resim
Bartuğ Elmaz
Takım:Marsilya B
Mevki:Önlibero
Yaş:19
Boy:1.79
Uyruk:Türkiye
 • 526
  sabah yazacaktım ama hazır konusu geçmişken bende birkaç şey yazmak istiyorum. istediği maaşta herhangi bir anormallik görmediğim futbolcudur. yıllık 100 bin euro etmeyen bir maliyet çıkıyor ortaya. maddi yönden zam yapmıyorsunuz, kadroda şans vermek deseniz o da yok peki bu adam neden vefa göstersin? az maaşla köşede körelmek için mi vefa göstermeli?

  ayrıca takımda vefalı gözüken üç beş adama(bunu sadece futbolcu olarak hesap etmeyin) yıllık 10 bin euro teklif edelim bakalım vefa diyen adam kalıyor mu.. o yüzden bu tarz şeylerle bu çocuğu vurmaya gerek yok. herkes kariyerini düşünüp ona göre hareket ediyor. sırf bu çocuğa zam üzerinden bile karaktersiz denmemeli. söylentiler doğruysa oynamak istemesi, buna şart koydurmak istemesi bile kendine güvendiğini gösteriyor. yatıp maaş alma derdi yok, oynamak istiyor bu çocuk. böyle adam top class bir oyuncu olmasa bile futboldan uzunca yıllar ekmek yer. başka takıma giderse bile yolu açık olur umarım.
 • 527
  futbolcu açısından bakıldığında %100 doğru kararı vermiş. tabi biz mustafa kapı ya da bartuğ elmaz taraftarı değiliz. galatasaraylıyız. o yüzden sevindim gitmesine diyemem.

  öte yandan, günümüz futbolunda hiç kimsenin takımında süre almak için 22-23 yaşını bekleyecek lüksü yok. gidip kulübede oturacaksa da fransa'da kulübede oturmayı tercih etmesi gayet makul. bir de istediği rakamlar için konuşulan miktarlar komik. biz ismail çipe'ye o paraları veriyoruz. bir de paramızla rezil oluyoruz. bartuğ bu duruma bakıp kendince doğru kararı vermiş.

  mustafa kapı nasıl da karagümrük'e döndü demekse tam bir züğürt tesellisi. bazen tutar bazen tutmaz ama bu şartlarda gitmek futbolcu açısından doğru tercihtir. bir de mesela mustafa'nın karagümrük'le kaça anlaştığına bakmamız lazım. malum, biz ismail çipelere, fatih öztürklere, aytaç karalara milyonları gömerken bu futbolculara menajerle çalışıyorlar diye tavır alan bir kulubüz.

  ellerindeki değerleri teker teker harcayan türk kulüplerinin şapkayı önlerine alıp düşünmeleri lazım. altyapıdan arda çıkana kadar sabri’yle kendimizi avutuyorduk. sonra ozan çıkana kadar da arda’yla avunduk. bu çocuklar on senede bir olan bir şey için tüm kariyerlerini riske atamazlar, atmalarını bekleyemeyiz.

