• 2
  hangi ligde ve hangi avrupa kupasında oynadığına bağlı olarak değişebilecek bir durum.

  5 büyük ligdeki takımların çoğu, özellikle ligin ilk yarısında, uefa avrupa ligi’nde rotasyona gider. bunun bir kaç temel sebebi var.

  öncellikle bu ligin maddi açıdan bir getirisi yok. buradaki rakiplerin şampiyonlar ligine kıyasla daha zayıf, kendi yerel ligin pek çok açıdan daha değerli ve uefa’da gideceğin yol çok uzun. ancak mart’ta nisan’da iş ciddiye binince, uefa şampiyonu olup doğrudan şampiyonlar ligine katılma ihtimali doğunca as kadrolarını öne sürüyorlar.

  türkiye’de de durum farklı değil. lig şampiyonu olup şampiyonlar ligine gitmek daha karlı. 2017-2018 sezonunda şampiyon olduysak, bunda östersund’un hakkını vermek gerek. bizi elemeselerdi, o dar rotasyonla iki ana kulvarı birlikte götürmek mümkün olmazdı. hem fiziksel hem de mental olarak.
 • 3
  kim ne derse desin bu işin üstadı sir alex ferguson'du. üstat hiç şaşmaz şampiyonlar liginin son maçlarını rotasyonla geçirirdi.

  hatta 20 kasım 2012 galatasaray manchester united maçı nda da aynısını yapması sonucu hayati üç puanı alıp gruptan çıkmıştık.

  gerçi ben adım gibi eminim fatih hoca ferguson'un da kankası olduğu için ferguson hem kankasına kıyak yaptı hem de cluj, braga ney lan galatasaray varken, onlar çıkacağına bunlar çıksın demiştir. oldum olası bu sörde bu ingiliz ukalalığı-kibri vardı.
 • 4
  galatasaray yapsa "ülke puanı yeauvv", "galatasaray bunu hep yapıyor yeeaaaauuuvvvv" diye tüm sözde yorumcuları ağlatacak olan durum.

  ama abdullah avcı ve ünal karaman gibi çapsız camiaların çapsız teknik direktörümsüleri yapınca kimseciklerin sesi soluğu çıkmaz. tıpkı şenol güneş denilen herifin şampiyonlar liginde 11 yabancı ile sahaya çıkmasına kimsenin sesini çıkarmadığı gibi.
  ama biz yapınca "çoh yabancı var yauuvv", " 11 yabancı mı olur yauuvv", "istihlal morşını kim ohuyacah yauuvv".

  hep söylemişimdir bir daha söylüyorum. eğer ki bir gün bu ülkeye galatasaray bir avrupa kupası daha getirebilirse bu başarıyı en aşağılık şekilde küçümseyen yine bu her gün bol bol kulaklarını çınlattığım aynı camialar ve yardakçı gazetecileri olacak.

  "galatasaray teneke kupa aldı", "avrupa ligi önemli değil, önemli olan şampiyonlar ligi" gibi yorumlar yapılacak. bu arada bizim ya da başka bir türk kulübünün yakın gelecekte avrupa kupası kaldırmasını da imkansız görüyorum ama orası da ayrı bir konu tabi.