• 2002 dunya kupasi kadrosu: http://gss.gs/voW.jpg

  bildigim kadariyla bu katildiklari en son turnuva. 2000 avrupa sampiyonasina ev sahibi olarak katilip son grup macinda bize 2-0 kaybederek kendi evlerinde evlerine yollamistik adamlari. 2002'ye katilsalar da ondan sonra elemelerden cika basarisi gosteremediler. gruplarindan 2. olarak ciksalar da brezilya'ya son 16'da kaybedip elenmislerdi.

  daniel van buyten ve emile mpanza benim taniyabildigim futbolcular.

  edit: link
 • isterlerse başarısız olsunlar , ama dünya kupasına katılan takımlar arasında en çok saygı hakeden ülkeden biridir bence. müthiş bir altyapı, kendi yıldızlarını çıkarma ve pazarlama ve bunu uzun süreli planlar dahilinde yapmaları (bkz: #1333393) takdire şayandır. bu ülke bundan iki yıl önce türkiyeyi iki maçta da yenememişti. hızlı bir gelişim gösterdiler ve kalıcı olmayı hakediyorlar.

  galatasaray ya da a millli takımın olmadığı her turnuvada en güçsüzleri ya da en çok hakedeni tutmuşumdur. bu dünya kupasında gönlümden geçen takımdır.

  ve dünya kupası için çok iyi bir kadrosu vardır. ispanya gibi altın jenerasyonlarını yaşıyorlar.

  kadrosu:

  http://www.transfermarkt.com.tr/...mannschaft_3382.html
 • zete.com'dan alıntıdır!-------------------------------------------------

  dünya kupası elemelerinin ilgi çeken takımı: belçika

  belçika milli takımı dünya kupası elemelerinde grup maçlarındaki performansıyla dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başardı. özellikle premier leauge’teki genç oyuncularıyla dikkat çeken belçika milli takımının, bu yaz final oynaması sürpriz olur mu?

  elif akbiyik

  belçika futbolcularının isimlerinin ve dolayısıyla milli takımının dünya futbolunda sık anılır oluşunun altında yatan etmenler neler olabilir?

  chelsea’nin premier leauge’in zirvesine çıkmasında büyük katkı payı olan eden hazard, saç stilinin dışında oyun tarzıyla da göze çarpan manchester unitedlı marouane fellaini, atletico madrid kalesinde yıldızlaşarak barselona’yı peşinden koşturan thibaut courtois, dünya futbolunun önemli isimlerinden didier drogbayla 19 yaşındayken karşılaştırılmaya başlanan romelu lukaku, aston villa’nın 23 yaşındaki forveti christian benteke gibi isimler sahaya çıkmadan karşı takım oyuncularında baskı kurmaya yeterken ellerinde vincent kompany, moussa dembélé, kevin de bruyne, kevin mirallas ve nacer chadli gibi yetenekli başka oyuncular de mevcut. belçika milli takımını kısaca genç yeteneklerden oluşan derin bir kadro olarak tanımlayabiliriz !
  her inişin bir çıkışı vardır !

  işler iyice rayindan çiktiğinda çok da ümitsiz olmamak lazım. kimsenin ummadığı bir motivasyonla en yukarıya çıkma fırsatını yaratabilirsiniz! 2000’li yılların başında belçika futbolu avrupa’da bir turnuvayı domine edebilecek bir ekip olma algısından oldukça uzaktı. silkelenip kendilerine gelmelerini sağlayan maçın türkiye’ye karşı oynadıkları bir grup maçı oluşundan ülkemiz adına pay çıkarılabiliriz. (euro 2000’de belçika 2-0 lık türkiye mağlubiyeti sonrası grubundan çıkamamıştı.) ülke futbolu için büyük etki yaratan bu başarısızlık futbol adamlarını çıkış yolu aramaya itti. fransa ve hollanda’ya kaptırılan oyuncuların etkisi hem lige hem de milli takıma yansıyordu. genç yeteneklerin yetişmesini sağlayacak büyük bir yapılanma ve gelişmekte olan futbol oyun yapısına uygun, modern teknolojiyle desteklenen bir sistem oluşturmak lafta kolay uygulamada zor bir işti. belçika, özellikle standard liege ve anderlecht futbol akademileri üzerinden bu yolda ilerleyerek şu an altın jenerasyon olarak adlandırılan ve dünyada ilgiyle takip edilen bir oyuncu grubuna sahip oldu.