  vefa falan da artık 2020'li yıllarda boş laflar. görüyoruz yunus bu takımda süre alırken burada neler yazıldı, nasıl çöp ilan edildi. görüyoruz kulüp efsanelerine nasıl davranılıyor. yani bu çocuklardan tam olarak ne isteniyor? para olarak dışarıdan gelen daha çok kazanıyor, itibar olarak da hakeza. altyapıdan çıkansa ilk hatalarında da çöp ilan ediliyorlar. sonra neden gitti bu adam… gider tabi.
 • 528
  galatasaray’da sözleşme uzatmak istemiyorsa, galatasaray’da oynamak istemiyorsa, evde dağda bayırda kendi kendine 6 ay rocky 4 antremanı yaparak sözleşmesini bitirir. benzer bir şeyi daha önce söylemiştim. mustafa kapı abisi fransada uçup kaçıyor her maç ilk 11 de oynuyor. kaybeden galatasaray olmaz, derhal kadro dışı bırakılıp u19 da bile 1 dk süre verilmemeli.
  edit: bizim çocukluğumuz sami yen stadyumu son maçında ağlayan tugay kerimoğlu, hala mecidiyeköyden geçerlen oraya bakamıyorum diyen bülent korkmazlarla geçti. altyapı oyuncusundan beklediğim yetenekle, karakterle birlikte aidiyettir. zorla olmaz, olmuyorsa da yapacak çok şey yoktur.
 • 529
  sözleşme imzalamama sebebi parayla ilgili değildir.
  son yapılan assunçao transferi galatasaray’da oynama ümitlerini iyice bitirdiği için böyle bir karar almış.
  açıkcası kendisine hak veriyor olsam da, çocukluk aşkım dediği kulübe biraz daha aidiyet duymasını beklerdim.
  bugün süper ligde ilk yarının yıldızlarından olan yunus akgün de istese zamanında sözleşme imzalamayabilirdi.
  zor olanı seçip çetrefilli yollardan geçerek rüştünü ispatladı.
  bunları yapmadı diye bartuğ’a kızmaya asla hakkımız yok.
  bugün benim hayatımda oğlum olmasaydı yurtdışına çalışmak için bir saniye bile düşünmezdim.
  inşallah herşey bartuğ’un istediği gibi olur.
  yalnız önünde mustafa kapı, ömer faruk beyaz ve cenk özkaçar gibi örnekler var.
  oralar ona menajerlerinin bahsettiği kadar kolay yerler değil.
  allah yolunu açık etsin…
 • 530
  evet fransa ya da başka yerler bahsedildiği kadar kolay değil fakat türkiye'de kalır galatasaray'da sözleşme imzalarsa o da kolay olmayacak.
  yani yunus akgün dışında başka örnek yok gönderdiğimiz genç oyuncunun iyi bir alt yapı eğitim alıp oynaması vs.
  yurt dışına çıkan çocuklarımız 2 sene boyunca hiç oynamasa bile yurt dışı antrenman teknikleriyle, iş disipliniyle, eğitimle, dil ile olan ilişkisiyle vs bir çok faktörle gelişiyorlar zaten daha sonrasında buraya gelip pik yapması çok daha kolay.
  mustafa kapı ya da başka bir futbolcu yurt dışına çıkıp türkiye'ye gelip daha oynamış değil gelip oynadığında belki de herkesin fikri bir kez daha değişip ya bu adam iyi ki gitmiş baksana ne oldu diyeceğiz.
  o nedenle bartuğ her türlü gitmeli ya da en az şu kadar maçta şu kadar süre alırım tarzında diyerekten sözleşme imzalamasıdır.
 • 531
  galatasaray kendi oyuncusuna dahi süre vermiyor ve oyuncu gitmek istiyorsa, bu yüzden taraftar kendisine trip atıp kızıyor. çok ilginç bir topluluğuz.

  o yaştayken, önünüze yurt dışına gitme fırsatı gelmişken kaç kişi bu teklifi reddedecek ki ? zaten burada sana şans verilmedi, potansiyelin var ve orada şans bulursan gideceğin yerlerin haddi hesabı yok. olmazsa da 1 yıl sonra ülkene geri dönüp anadolu kulübünde devam edersin yoluna. zaten galatasaray'da iken de anadolu kulübünde devam edeceksin, şans bulamıyorsun ki burada. anadolu'da başarılı olduğunda da, o sana şans vermeyen büyük kulüpler öderler 3-4 milyon € bonservis, seni geri almaya çalışırlar.

