• 730
  2019-2020 sezonundaki futbol takımının kadrosu yeniçeriler barındırmaktadır. niko kovac'ı yiyen neuer ve tayfası onun gidişinden sonraki iki resmi maçta altı gol atıp altı puan alırken hiç gol yemedi. zamanında yeniçerilikten çok çekmiş bir takımın taraftarı olarak başta neuer olmak üzere kadrosundaki bazı oyunculardan tiksindim. amirine gıcık olup bilerek işini iyi yapmayan insanlara saygı duymuyorum.
 • 731
  bana dünyanın nasıl bir yer olduğunu öğreten kulüptür. öncelikle belirteyim 2003 yılından beri astra uydusunda dsf kanalında izlediğim maç özetlerinden sağlam bir borussia dortmund taraftarıyımdır. yani damarımı kesseniz almanya’nın herhangi bir şehrinde kanım sarı siyah akar.

  2013 yılı son iki senenin şampiyonuz. şampiyonlar liginde yarı final maçı öncesi 10 numaramız mario götze, bayern’e imza attı ve psikolojik çöküntüye uğradım. bunu farkeden babam “oğlum üzülme, lewandowski götzeden daha iyi… geçen maç real’e 4 tane salladı” dedi ve ertesi sene adamlar onuda aldılar. bende olduğu gibi hotbird üzerindeki tüm alman kanallarını sildim. doğumundan 16 yaşına kadar almanya'da yaşayan annem, korkumdan podolski galatasaray'a gelene kadar ağzına almanca kelime almadı.
 • 732
  anne tarafımın çok önemli bir kısmı münih te yaklaşık yarım asrı devirdiğinden ötürü şehre hakimiyetim fena sayılmaz. evimiz ise( ben yazları ve tatillerde giderdim) hem bayern ın hem 1860 münih in antreman sahasına çok yakın hatta aralarında sayılabilecek yerdeydi. dolayısı ile her iki takımı da çocukluğumdan beri takip ederim( yalan yok gönlüm 1860 a daha yakın, gs ın eğer almanya deplasmanları sonrası 1860 ın iç sahada maçı varsa direk münihe çeviririm rotayı) gördüğüm bildiğim anladığım bir kaç şey varsa ilki, bayern en güzel duyguların katilidir. bunu hep bilelim.

  biraz parlayan topçunu alır elinden, 30 saniye daha dayansa rakip, sen şampiyon olacak iken şapkadan gol çıkartır şampiyonluk tabağını kaldırır, senin en anlamlı gününde onlarla hazırlık maçı yaptığında tüm as kadro gelir 8 atarlar, 9. gole giderken hakem bitirdi diye beckenabauer çıkar hakemi azarlar. bunlar gibi bir çok daha uyuzluk hikayeleri vardır.

  öte yandan garip ve beklenmeyecek şekilde vefalı ve yardımsever bir kulüp zihniyeti vardır. özellikle eski topçularına karşı. 1 sene bile oynamış olsa o topçularına sahip çıkarlar. osmanlıspor da ve çeşitli anadolu takımlarında oynayan erdal kılıçaslan bayern alt yapısından çıktığı için 2 sezon önce takım bulamayınca, sezon başı antremanlarına bayern a takımı ile çıkmıştı. şansa benimde orada olduğum haftaydı(2017-18 sezon başı) ne kadar da erdal a benziyor bu eleman demiştim. eleman erdal ın kendisi çıktı :))

  sağlam alt yapısında gelecek vaad eden topçularını ekonomisi çok iyi olmayan alt lig takımlarına(genelde baveyera bölgesi için bu dediğim geçerli) bedavadan biraz daha pahalı fiyata kiralar, hem topçusuna deneyim kazandırır hem de bölge hemşericiliği-abiliği yaparlar.

  kulüp çok mütevazidir. kulüp binasına girişler, antremanlar çok ekstra durum yoksa hep açıktır. 13-14 tane saha vardır. 2 tanesi hariç diğer sahalar eğer genç takımların antremanları yoksa halka açıktır. gir patlayana kadar oyna.
  stefan effenberg ile yanyana sahalarda koştum(meşhur 1996 yazı) yahu ötesi var mı ?