  futbol direktörü michel sablon’un bu yükselişte katkısı çok büyük. belçika’nın nüfusunun sadece 11 milyon olmasına rağmen ülkeye çok kültürlü bir göç dalgası var ve sablon bu durumu iyi değerlendirdiklerini ifade ediyor. (belçika 1980’li yılların başında federal yönetime geçerek yerel parlamento ve yönetimin yetkilerini arttırdı. günümüzde kuzeyde flaman, güneyde valon ve ortada brüksel başkent bölgesi olmak üzere 3 ayrı bölge mevcut. bir de tamamı valon bölgesi içinde bulunsa da, resmi dili almanca olan ve bazı işlerinde özerkliğe sahip, almanya’ya komşu küçük bir topluluk var. flemence konuşan flamanlar ve fransızca konuşan valonlar arasında siyasi ayrılığın doğurduğu toplumsal kopukluk başta gündelik hayat olmak üzere birçok alanda kendini belli ediyor. ülke futbolunun da bu kopukluktan olumsuz yönde etkilendiği sonucunu hollanda ve fransa’da futbol oynamayı seçen oyuncular örneğinden çıkarabiliriz.)

  afrikalı göçmen ailelerin belçika’da doğan çocuklarından oluşan futbolcu hazinesi de milli takım için önemli bir etken. özellikle göçmenlerin adaptasyonunda ve milli bilincin kurulmasında futbol bir araç olarak kullanılıyor. güncel milli takım kadrosundan kongo asıllı ailelerden gelen benteke ve kompany’nin yanı sıra aile kökeni fas’a dayanan fellaini bu durumu kanıtlayan en büyük örnekler. sablon adeta bir milletin kazanmaya dair psikolojisini değiştirmeye çalıştı. sürekli kazanmaya konsantre bir futbol kültürü oluşturma girişimi ve 4-3-3 lük sisteme geçiş… ‘’dünyanın en iyisi olmadığımızı biliyoruz ama oraya gelmek için çok çalışıyoruz.’’ sözü ne yapmak istediklerini anlamaya yetiyor.
  futbolun bilimselleşmesi

  modern futbol artık ritm, zamanlama, pozisyon alma becerisi, istisnai teknik ve mental yetenekler üzerinden oynanıyor. eski standart liege yeni charlton athletic teknik direktörü jose riga, cnn world sport’la yaptığı söyleşide belçika milli takımı için şöyle söylüyor: “belçika’nın iyi bir takıma sahip olduğunu biliyorduk ama şaşırtıcı olan takımın her geçen maçta büyük bir olgunluk göstermesiydi. kalite zaten mevcut ama bir takım yaratmak zorundasınız ve uluslar arası futbol söz konusu olunca bunun için çok da fazla vaktiniz olmuyor. bu noktada futbolcuların uzun süre genç takımlarda beraber oynamış ve birbirlerini çok iyi tanıyor olmaları önemli bir yardımcı etken oluyor.’’

  riga geleceğin oyununun yeteneklerini geliştirmek için ‘iyi adamlar’ ın varlığının önemini vurguluyor. herhangi bir hikayede rol modellerin olması gerektiğini, belçika için de eden hazard!! ve vincent kompany!!‘nin bu noktada önemli olduklarının altını çiziyor. ayrıca belçikalı futbolcuların mütevazi olmalarının yanı sıra genç yaşta büyük kulüplere transfer olarak tecrübe kazanma yolunda çok değerli fırsatlar edinebildiklerini ifade ediyor.

