• 1
  farklı dönemlerde takımda forma giymiş, birer şampiyonluk görmüş eski stoper oyuncularımız. hatta birinin ayrılıp, ötekinin gelmesiyle oynadıkları dönemler arka arkaya olmuştur.

  her iki oyuncunun da duran toplarda kafayla gol atma yetenekleri üst düzeydi. bu anlamda rakip için bir tehdit sayılırlardı. ayrıca maicon, duran topları doğrudan kaleye kullanabilen, bu açıdan da tehlikeli bir oyuncuydu. yani frikiklerde ekstra bir özelliği de vardı.

  her iki oyuncu da topla çıkarken oyun kurulumunda meziyetliydiler. chedjou topla dripling özelliği iyi olduğu için mesafe katetmeyi severdi. maicon da takım atağa kalkarken diyagonal pasları ile atak yönünü iyi bir şekilde değiştirirdi.

  maicon biraz daha dengeli hücum eden takımlarda dar alanda pozisyon bilgisi ile iş yapabilen bir tarzdayken, chedjou galatasaray'ın hücum oynadığı maçlara daha yatkın bir oyuncuydu. ayrıca maicon'dan bariz bir hız artısı mevcuttu.

  her iki oyuncu da tam tersi rakip hücum ederken alakasız fauller ya da hamlesizlikleri ile bizim için tehdit oldular. bazen pozisyon anında yapmaları gereken hamleleri yapamadıkları için başımıza bela açmışlıkları vardır.

  benim oyum 2-0'dan 2-2 verdiğimiz vodafone arenadaki ilk bjk derbisinde yediğimiz gollerde chedjou'nun saçma sapan hatalar yapmasından ve tarz olarak oynadığımız oyuna daha uygun olmasına rağmen bir türlü defansif istikrarı oturtamamasından ötürü zoraki olarak maicon'a gidiyor. maicon'un da tek başına mahvettiği maçlar var tabi, ilk aklıma gelen kupada arena'da akhisar'a 2-0 yenildiğimiz maç. ancak hem türkiye kupası maçı olması, hem de maçta zaten geride olmamızdan ötürü o kadar önemsemedik. chedjou ise tek başına bir derbi deplasmanı galibiyetini çöpe attı. tabi chedjou'dan para kazanamadık, sözleşmesi sona erince takımdan ayrılmıştı. maicon'dan ise cüzi de olsa bir kiralık bedeli alabildik. ayrıca satın alma opsiyonu da olduğu için bu bedel daha da artabilir.
  kariyer olarak bakıldığında galatasaray'dan ayrıldıktan sonra maicon daha istikrarlı ve iyi bir oyun ortaya koymuş. al nassr'da geçen sezonu şampiyonlukla tamamlamışlar ve maicon geldikten sonra ligde yalnızca bir kez mağlup olmuşlar. bu sezon da liglere ara verilene kadarki sürede ikinci sırada yer alıyorlarmış.
  chedjou ise galatasaray'dan sonra başakşehir'de koca bir sezonu yedek bekledikten sonra bir sezon ertesi bursaspor ile küme düşmüş, bu sezon da amiens'e transfer olmuştu. takımıyla ligde sondan ikinci sırada bulunuyorlardı.

  tabi yaş farkı da önemli bir detay. maicon, chedjou'dan 3 yaş küçük.

  https://anketinho.com/1601

  bu da anket. çoğu kişi oy kullandı, kullanmayan varsa buyursunlar.
 • 2
  bir tanesinin geçmişinde güney amerika'dan çıkan çoğu yetenekli oyuncunun ilk durağı olan portekiz ligi ve buranın ağababası porto, ötekinin de fransa ligue 1 en iyi savunma oyuncusu titri mevcuttur.

  farklı takımlarda ve liglerde oynasalar oldukça başarılı olabilecek oyunculardır. takımımızda tutmayan her oyuncu kötü olacak diye bir şey yok.

  fatih terim döneminde transfer edilip, hocayla çok kısa süre çalışabildiği ve ayrılmasaydı daha verimli olacağına inandığım için benim oyum chedjou'ya.
 • 3
  chedjou'ya hakaret oldugunu dusundugum sacma versus.

  maicon benim son 25 senede galatasaray formasiyla izledigim en kotu 5 stoperden biri.
  tam bir "kor olur badem gozlu olur" vakasi resmen. maicon bizdeyken butun camia nasil gonderiririz hesabi yapiyordu. simdi nasil "o kadar da kotu degildi" seviyesine geldi anlamak mumkun degil.