  o yüzden önünde mustafa kapı örneği varken diyoruz da, o örneğin ters tarafları da var. bunu da görmek lazım. biz daha kendi oyuncumuzu izleyemedik, giderse başka yerlerde izlersek de yolu açık olsun.
 • 532
  oynamak istemesine çok büyük saygı duymakla beraber genç bir futbolcu olarak biraz kolay alınganlığa kapıldığını düşündüğüm futbolcudur. çok kolay olmayabilir bu psikoloji ancak futbolcu açısından doğru yaklaşım, kendisine sıra gelmesini beklemek ve geldiğinde kendini göstermek için elinden geleni yapmak olmalıydı diye düşünüyorum. formanın belki adil dağıtılmadığını düşünüyor ancak bu galatasaray'a has bir durum değil. gideceği yerlerde de bu tarz durumlarla karşılaşabilir. karşılaşılan ilk olumsuzlukta gitme kararı almak çok doğru değil ancak gidiyor diye kendisine yüklenmek de doğru değil. kendisi çok genç ve görmek istiyor. yolu açık olur umarım.
 • 533
  kendimi onun yerine koyuyorum. düşünüyorum mesela avukatım, staj yaptığım yerde çalışıyorum 2 senedir. bana angarya dilekçeler yazdırmak dışında başka bir sorumluluk vermiyorlar. köreliyorum. ne çevre yapabiliyorum ne duruşmaya gidebiliyorum. üstüne yeni yıl zamlarıyla birlikte asgari ücret 4250tl olmuşken ben avukat olarak 5000 istiyorum. ama şirket bana asgari ücreti teklif ediyor.

  sonra bu dönemde almanyaya göç etmiş arkadaşlarımdan birinden teklif geliyor. diyor ki burada yine eğitim alman lazım ama 2 yılda tamamlarsın. sonrasında da önün açık. hem parası güzel hem yaşamı hem avukata olan saygınlığı. yaşın da 18 zaten atlatırsın. atlatamazsan da döndüğünde cv'inde almanya olur en azından. mantıklı buluyorum.

  giderim.

  bu adama burada kalacak motivasyonu sağlayamıyorsak eğer önce kulüp olarak oturup bir düşünmemiz lazım. eskide kaldı o ne olursa olsun galatasaray diyen topçular. en son öyle diyip galatasaray uğruna ayağını iki kere kıran adamın yaka paça gönderilmesini istiyorduk yazın.
 • 535
  mustafa kapı ile karşılaştırılmaması gereken futbolcu ki mustafa belki karagümrük’te başarılı olacak çünkü daha çok genç.

  bartuğ da öyle. burada oyuncuya kızılması anlamsız. bugün akademideki tüm futbolcular kazan kaldırıp ben gitmek istiyorum dese yine bir şey demem, adamlar kariyerini düşünüyor.

  19-20 sezonunda taylan yerine selçuk oynuyordu takımda. çünkü bizim kulüpte hiyerarşi şu şekilde gelişiyor, emektar futbolcu > anadolu kulübünden alınmış futbolcu > genç futbolcu. ben genç olsam şunu gördükten sonra kalmak istemem kulüpte. o yüzden empati yapmak gerek.

  şu harekete kızan adamlara yurt dışı fırsatı gelse iş hayatlarında biri de çıkıp demez “burası benim toprağım her şeye rağmen burada kalıp mücadele edeceğim” diye. koşa koşa gider herkes. birebir aynı durum bu.
 • 536
  anlık başarının geçerli olduğu günümüzde, on sekiz yaşındaki bir gencin reflekslerine çok da takılmamak gerek. kimdir bartuğ? ne yapmış daha? hakkı yeniyor diyorlar, bu ülkede insanlar iş hayatına atılabilmek için onun yaşında henüz üniversiteye yeni giriyorlar, dört beş sene okul, memur olabilmek için kpss, onlarca engeli aşıp, ancak kariyerlerini kurabiliyorlar. aidiyet olayına girmiyorum bile. yaptıkları şımarıklık. bu formayı giymek için can atan yüzlerce yetenekli genç var. sen şanslısın, fırsat ayağında ama " ben çok yetenekliyim, oldum, oynattıkların kim? ben bir numarayım, ille de gideceğim" diyorsan, uğurlar ola.
 • 537
  profesyonel olarak karar vermiş futbolcu. gün gelir de şuursuzun biri galatasaray’ın evladı diyip geri getirmez umarım. her ne kadar yanlış bulsam da arda’nın geri gelmesi bu anlamda mantıklı. ne kadar dibe vursan da galatasaray seni bırakmaz izlenimi veriyor. gerçi dediğim gibi ben olsam arda profilinde birini kapıdan sokmam o ayrı.

