• 1
  neden verildiğini anlamadığım, sadece büyük bir başarı sağlayan, yada zafer kazanan futbol takımlarına verilmesi gereken en değerlimiz. beşiktaş’a veriliş nedeni zannettiğiniz gibi kahramanlık öyküsü ya da savaşa asker gönderme falan da değil. bayrağın armaya takılması bile bir başarısızlık hikayesi aslında. nedenini şöyle açıklayayım;

  16 mayıs 1952 yılında dönemin başbakanı adnan menderes, yunanistan’ı ziyaret eder. bu ziyarette her iki ülkenin dostluklarının pekiştirilmesi için aralarında, milli takımlar düzeyinde bir futbol maçı yapılması kararı alınır. çünkü, her iki ülke, nato’ya girme aşamasındadır ve özellikle amerika, her iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini istemektedir. bunun üzerine, konu, türkiye futbol federasyonuna bildirildiğinde, federasyon ekonomik sıkıntıları düşünerek, yunanistan’a, milli takım değil de, yolculuk ve maç masraflarını da kendisi karşılayacak bir kulüp takımı göndermeyi düşünür. bu kulüp ise beşiktaş’tır. kadrosuna galatasaray’dan 1, fenerbahçe’den 1 oyuncu alarak yunanistan’ın yolunu tutarlar. ve maç 1-0 yunanistan’ın galibiyeti ile sona erer. görev başarısız olur. sadece katıldığı için en kutsalımızı armalarında taşımaya hak kazanırlar. bayrak bizde kutsaldır. ve bu kutsalı taşıması gereken en son takım beşiktaş.
 • 3
  türk bayrağı değildir. hilal ve yıldız figürüdür.

  türk bayrağının nasıl olacağı, anayasanın 3. maddesinde "şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayrak" ifadesiyle belirtilmiştir. yani bir düzen ve oran gerektirir. her hilal ve yıldız birleşimi türk bayrağı değildir.

  ayrıca bu figür, söz konusu jimnastik kulübünün tarihi boyunca övünebileceği yok denecek kadar az olan olgulardan bir tanesidir.

  çok görmemek lazım.