  maicon'un belki kafa topu disinda, ki o da tartisilir, chedjounun yanina bile yaklasamayacagini dusunuyorum.
  eksikleri olsa da chedjou hem cevik, hem akilli, hem de ofansif acidan etkili gayet iyi bir oyuncuydu.
 • 4
  nasıl 2000-2011 arası güzel bir orta saha tandemi oturtamadıysak, ujfadan marcao-luyindama arasına kadar da stoper tandemi oturtamadık. başlıktaki ikili de çok büyük umutlarla geldiler bu yarayı kapama adına. fakat ikisi de birer şampiyonluk görse de pek merhem olamadılar. chedjou'yu içerideki anderlect maçında burak'a attırdığı gol ile maicon'u da karabük maçından sonraki ikonik sevinci ile hatırlayacağım.
 • 5
  bek olursun, savunman iyi değildir ama hücumun ile bir şeylerin üstünü örtersin. gol atamazsın, asist yaparsın; hatta asistin asistini yaparsın yine dolu tarafından bakılabilir. stoperin her konuda vasatı olmalı. tek bir hata maçı senden alıp, rakibe verebilir. chedjou'nun 10 kasım 2013 fenerbahçe galatasaray maçında yaptırdığı penaltıyı unutamıyorum mesela. keza bu pozisyon bazı yetersizliklerin doğurduğu bir dezavantajdan çok daha fazlasıydı. ikisi de tam olarak aradığımız stoper değildi. belki chedjou yanında oturaklı bir isimle oynasaydı bir tık üst performans sergileyebilirdi.
 • 6
  futbolda en nefret ettiğim şeylerden biri ayağı iyi, topu oyuna sokabiliyor, tekniği yüksek diye oynatılan helva gibi stoperler. 2001-2002 sezonunda çatır çatır top oynayan bülent korkmaz emre aşık ikilisi'ni tekniği yüksek gibi görünen ama hiçbiri topu bülent korkmaz kadar iyi oyuna sokamayan sergio almaguer, mehmet polat, gabriel tamas, suat usta, muhammed sarr gibi adamlar için bozmuştuk. ağırlardı, hamle yapamıyorlardı, yeterince sert değillerdi. stoper dediğin taş gibi olacak, rahmetli kemal sunal'ın tokatçı filmindeki kara erol gibi vurdum mu boğayı devirecek. sırf bu yüzden chedjou'yu sevmiyorum. yumuşacık, pamuk şeker gibi adamdı. yine kötü bir stoper olan maicon'u tercih ederim.
 • 9
  bu versustan çıkarılacak sonuç; bu tarz stoper transferlerinin yapılmamasıdır.(28 yaş üstü + kalbur üstü bonservis) eğer tecrübeli stoper alınacaksa da bonservis bedeli ya cüzi miktarda olmalıdır ya da bedelsiz olmalıdır. bu tarz versusların artık galatasaray futbol takımına konu olmaması gerekir.

  tanım: bu versusta en dezavantajlı durumda olan galatasaray'dır.
 • 10
  chedjou'dan yana olduğum kıyaslama. hatta chedjou bence gayet iyi bir stoperdi, verimli de oldu. bir süre sonra her oyuncunun yaşayabileceği bir düşüş yaşadı fakat oradan geri tırmanmayı beceremedi hiçbir zaman. sürekli daha da geriye gitti. chedjou yanında onun açıklarını kapatacak bir stoperle oynayamadı hiç. birlikte oynadığı en iyi stoper gökhan zan'dı. o ikili o dönem gayet iyi işler de çıkarmıştı baktığımızda. maicon'un da iyi dönemleri oldu fakat temel özellikleri itibarıyla galatasaray'ın stoperi olamazdı. kulübemde bu iki stoper olsa ben chedjou'yu tercih ederdim hiç kuşkusuz.
 • 11
  iki oyuncuya ödenen toplam bonservis 14m'a yakın.

  gerisini siz düşünün.

  tercih hakkım her halükarda maicon'u seçerim. ayakları daha iyi, havadan da fena değildi.

  iç koridora attığı derin paslar, terse attığı uzun isabetli paslar da gayet iyiydi. ama yavaş ve beli dönmüyordu işte.

  tabi en önemlisi nefis kesme frikikleri var bir de.

  chedjou ise baştan aşağı facia bir transfer.topla çıkmaya çalışırdı ara sıra onu da kaptırıp kontra yedirip eline yüzüne bulaştırırdı

  lille'de kim izledi, kim 6.5m verdi akıl alır gibi değil.

