• 2
  21 gün askerlik pek çok insanın planlarını bozmuştur. keşke bu şekilde olmasaydı. misal ben 3 aylığına yurt dışına laboratuara çalışmaya gideceğim ama malesef bu 21 gün işi yüzünden tarih belirleyemiyorum. şu iş olmasa uçak biletimi haftaya alıp gitmiştim. orada öğrendiklerimizi de buraya taşıyacağız yani bir yere kaçıp gittiğimiz de yok. bu fırsat yok olursa çok üzülürüm gerçekten.

  ne öğretecekler 21 günde, biz ne öğreneceğiz, zaten bakanlık projesinde çalışıyoruz ülkemize elimizden geldiği kadar hizmet etmeye çalışıyoruz. beyin göçü de yapmadık, gidebilir miydik gidebilirdik ama ülkemizde kaldık burada doğduk burada büyüdük hizmetimiz buraya olsun dedik. para da verelim diyoruz devlete hizmet olarak dönsün patates soymamdan iyidir. ama 21 gün nedir anlamadım, anlayamayacağım da muhtemelen..
 • 8
  henüz başvurmadığın ancak yasal süre dolmadan başvurarak umarım içlerinde olacağım gruptur. yalnız şöyle bir sorun var, 3 eylül itibari ile okulumda dönem başlıyor ve ben de bitirme projesi alıyorum bu dönem, bitirme projesi 3 ara 1 savunma jurisinin her ay 1 tanesinin gerçekleştirilmesi şeklinde yapılıyor. yök'e giden talimata göre öğrenciler idari izinli sayılacaklar ama ben juri kaçırdığımdan veya kaçırmasam bile hazırlanamadığımdan muhtemelen bitirme projesinden kalıp 1 dönem daha almak zorunda kalıcam. ne bir yazı getirip celp erteletme, ne bir sıkıntını dile getirebileceğin bir sorumlu yok! dün bir entrym'de* her işi kendimize göre eğip büküp yaptığımızdan şikayet etmiştim, bu durum da tam olarak öyle, 500bin öğrenci, çalışan mecburiyetten (buranın altı çizi) bir garipliğin hüküm sürdüğü bu askerlik loop'una sıkışıp kalmış durumda, ne diyeceğimi bilmiyorum.
 • 20
  bu gidişle 2019 yılı içinde yer almayı umut ettiğim hede. son açıklanan celp dönemi sonrası başvuru sayısı 550 bini görmüş ve 3.celp için silah altına alınacak er sayısı sadece 14 bin olarak açıklanmıştır!

  tecil bozuyoruz, yaşımız ufak değil buna bağlı olarak hayatta belli plan programımız var ve bedelli askerlik belirsizliği nedeniyle hiçbir şey yapamıyoruz. kapasiteniz yetersiz ise neden 21 gün zırvalığını çıkarırsınız? 30 bin yapsaydın 21 gün senin olsaydı ey hükümet!
 • 21
  mezun oldum soluğu askerlik şubesinde aldım. hangi büyüğümle konuşsam önce askerlik dedi, sonra gitmesi çok zor olur dedi. başvurumu falan yaptım kağıtlarım çıktı. 2 gün sonra bir telefon geldi. stajda tanıştığım bir godoman staj yaptığım yere beni sormuş, çevre mühendisi arıyormuş. çevre mühendisliği okuyanlar bilir bizim meslekte özel sektörde iyi bir yerde dolgun ücretle iş bulmanın ne kadar zor olduğunu. gönderdiği kimyasal bi deneyde işe yaradı bi deneyde yaramadı. neden böyle bir sorun olduğunu da onun kimya mühendisi ve tesisin kimyageri değil öğrenci halimle ben bulmuştum. bu olay olmasa ben de aklına gelmezdim zaten çevre mühendisi aradığı zaman. beni aradılar staj yaptığım yerden, adam seni soruyor dediler. abi dedim ben kasımda askere gidiyorum tamam herşeyim daha geri dönüşü olmaz bunun. la bebe hayatının fırsatıydı bu ciddi misin dedi kaldı öyle.

  hayatımın en büyük fırsatını askerlik yüzünden tepmek zorunda kaldım. askerden döndüm iş başvuru yaptım ama adamla görüşemedim yurt dışındaydı. zaten genelde yurt dışındaydı. o adamla denizli osb de nasıl tnaışabildim ben de bilmiyorum. oradaki bi kadının davranışları çok itici geldiğinden tekrar da gitmedim. tam 2 sene işsizlik ve saçma sapan işverenler arasında bomboş geçti gitti. son umut isg sınavına girdim ve 2 yıldır isg uzmanıyım.

  ben askerlik yüzünden hayatımın iş teklifini kabul edemedim, ben askerlik yüzünden 2 sene kaybettim, ben askerlik yüzünden üniversitede okuduğum mesleği değil başka bir mesleği yapıyorum. bir gün bile isyan etmedim. vatan borcuydu ödedik, vatan sağolsun dedim.

  bedelliye de karşı değilim ama bu bedelli arkadaşlar 21 gün niye gitcez, niye planlı programlı değil, düzenimiz bozuluyor vs diye isyan ettiklerinde acayip uyuz oluyorum. azıcık şükretmeyi de öğrenmek gerek.
 • 23
  başvuranlara veya bilgisi olanlara bir şey danışmak istiyorum. yarın başvuru yapacağım. sabah bankaya parayı yatırıp ordan askerlik şubesine gidicem. e-devletten çıktısı alınan döküm ve banka dekontu dışında başvuru için gerekli belge var mıdır yanımıza almamız gereken? (kimlik fotokopisi vs)

  edit: mesajlar için teşekkürler. çok fazla yardım geldi, benim gibi merak edenler için özetlemek gerekirse: e-devletteki dökümden ve ıslak imzalı banka dekontundan 3'er tane gerekli. onun dışında kimliğiniz yeterli. ek bir belgeye gerek yokmuş. bir de aile hekiminden sağlık raporu gerekiyormuş onu da başvurudan sonra yapabiliyorsunuz.