  mart ayına kadar milan futbol akademilerinde jose riga’yla çalışan michel bruyninckx, 13 yıl önce belçika futbol federasyonu’nun elit akademiler organize etme kararı aldığı bir dönemde genç takımlardan sorumluydu. futbolcuların oyun esnasında beyinlerini kullanma yollarını maksimize etmeye çalışan egzersizlere yenilikçi antrenmanlarında yer veriyordu. bruyninckx, riga’yla çalışmalarını paylaştıkları http://www.cogitraining.com adlı sitelerinde, ülkedeki üniversitelerin katılımıyla ve diğer ülkelerdeki stratejilerin çalışılması sonucunda ‘yeni vizyonu’ içeren bir plan oluşturulduğunu ve adım adım bu planın kulüp programlarına entegre edildiğini söylüyor. bir başka önemli nokta; eğitim bakanlığına öğrencilerin haftalık antrenman saatinin kabul ettirilmesi olmuş. böylece genç yeteneklerin haftalık 20 saatlik bir antrenman programı eğitim hayatı riske edilmeden garanti altına alınmış.

  ‘beyinleriyle gören’ bir takım

  bilişsel metotlardan oluşan egzersizlerle ‘normal’ oyuncuların da hızlı karar verme, görme ve hareket etme yetilerini geliştirebildiklerini ‘‘gözlerimizle değil beynimizle görürüz.’’ sloganıyla savunuyor. bruyninckx gelecekte futbolun hızlı futbolculardan değil kolektif bir hızda hareket etmeyi düşünebilen futbolculardan oluşacağını söylüyor.

  bu iki çalıştırıcının anlattıkları belçika’nın dünya futbolunda yükselmek adına çok ciddi yatırımlar ve çalışmalar yaptığını kanıtlar nitelikte. bir de saha bazında değerlendirecek olursak anderlecht’in ülke çapında ve avrupa’da kazandığı turnuvalar bunun somut örneği. birçok genç belçikalının ingiliz futbol takımlarında öne çıkmaları, milli takımın dünya kupası eleme grubunu yenilgisiz iki beraberlikle lider tamamlamaları işlerin iyi gittiğini gösteriyor. ‘kırmızı şeytanlar’ın brezilya’da final görmeleri böyle genç bir takım için büyük bir beklenti olsa da geleceğin futbolunu tasarlayan anlayışta devam edebildikleri sürece önümüzdeki turnuvalarda finalleri zorlayan bir ekip olmaları şaşırtıcı olmaz.

  zete.com'dan alıntıdır!-----------------

  (bkz: galatasaray futbol takımı)
  (bkz: vizyon)
 • fifa dünya sıralamasında 4 yıl önce 62. sırada olan belçika, bugün 2. sıraya yükselmiş.

  https://twitter.com/...s/606717141430104064
  https://pbs.twimg.com/media/CGsL4qsUgAEYcw8.jpg

  türkiye de şu anda 57. sırada yanılmıyorsam. milli maçların da yaklaştığını düşünürsek fatih terim'in önümüzdeki günlerde belçika'nın bu yükselişini örnek gösterip "onlar iyi bir yapılanma ile bunu başardı, biz de başarabiliriz" demesini bekliyorum. nasıl olsa umut dağıtmak bedava :(
 • kelimelerin yetersiz olduğu mükemmel ötesi takım. adamlar yatırımlarını yaptılar, şimdi meyvesini topluyorlar. bu takımda oynayan futbolcuların çoğu avrupada şuan için mevkilerinin en iyisi neredeyse.

  bugün (bkz: jason denayer)'in uyumunu performasını gördükten sonra yazma gereği duydum. takıma uyum filan hikaye oynayacak adam çıkar her zaman oynar. oyuncuysan oyuncusundur.

  o yüzden boşuna türk futbolundan bir şey beklemeyin. rol model alınacaksa bakın en iyi örnek bu takım. bizimkiler instagramdan bol bol like yapsın. ya da zamanında bu tarz şeyler yapmışlar aynen devam etsinler.