  üstelik biz lille'e 6.5m verdiğimiz dönem, lille kjaer'i sadece 2.5'a almıştı.
 • 13
  ikisinin birlikte oluşturacağı stoper hattı, türkiye'de duran toplardan 8-9 gol buldurur.

  ama kaç tane yedirir, onu bilemem.

  birinin görece sertliği ve frikik özelliği, diğerinin topla birlikte çıkış özelliklerinin vasat üzeri olduğu iki oyuncudur.

  her ikisi de defansif meziyetler anlamında bir luyindama etmezler, orası kesin. ancak luyindama da bu oyuncular kadar teknik değildir. fakat luyindama da yanında marcao ve donk gibi kaliteli ayaklarla oynadığı için bu özelliği çok göze batmamaktadır.
 • 15
  chedjou isimli arkadaş aslında bir defans oyuncusu olmadığı için geçersiz olan versus. şöyle anlatayım, örneğin el arabasıyla herhangi bir motorlu aracı yarışa sokmak abestir, çünkü el arabasına binip bir yere gidemezsin ama motorlu araç çarık da olsa çürük de olsa seni bir yere götürür. bu yüzden karşısında maicon değil ahmet çalık bile olsa bu versusun kazananı chedjou olamaz. çünkü adam bir defans oyuncusu olmadığı halde kendini öyle sandı ve maalesef seneler boyunca -galatasaray yöneticileri dahil- birçok insanı da buna inandırdı.

  chedjou'ya dört sene boyunca ödediğimiz maaş ve 6.3 milyon euroluk bonservis ile turbo sakız alsaydık bile daha mantıklı bir iş yapmış olurduk. o kadar söyleyeyim gerisini siz anlayın.
 • 17
  maksadımız iyi kötü tartışmasına girmek değil de, bağlam galatasaray olunca taktiği konuşmak gerek. galatasaray gibi takımlar oyunu önde oynamak ister. bu iki kağnı abiler, topu önde oynamaya çalışan takımlar için intihardır. daha çok geriye yaslanıp konntra ve duran topla lige tutunabilen stilde takımlarda iş görürler. maicon duran toplarda ve rakibi gerilerde karşılarken yıldırıcılık olarak başarılı, chedjou ise kazanılan topu oyuna iyi sokup takımı kontraya çıkartırken avantaj sağlayabilir. bir de bayağı güçlüdür. seri rakiple teke tek kalmadıkça neredeyse her mücadeleden galip çıkar. malesef şanssız bir orta saha rotasyonumuza denk geldi.

  bizim stoperlerimiz denayer, luyindama gibi açık alanda da çevik hızlı stoperler. bi de yıldırıcı ve hava toplarında başarılı olsalar zaten premier ligde oynarlar. bazı eksiklerini mazur göreceğiz mecburen.
 • 18
  chedjou’nun topla çıkarken kaybettiği toplar vs maicon’un taca giden diyagonel pasları şeklinde düşünülünce içinden çıkılamaz bir hal alan versus.

  chedjou, podolski’ye attırdığı golle öne çıkarken*; maicon, 30 eylül 2017 galatasaray karabükspor maçı‘nda attığı son dakika taklasıyla iddialı.

  ikisi de galatasaray ile şampiyonluk yaşamış stoperlerdir. haklarını teslim etmek gerek.

  oyum olsa maicon derdim. ailesiyle geçirdiği kötü dönemde dahi elinden geleni yapmaya çalıştığı için.
 • 19
  her iki oyuncu da “ asker” stoper iken, buraya “ amiral” yani savunma lideri sıfatı ile transfer edildi. chedjou’yu iyi stoper yapan , daha sonra kjaer’i de hayata döndüren basa idi, ki basa sayesinde lille türkiye’ye 2 stoper satıp kasasına yaklaşık 14 milyon euro koydu. maicon, 3’lü savunma yapan takımdan gelirken, savunma lideri 23 yaşındaki ve brezilya milli takımında da forma giyen rodrigo caio idi. 4’lü savunma oynadıklarında da maicon’un lider caio idi.
 • 21
  chedjou sakar ve nispeten hızlı, maicon ağır ve teknik bir stoperdi. ikisi de oyun tarzı olarak birbiriyle çok alakasızca karşılaştırılıyor.

  ayrıca maicon’un eşinden ayrılmasından bize ne? kendisi boşanan ilk futbolcu değil. ben iş yerinde sevgilimle kavga ettim o yüzden işimi savsaklıyorum diyemiyorsam kendisinin de böyle bir mazarete sığınması manasız olur.

  sonuç olarak ikisi de kötü stoperdir nazarımda, maicon 1’e 1 yakalandığında rakibi yanından güle oynaya geçiyor olsa da, attığı bazı kritik goller ve takımın ihtiyacı olduğunda sorun çıkarmadan arabistan’a gitmesiyle gönlümde chedjou’dan çok daha ileridedir.

  hatta chedjou konusunda bir adım daha ileri giderek dany>chedjou demek istiyorum.