrupa, orada tatmin olmadığımız için bu sesler çıkıyor en çok ancak bize o başarıları yaşatabilecek tek kişi de kendisi. ne izlemek istediğimizi olanca egosuna rağmen ondan iyi bilen de yok. her sezon kupa kazanacaz diye bir şey de yok açıkçası. hep kazandığımız fatih hoca ile kaybetme lüksümüz de olmalı bana kalırsa. gitse yerine gelecek ismin 1 sene galatasaray başında göremeyiz de rahatlıkla diyebiliyorum, elbise değiştirir gibi hoca değişiyor bu ülkede. o sebeple hocayı yapıcı eleştirip destek olalım. olası ayrılıkta kimin kazanacağını öngörmek çok da zor olmasa gerek.

  bütün bu yazdıklarımı da sadece hoca istifa ederse yerim, karşısına geçerim. hoca da eğerki başarısız olursa o başarısızlığı ile yaşayıp tekrardan ayağa kalkacak, bırakıp gitmeyecek. kaldığı sürece sonuna kadar destek veriyorum kendisine.
 • 15
  haluk levent’in “yollarda bulurum seni” adlı şarkısının ezgisiyle 2003-2004 sezonunda fatih terim için söylenmeye başlanmış tezahürat.

  (bkz: #352891)

  son kısmının sonsuza kadar olarak değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. oradaki kelimenin düşüncesi -özellikle corona sürecinden sonra- bile korkutuyor çünkü.

  2019 yazından 2020 ocak ayına kadarki kötü* süreçte, sosyal medyada ve sözlükte dahi hiç haketmediği hakaretler edildi fatih terim’e. futboldan anlamadığını* iddia edenler, çağın gerisinde kaldığını paragraflarca yazanlar, bomboş üsluplarla küfredenler... kaybedilen her puan sonrası başlığı sayfalarca doluyor, binlerce tweet atılıyordu birbirine benzeyen. ve o günlerde o ağır cümleleri yazanların bir çoğu, kadıköy’ün fethi’nden sonra bile sessiz kalıp okuyucu kalkmakla yetindiler. o kötü günlerde hocaysa ocak ayını işaret ediyor değişim olacağından bahsediyordu. söylediklerini de harfiyen yapmaya başlamıştı, ligler ertelenene kadarki süreçte.*

  tüm içtenliğimle söylüyorum, 6 kasım 2019 real madrid galatasaray maçından sonra hoca’dan başka kim olursa olsun kontratının fesih edilmesi gerektiğini düşünürdüm. çünkü bir takımın, zaten kötü giden bir sürecin içinde böyle bir skor alması; karar vericilerin ve sorumluların takımı çok da hayatlarının ön sıralarına koymadığı sonucunu verebilir... son saniyede yenen golün ardından inanılmaz bir hayal kırıklığıyla eve yürümeye başladığımda çok üzgündüm. o gün bile ne kadar üzgün olursam olayım, bir kere bile hocayla yolların ayrılması fikrini; aklımın herhangi bir tarafı diğer tarafına fısıldamadı bile. üzgündüm; hem galatasaray’ım hem de hocanın benden 1 milyon kat daha üzgün olduğunu bildiğim, hissettiğim için.

  kendisiyle ezeli rakipten 6 gol yemeye, şampiyonlar liginde 1 gol atmaya ve yaşanılabilecek her sonuca “seninleyim hocam“ diyenlerin şarkısı bu. bilinir ki, hoca için galatasaray söz konusuysa gerisi teferruattır. sarı kırmızıyı bizden daha çok düşünen, onunla yatıp onunla kalkan, tecrübesi ve bilgisiyle en güzel anları yaşayacak ve yaşatacak biri oradadır.

  kişisel gelecek planlarım dışındaki en büyük hayallerimden biridir fatih terim ile yüz yüze bir şeyler paylaşmak. umarım gerçek olacak güzel bir günde.

  karşınıza çıkan en büyük zorluklara, çok zorlu şartlarda bile olsa onunla krallar gibi mücadele etmenin nasıl bir şey olduğunu gösterdiğiniz, olmadık işler başardığınız, hedefe; azim, çalışma ve inanç olmadan yalnızca bir günde ulaşılamayacağını öğrettiğiniz, yelin kayadan ancak toz alabileceği gerçeğini söylediğiniz için biz o tahttan inmeyiz, hakkını veririz hocam. size minnettarım imparator fatih terim, sonsuza kadar seninleyiz.

  https://youtu.be/3UWslxr-OB0
  not: bildiğim kadarıyla şarkının bu versiyonu hastalık bu futbol kanalının beyefendiler masası videosuna aittir.
 • 20
  dünyanın en yalan bestesiymiş bizim taraftar için onu anladık bu sezon.

  ua'sından menfaati için iyi günde en büyük hocacı olan liselisine, önünde önünü ilikleyen kahve ağızlı yorumcusundan aslında iyi günde fake smile yapan elitistine herkes çözündü.

  en az kızdığım, üzüldüğüm buradaki düz taraftar. her sene olalım istiyor. normal hocaya 1, terim'e iki sezon verdi şansı. bahane falan dinlemiyor.

  belki de öyle olmak lazım kafa rahatlığı için. ama bunca güzel anının mimarına vefasızlık gibi geliyor.

  son derece rasyonel abilerimiz, büyük büyük "burası galatasaray burada kimsenin başarısızlık hakkı yok, biat yok herkes aklını başına alsın" yazıyor ya. özne olan galatasarayımız aynı mı bilmiyorum ama onlara saygı duyuyorum.

  ama şahsen hocaya beni üzmesi hakkını da veriyorum. bu sefer de böyle olsun napalım. bir günde kral olmadık ya.
 • 23
  z kuşağına hiçbir anlam ifade etmeyen vefa duygusunu bir zamanlar iliklerine kadar yaşayan taraftarlar tarafından söylenilen bestedir. aynısını başarılar gelir geçer bestesi için de söyleyebiliriz, hatta bunu eleştiren daha fazla sosyal medyada.

  bu olayda suç bu gençlerde değildir tabiki, dünya bu şekile evriliyor malesef ki biz kendimizi buna adapte edemiyoruz, sonuçta bu nesli yetiştiren de önceki kuşaklar.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!