  2012-13 sezonu yaz başında tatil için münihte idik. eşim hamile idi ve sezon açılış idmanına onu "bak seni çok turistik bir yere götürecem" diye kandırıp sezon açılışına götürmüştüm :) mathias sammer( eski dortmund kaptanı, o sezon bayern sportif direktörü olmuştu) ile denk gelmemiz ise işin tuhaf ama güzel rastlantısı olmuştu. sezonu ş.ligi dahil 4 kupa ile bitirdiler.yani güzel ayak sürdük

  başladığım cümle ile bitiriyorum. bayern en güzel duyguların katilidir.
 • 733
  futbol takımının %8,33 hissesi adidas, % 8,33'ü audi, % 8,33'ü allianz şirketlerine; kalan % 75 hissesi ise bayern munchen kulübüne aittir. dolayısıyla takımın büyük sahibi kulüp üyeleridir (tıpkı galatasaray başta olmak üzere ülkemizdeki şirketleşmiş büyük kulüp takımlarımız gibi); sırtını premier league ekipleri veya psg gibi arap/rus sermayesine, serie a'nın önde gelen takımları gibi güçlü-zengin oligark ailelere veya bir dönemin real madrid'i gibi devlet gücüne dayamamıştır. bu yüzden saydığım takımlar yerine bu kulübün başarılı olmasına her zaman daha sıcak bakmaktayım.

  aslına bakarsak bundesliga'daki takımların hemen hepsi de böyledir, bir futbol kulübü olmanın ötesinde sivil toplum kuruluşu olarak hareket etmektedir; bu noktada bayern munih'i diğer takımlardan ayıran iki fark vardır: biri tabi ki çok büyük bir avantaj olarak kurulduğu bölgenin almanya'nın en müreffeh bölgesi olması ve dolayısıyla üyeleri ve destekçilerinin maddi durumlarının çok daha iyi olması; ikincisi ise kulübün oldukça planlı ve profesyonel bir akılla yönetilmesi sonucu bu kaynakların oldukça verimli kullanılması. bu ikisinin birleşimi olarak da başarı kaçınılmaz oluyor tabi ki.

  bundesliga'da rekabeti öldürdüğü için çoğu futbolsever bu kulübe olumsuz hisler besliyor farkındayım; ama sağduyulu bir şekilde bakarsak adamlar kulübü çok iyi yönetiyor, kaynaklarını verimli kullanıyor, ve bunu da sırtını herhangi bir sermaye grubuna, oligarka yaslamadan, kara para aklama yollarına girmeden yapıyor; dolayısıyla sonuna kadar hak ettiği bir başarıyı elde ediyor.

  bayern'e kızıp durmak yerine onların almanya'da sahip olduğu imkanların benzerlerine sahipken biz türkiye'de bunu neden başaramadık bunun üzerine düşünsek ve çalışsak bizim için çok daha iyi dersler çıkar diye düşünüyorum.
 • 737
  14 aralık 2019 bayern münih werder bremen maçı özetini yeni izledim ve bir kez daha emin oldum
  ki şampiyonlar liginde hiçbir koşul ve ortamda rakibimiz olmaması gereken bir camia bayern. her takım illaki bir yerde frene basıyor ama bunlarda insaf denen bir olgu yok. salına salına bizi 5'lik 6'lık yapan real veya psg yerine grupta olsalar allah korusun 8-0 unutulurdu.

  ilk cümledeki ilgili maçta da ilk golü bulana kadar kaleci engeline takıldıkları 3-4 net gollük pozisyon var, bunun üstüne de attıkları 6 gol. var.

  düşman götüne.
 • 738
  alman oyuncular için devlet kapısı herhalde. büyüklerin hep bir sözü "devlete kapak at evladım". hayattaki kurtuluş reçetesi olarak bunu görüyorlardı. şuanda da alman oyuncuları böyle.

  alexander nübel. schalke'nin 5 yıldır kadrosunda bulundurduğu kaleci. takımın kaptanı. hatta geçen bir futbolcuya rüştü reçber hareketi yaptı diye 4 maç ceza aldı. takımı yerine koyduğu adam yüzünden maç verdi falan.

  velhasıl bu almanlar çok profesyoneller. no emotion no pain.
 • 740
  futbol nerdlerinin seneye yazacakları yazı şimdiden belli. işler kendileri için eskisi kadar kolay olmayacak. bir tarafta son 10 yılda kendilerini en çok zorlayan dortmund, bir yanda redbull sponsorluğu öncesi manchester city kadar bile olamayan leipzig, şimdi ise hertha berlin çıktı. artık işlerinin eskisinden daha zor olan takım ama her zaman yaptıkları gibi bir yolunu bulacaklarına emin olduğum takım. yol derken rakibin en iyi oyuncularını alırlar işte. *