  okan buruk isimli zat hakkında da aynı şekilde düşünüyorum. kapıdan içeri bile sokmam ki bu kulübün değeri bilmenin önemi kavransın.

  bartuğ’ya gelirsek, taraftarlarımızın büyük çoğunluğu daha 10 tane altyapı maçı bile izlemeden bu kaçar mı şu gider mi mantığında. şu ana kadar, fatih terim özelinde, elimizden kaçan yetenek olarak appiah’ı hatırlıyorum sadece. geri kalanı için sözlükteki eski altyapı oyuncularına yazılanları görebilirsiniz.

  iyi futbolcu zaten başka takımlarda kendini gösterip geri geliyor mesela burak yılmaz. yeteneğin olabilir ama çalışmadan, bir noktaya gelmeden bu takımın formasını diyemezsin. en iyi örneğimiz yunus akgün mesela. geçen sene adanaspor’da fark yaratamamış atalay için buradaki yangınların komikliğinden bahsetmiyorum bile.

  neyse çok uzatmayacağım, arkadaş gidebilir ama kendisinin kesinlikle gelemeyeceğinin belirtilmeli. çıkan haberler bazında konuşuyorum, ilk 11 garantisi istemiş. aynısını marsilya’dan isteyebilir mi? bence soru işareti.
 • 538
  galatasaray altyapısında yetişmiş orta saha oyuncusu. durup kendisine şunu sorsa hiç fena olmaz. bu ülkede fatih terim’den başka gençlere önem veren kaç tane a seviye teknik direktör var? acaba kendisinin hiç mi hatası yok bu işlerde? en yakın örnek kerem aktürkoğlu-şenol güneş mevzusu. kerem aktürkoğlu, bir kulüp takımında şenol güneş’in elinde olsaydı bu duruma gelenilir miydi? sadece kerem de değil, saysak binlercesini sayarız. ben olsam ne yapar eder hocanın yanında kalırdım ama kendi bilir.
 • 539
  kimse gelip de hikayeler yazmasin. fatih terim 18 yasindaki ozan kabak hayvan gibi penalti yaptirirken arkasinda durup sampiyonlar liginde oynatmis bir adam. 16 yasinda emre belozoglunu oynatmasini falan gectim de yakindaki ornekten pay bicin diye ozani yaziyorum. ozan oynarken destekleyen adam niye bartuga uyuzluk yapsin? demekki bartugun yapamadigi seyler var. ılla gitmek istiyorsa gitsin bi de marsilyada u21de takilsin. saniyor musun ki fransa liginde uzerinde en buyuk taraftar baskisi olan kuliplerden biri cikarip seni tak diye a takimda oynatacak. hayal dunyasinda yasayan insanlarin cumleleri bunlar. bartug yapmasi gerekenleri tam yapsa bugun ilk 11de oynardi. fatih terimin hatalarini yazalim soyleyelim ama hocayi 26 yildir taniyoruz, birinde isik gorurse yasina da bakmaz sozlesmesine de. bartug herkese bok atacagina once aynaya baksin. hirsizin hic ki sucu yok arkadas?
 • 540
  daha 18 yaşında olan oyuncu. 18 yaşındaki bir oyuncu süperstar adayı değilse zaten bu seviyede süre alamaz. en iyi durumda, almaya yeni yeni başlar.

  fatih hocanın altyapıdan oyuncu çıkarma konusunda hataları var. atalay, yunus, vs. konusunda eleştirilmesi de normal ama daha 18 yaşında bir oyuncu için süre alamadı, ondan gidiyor demek saçma.

  menajerinin gazına gelip gittiği çok belli. kaldı ki come to fenerbahçe yazısını beğenmiş adam, oynamak için fenerbahçe'yi mi ihtimalleri arasına yazmış?

