• 29
  galatasaray yönetimi tarafından revize edilmesi gerekmektedir. standart lig maçı en alt kategoride 500 tl, cl maçlarında 700 tl. benim pek umurumda değil cl gelirini aldıktan sonrası, tur için ilerlemek, çünkü gerçekçi hedefimiz lig olmalı. bu noktada da derbi maçı biletleri ne olacak onu merak ediyorum.

  derbi maçları açık şekilde ligin kaderini belirleyecek, klişe ama bu doğru. mevcut bilet fiyatı politikasında da derbide oyuncu ıslıklar, o parayı verip tribüne giden insan. çünkü kendilerinde o haddi buluyorlar; takım değil, orada olmak önemli onlar için. takımı ittirmek, 90 dakika boyunca takımın bileşeni olmak laf-ı güzaf. müşteri-entertainment ilişkisi var ortada.

  bu tribüne emek vermiş nice insan var, ben naçizane gidebildiğim ve bu tribün güruhuna maruz kaldığım için dolup taştım, o insanlar ne hissediyorlardır düşünemiyorum. tribünde yüksek sesle marş söylediğim için uyaran, x oyuncu hata yapsa da yuhalasam diyen vs. saçma sapan durumlarla karşılaşıyorsunuz.

  yönetim burada bir tercih yapmalı. assetlerini elden kaçıracak seviyede terbiyesizlik yapan "yuhçu" tayfaya mı bilet satacak, yoksa tribünde oyuncular kadar terleyecek ve yorulacak insanlar mı takımları için itici güç unsuru olacaklar. kimse icardi, torreira ve hatta muslera ıslıklanırsa şaşırmasın. ve evet kimisi güruh, kimisi galatasaraylı. bunu söyleme haddini kendimde buluyorum artık, naçizane yaptıklarımdan değil, bazılarının yaptıklarından ötürü.
 • 30
  lise öğrencisiyken 1 hafta 10 gün harçlıklarımızdan artırdıklarımızla yeni açık biletini rahatlıkla alabilirdik. öyle zengin filan da değildik orta sınıf bi' aile idi bizimkisi. o dönemler yeni açık'a gelenlere baktığımda gelir seviyesi orta ve orta alt kesim ile öğrencilerden oluşuyordu. şimdinin 200 tl'si civarıdır max yeni açık. hatta eski açık daha da ucuzdu.

  şimdi ister istemez taraftar müşteriye dönüştürüldü. müşterinin de istediğini beklediğini vermezsen sahneye domates atar, futbol maçına gidince de kendi oyuncusunu yuhalar maç devam ederken.
 • 31
  futbol endüstrilestikçe tüm maliyetler arttıkça girdi maliyetini de arttırmak gerekti, bilet fiyatları da bunun ilk adımı oldu. yüksek bilet fiyatı orta üst sınıftan insanların bilet alabileceği bir ortamı getirdi. bu insanlar için futbol bir kaçamak alanı oldu günlük yaşamın sıkıcılığından. para verdikleri için başarısızlığa, tatlarını kaçıracak hiçbir sonuca tahammülleri yok. bu açıdan bakmak gerektiğini düşünüyorum.
 • 33
  arkadaşlar yanlış anlamasın ama futbolcu ıslıklama durumunun bilet fiyatlarıyla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum.
  yeni stadadımıza geçtiğimizden beri belirli aralıklarla bazı oyuncularımız ıslıklanıyor.
  bilet fiyatları uygun olduğunda da bu durum oluyordu.
  bunun çok para veriyorum istediğimi yaparımla bir ilgisi yok.
  ıslıklayan gerizekalıların motivasyonu çok başka. öyle de sayıları çok değil, toplasan 5 bini geçmez.
  geçen sezon hangi maçtı hatırlamıyorum bir türkiye kupası maçında yine oyuncularımız ıslıklandı.
  keza 2021-2022 sezonunda biletler çok ucuzken de bir sürü ıslık vardı.
  velhasıl gurbetçiler geldi, bilet aldı, ıslıkladı gibi bir durum yok.
 • 34
  sadece futbol değil, ülkemizdeki tüm etkinliklerin biletleri her şeyde olduğu gibi ederinin çok üzerindedir. deep purple'ın solisti meşhur glenn hughes'u izlemek istediğinizde 1400 tl, bir yıldız tilbe izlemek istediğinizde minimum 850 tl, sadece istanbul için müze kart almak istediğinizde 2250 tl veriyorsunuz mesela. o yüzden sıkıntıyı sadece maç biletleri özeline indirgememek lazım diye düşünüyorum.
App Store'dan indirin Google Play'den alın