• 1
  esasen, takım yaş ortalamasının sinsi şekilde artarak bilhassa bir futbol takımının dinamizm gerektiren mevkilerinde uyuşukluğa neden olan futbol sendromudur.

  beşiktaşın iki yıllık şampiyonluk serisi sonrası adriano, babel, q7, medel, atiba, negredo, caner, gökhan gönül gibi isimlerin otuzlu yaşlarını beraber kutlamaları ve kadronun kritik isimlerinin her transfer döneminde değişimi ile takım uyumunun yönetimsel beceriksizlikler sonucu bozulmasını ihtiva eder.

  bizim de iki yıllık şampiyonluğun sarhoşluğu ardından mariano, belhanda, sofian, babel, falcao, nagatomo gibi iskeleti 30+ oyunculardan oluşturup takımı vitesi takviyeye almış traktör hızına düşürüp, orta saha ve kanat elamanlarımızı sürekli değiştirerek uyumu bozmuş, yönetimsel transfer hataları ile aylar geçirmiş en sonunda da elimizde yüksek maaşlı, koşmaya mecali olmayan, yaşlı bir kadroyla kalmış bulunmaktayız.

  erken teşhisi kaçırdık ama hastalıklı kitleyi kesip atarak yeni bir hayata bir an evvel başlamamız gerekiyor.
 • 2
  2019-2020 sezonu transfer döneminde bir kaç defa yazdım ve kaideyi taciz eden istisna kardeşim ile defalarca konuştuk. para eden bütün fubolcuları satacaktık.
  belhanda, feghouli, diagne... zaten fernando da gitmişti. bu 4'lüden 20 üstü bonservis rahat kazanırdık.
  mariano, yuto, selçuk ve her ne kadar takıma faydalı olsa da donk ile yolları ayırcaktık.
  romain perraud sol bek, bonservis 2 m euro
  jean-ricner bellegarde orta saha bonservis 2 m euro
  cheick doucoure orta saha bonservis 3 m euro
  silas wamangituka santrafor bonservis 8 me euro
  jean-victor makengo orta saha, bonservis 5 m euro..
  ben fransa'yı takip ettiğim için oralardan yazdım.
  bir veya iki adım geri atacak ama en az 5 yılı kurtatacaktık. hocaya saygı duyuyorum, risk alarak şampiyonlar liginde başarı istedi ama düştüğümüz grup da buna müsait değildi.
  mevcut takım yine şampiyon olabilir ama değişimi yapmak zorundayız. hem maaş yükü, hem de takımın durumunu bizi buna mecbur kılıyor.
  hoca bu değişimi yaparsa biz taraftar olarak sabrederiz. ama değişim yapılırken oyuncu seçimleri çok çok iyi yapılmalı.

  (bkz: 2019-2020 sezonu)