  10 sene baktığınız adam, önce kendisine emek verenlere saygı duyup o sözleşmeyi imzalayacak. yazık.
 • 541
  kendisi gelecegi acisindan en mantikli karari vermis futbolcu. dogru ya da yanlis bunu zaman gosterir. bence o da anladi baska takimda olsaydi ve yine bartug olsaydi 2-3mac sure alip kendisini gosterseydi, altyapi maclarindaki performansi atiyorum 1. ya da 2. lig takimlarindan birinde ortaya koysaydi hemen fatih terim'in radarina girer, transfer edilir ve ilk 11'de bol bol sure alirdi. demek ki oturup dusunmus ki altyapidaki genclere karpuz olarak cok buyuk onem veren fatih terim'in elinde karpuz muamelesi gormek yerine futbolcu olmayi tercih etmis.
 • 542
  sözleşme imzalatabilmek için elimizde hiçbir koz bulunmayan oyuncu. 10 yılda bir yaşanan altyapıdan oyuncu tutturma mucizelerimizi mi anlatacağız? özellikle son yıllarda kaç kişi sayabilirsiniz? arda turan, ozan kabak. 2.

  yunus akgün'den bahsedilmiş. yunus akgün'e kiralık yolu gözükmeseydi iki senedir kulübede çürüyor olurdu.

  doğru olanı yapıyor. eminim atalay babacan da sözleşme imzaladığına bin pişmandır.
 • 545
  oynanmaya çalışılan rezalet şeyin, sürekli değişen bölgelerin ve en son kurtarıcı olarak arda ve aytaç'ın sahaya sürüldüğü ortamda sözleşme imzalamadığı için küfür yiyen oyuncumuz.*
  güya gençleşen proje takımda her fırsatta 30 üstü, futbolu bırakmış isimlere sarılıyorsak ne denebilir ki.
  mustafa kapı örneği üzerinden çocukları kötülemek doğru değil. 3 yıllık planlama diyip babel, feghouli, arda, aytaç, alpaslan üzerinden kurgulamaya çalışmak inandırıcı değil.
  hoca sözde oyuncuları korumakla ilgili mesajlar veriyor ama tavırları kesinlikle ters istikamette. istisna isimler dışında tüm oyuncular geriye gidiyor ve hoca onları tribünlere yem ediyor.
 • 548
  kadir çetinçalı'nın 13.01.2022 tarihli ajansspor yayınında torrent'in özellikle ilgilendiğini açıkladığı orta saha oyuncumuz. hatayspor kadrosuna alınabileceğini ve menejeri mirsad türkcan'ın da bartuğ'u yurt dışına gönderme konusunda eskisi kadar ısrarcı olmadığını söyledi. sanırım önümüzdeki dönemlerde sözleşmesi ile ilgili bir gelişme yaşanabilir.
 • 550
  fatih terim'i tek elestirdigim nokta altyapi oyuncularini az kullanmasi olmuştu.

  gecmis entrylerimde bartuğ çığlığı attım defalarca, şimdi ayni çığlık devam ediyor.

  bartuğ başta olmak üzere altyapi oyunculari ile oynamak artik tercih degil mecburiyettir. 4 milyar borcu olan takım başarı falan kovalayamaz.

  burası galatasaray demenin manası yok. burası 4 milyar borcu olan galatasaray.