  https://www.youtube.com/watch?v=T0xDhbjw8ME oyunculara dikkatli bakarsanız çok tanıdıklar.
 • euro 2016 kadrosu belli olan ekip: http://i.hizliresim.com/VaZPNZ.jpg

  kadro gösteriminde dikkatimi çeken konu kanat oyuncularının da doğru bir şekilde hücumcu olarak gösterilmesi. fm dilinde söylemek gerekirse günümüz futbolunda kanatlar eskisi gibi korner bayrağına doğru topla depar atıp orta açan kanat oyuncusu değil, daha çok ceza sahasına doğru topu kullanan içe kat eden oyuncular olduğundan hücum varyasyonlarında daha etkinler. özellikle belçika'nın oyun stilini düşünüp, kadrodaki kanat oyuncularını görünce sadece 4 tane orta saha gittiklerini belirtmelerinin doğru bir gösterim olduğunu düşünüyorum.

  savunmalar içerisinde 2015-2016 sezonunu bizimle geçiren bir isim de mevcut; (bkz: jason denayer).
 • türk futbolunun örnek alması gereken ekol.

  belçika milli takımı, premier lig belçikalıları karmasıdır.

  belçika mili takımının 23 kişilik kadrosunda, 1 tane belçika liginden(anderlect) futbolcu var. geri kalan 12 tane premier league, 2 tane fransız, 2 tane bundesliga, 2 tane la liga, 1 tane serie a, 2 tane çin ligi, 1 tane iskoç ligi futbolcusu.

  türk ligi o kadar çöp ki, türkiye milli takımı ingiltere, ispanya, almanya, italya, fransa ligi'nde oynayanlardan kurulmalı.

  https://rerererarara.net/entry/1870112
 • premier league'in bambaşka bir seviye olduğunu göstermiştir. buna https://rerererarara.net/entry/2457403 devam niteliğinde birşeyler karalamak istiyorum.

  belçika ligi'nin kalitesi (ki türk ligiyle aralarında dağlar yok), takımlarının avrupa kupaları performansı vasat. belçika'nın bugünkü başarısı premier league oyuncuları sayesinde. bence bu belçika futbol altyapı faktörünün bile önünde.

  çünkü öyle olmasa belçika ligi kalitesi daha yüksek ve izlenebilir, belçika takımları da avrupa kupalarında daha başarılı olabilirdi. aynı altyapının imal ettiği futbolcular bunları başarabilirdi.

  ama onların federasyonu elit isimleri 18 olmadan premier league'e, kusursuz bir pazarlama projesiyle göndererek, bugünkü jenerasyonu yarattı.

  yazımın bundan sonrası türkiye için. tff'yi ele geçirmesine göz yumulan menajerler, premier legue'de şampiyonluğa oynayan devleri geç, ilk 5'i zorlayacak takımlara türk futbolcularını transfer ettirmeleri talimatıyla sadece, bugün buralarda biz olabiliriz. ama belçika örneğine bakınca, 7-8 senelik bir kredi isteyen süreçtir bu.
 • 2018 dünya kupası'nın "ama"sı olmayan tek takımı. gruptan 3/3 yaparak çıktılar. son 16'da japonya'yı, çeyrek finalde ise brezilya'yı "normal süreler sonunda" geçtiler. ne uzatma oynadılar, ne de penaltılarla rakip elediler. göze hoş gelen güzel futbollarıyla keyifli seyirlikler sundular daima.

  artık farklı şampiyonlar çıkarsın uluslararası organizasyonlar. belçika da bu akımı başlatan ülke olsun. ne bileyim, bence güzel olur. :(

  burada dursun; 14 haziran 2018'de bbc'den stephan schemilt farklı değişkenleri hesaba katıp dünya kupası şampiyonunun belçika olacağını öngörmüştü. bir nevi simülasyon oynatmıştı kağıt üstünde. içerik görselli ve uzun olduğundan dolayı direkt linki veriyorum:

  https://www.bbc.com/...erler-dunya-44467492